Հ.Թովմասյան. Երբ Նախագահն ընտրվում է ուղղակի ընտրություններով, ցենզերը պետք է պահպանվեն 06/06/2014   15:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցագակարգի նախագծում ընտրական ցենզին անդրադարձ չկա, քանի որ ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը գտնում է, որ գործող ցենզը՝ ՀՀ քաղաքացիության և ՀՀ-ում մշտական բնակության անհրաժեշտ 5 տարին Ազգային ժողովի պատգամավորի և 10 տարին ՀՀ նախագահի համար պետք է պահպանվի:
Այս մասին այսօր Երևանում` կուսակցությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտնեց ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար, ներկայումս՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը՝ ներկայացնելով հայեցակարգի «Ընտրական իրավունքը և ընտրական համակարգը» բաժինը:
Ըստ նրա, հանձնաժողովում նախապես քննարկվել է ՀՀ նախագահին վերաբերող ցենզը կրճատելու հարցը: Այս կապակցությամբ առկա են եվրոպական կառույցների խորհրդատվական բնույթի փաստաթղթեր, որոնցով առաջարկվում է հանել նստակեցության և քաղաքացիության ցենզը:
«Հիմնավորումը կայանում է նրանում, որ տեղեկատվական տեխնոլիագիական այս դարում անկախ այն հանգամանքից՝ դու գտնվում ես այդ երկրում, թե ոչ, քեզ կարող են հասու լինել այդ երկրում առկա բոլոր խնդիրները, բայց, այնումամենայնիվ, մեր պարագայում հանձնաժողովը մնում է այն կարծիքին, որ և՛ նստակեցության ցենզը, և՛ քաղաքացիության ցենզը պետք է շարունակել պահպանել», -ընդգծեց բանախոսը:
Ի պատասխան Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչ Լիլիթ Օհանյանի հարցի՝ Հ.Թովմասյանը պարզաբանեց, որ ցենզերը պահպանվել են նույն հիմնավորմամբ, ինչ դրանք գոյություն ունեն. որպեսզի երկրի և անձի միջև լինի հստակ կապվածություն:
«Շատ երկրներ բոլոր այն անձանց, ովքեր հետագայում են ձեռք բերել այդ երկրի քաղաքացիությունը, արգելում են: Լատինական Ամերիկայի երկրներում և ԱՄՆ-ում բավականին տարածված է: Այսինքն՝ եթե դու ի ծնե Միացյալ Նահանգների քաղաքացի չես, դու ընդհանրապես չես կարող Նախագահ դառնալ»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ այս սահմանափակումը բնորոշ է նախագահական կառավարման համակարգ ունեցող երկրներին:
Նա նշեց նաև, որ, անշուշտ, արմատական ժողովրդավարության կողմնակիցները պնդում են, թե որևէ ցենզ չի կարող լինել, քանի որ որոշողը ժողովուրդն է, և եթե նա ցանկանում է ընտրել տվյալ անձին, ապա պետք է ընտրի:
«Այս դեպքում էլ տարիքային ցենզը, նստակեցության ցենզը, քաղաքացիության ցենզը պայմանավորված են նրանով, որ երկիր կառավարելու համար որոշակի կենսափորձ պիտի ունենալ: Օրինակ՝ Իտալիայում Նախագահ կարող ես  ընտրվել 50 տարին լրանալու պարագայում, մեզ մոտ՝ 35-ն է»,-նշեց նա:
Միևնույն ժամանակ Հ.Թովմասյանը չբացառեց, որ վերջնական տարբերակում Նախագահի համար գործող ցենցը կարող է վերանայվել՝ մեղմելու կամ հանելու առումով, ինչը մեծապես պայմանավորված կլինի կառավարման ձևի հետ կապված վերջնական լուծումներից:
«Բայց, երբ Նախագահն ընտրվում է ուղղակի ընտրություններով և պատասխանատու է արտաքին քաղաքականության, ազգային անվտանգության և պաշտպանության համար, ապա այդ ցենզերը պետք է մնան»,-ընդգծեց Հ.Թովմասյանը:

Член Комиссии по реформированию Конституции Армении Г. Товмасян пояснил необходимость сохранения действующих избирательных цензов 06/06/2014   17:45  |  Актуальная тема
В проекте концепции конституционных реформ нет упоминания об избирательном цензе, поскольку Специализированная комиссии по конституционным реформам при президенте Армении считает, что следует сохранить действующие цензы – постоянное проживание на территории Республики Армении в течение последних 5 лет для кандидата в депутаты Национального Собрания и 10 лет – для кандидата в президенты Армении. Об этом заявил на состоявшемся сегодня в Ереване с участием представителей партий обсуждении проекта концепции реформирования Конституции член Специализированной комиссии по конституционным реформам, экс-министр юстиции Армении, ныне руководитель аппарата НС РА Грайр Товмасян, представляя раздел концепции“Избирательное право и избирательная система”.
По его словам, в комиссии заранее обсуждался вопрос о сокращении ценза для президента РА. В этой связи наличествуют документы европейских структур консультативного характера, по которым предлагается снять ценз оседлости и гражданства.
“Доводы в пользу этого заключаются в том, что в нынешний век информационных технологий вне зависимости от того, находишься ли ты в этой стране или нет, ты можешь быть в курсе всех существующих в этой стране проблем, но в нашем случае Комиссия остается при мнении, что ценз оседлости и ценз гражданства следует сохранить”, - подчеркнул он.
Г. Товмасян пояснил, что цензы сохранялись с той же формулировкой, согласно которой они существовали для того, чтобы между страной и человеком была четкая связь.
“Это очень распространено в странах Латинской Америки и США. Если ты с рождения не являешься гражданином США, ты вообще не можешь стать президентом”, - напомнил Г. Товмасян, подчеркнув, что данное ограничение характерно для стран с президентской формой правления.
Он отметил, что сторонники радикальной демократии утверждают, что не может быть какого-либо ценза, поскольку решает народ, и, если он хочет избрать этого человека, то должен сделать это.
“В данном случае возрастной ценз, цензы оседлости и гражданства обусловлены тем, что для управления государством, необходимо иметь определенный жизненный опыт. Например, в Италии президентом может быть избран гражданин, достигший 50-летнего возраста, у нас же это возможно по достижении 35 лет”, - сказал он.
При этом Г. Товмасян не исключил, что в окончательном варианте действующий для кандидата в президенты ценз может быть пересмотрен в плане его смягчения или снятия, что во многом будет зависеть от окончательных решений относительно формы правления.
“В случае, когда президента избирают прямым голосованием, и он ответственен за внешнюю политику, национальную безопасность и оборону, эти цензы следует сохранить”, - подчеркнул Г. Товмасян.