Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ տեղի կունենան տասնյակ պետություններում 06/13/2014   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 13-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովների կողմից կազմակերպված Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ խորհրդարանական լսումներին, որոնք տեղի ունեցան Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվական ծառայությունից։
Ելույթ ունենալով լսումներին ներկա պատգամավորների, հասարակական կազմակերպությունների, գիտահետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչների առջև` նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ արտաքին գործերի նախարարության, Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով սփյուռքի նախարարության և հայ համայնքային կառույցների հետ համակարգված գործունեության կարևորությունը։
«Դիվանագիտական ներկայացուցչություններից ստացված առաջարկությունների հիման վրա և նկատի առնելով հավատարմագրման յուրաքանչյուր երկրի առանձնահատկությունները՝ կազմվել է 2014-15 թթ. միջոցառումների ծրագիր: Միջոցառումները նախատեսվում է իրականացնել տասնյակ պետություններում» - ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Անդրադառնալով ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային հանրության ջանքերին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը ջանում է միանալ այդ ուղղությամբ գործադրվող այլ երկրների, միջազգային կառույցների նախաձեռնություններին՝ ուղղված ցեղասպանությունների կանխարգելման առավել արդյունավետ մեխանիզմների մշակմանը։

Глава МИД Армении: Посвященные 100-й годовщине Геноцида армян мероприятия пройдут в десятках стран 06/13/2014   16:29  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участие в парламентских слушаниях, организованных Постоянной комиссией НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян. Слушания прошли в Музее-институте Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Выступая перед присутствующими на слушаниях депутатами, представителями общественных организаций, научно-исследовательских центров, министр Э. Налбандян представил осуществляемые МИД, диппредставительствами Армении в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян работы, и подчеркнул важность координации действий с министерством Диаспоры и структурами Армянской диаспоры.
“На основе полученных от диппредставительств предложений и с учетом особенностей каждого государства составлена программа мероприятий на 2014-2015 гг. Мероприятия планируется провести в десятках стран”, – проинформировал Эдвард Налбандян.
Говоря об усилиях международного сообщества по предотвращению актов геноцида, министр Налбандян отметил, что Армения прилагает усилия для присоединения к инициативам других стран и международных структур, направленным на разработку более эффективных механизмов предотвращения геноцидов.