ՀՀ Նախագահ.Եվրասիական տնտեսական միությունը մի շարք հարցերում կկանխորոշի անդամ-երկրների հետագա զարգացումը. Հայաստանը միությանը կմիանա մինչեւ հունիսի 15-ը 05/29/2014   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրասիական տնտեսական միությունը մի շարք հարցերում կկանխորոշի դրա կազմի մեջ մտնող երկրների հետագա զարգացումը: Այս մասին Աստանայում հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Նշենք, որ երկրի ղեկավարը Ղազախստան էր մեկնել՝ մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին։
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի կայք-էջի փոխանցմամբ՝ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրասիական տնտեսական միության վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրման արարողությանը և Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի աշխատանքին մասնակցելու հրավերի համար:
«Սրտանց շնորհավորում եմ Մաքսային միության պետությունների ղեկավարներին՝ Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման կարևոր սահմանագծին հասնելու կապակցությամբ, մի միավորում, որը, վստահ եմ, շատ հարցերում կկանխորոշի դրա կազմ մտնող երկրների հետագա զարգացումը»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը՝ նկատելով. «Անկասկած, դա մեծաքանակ փորձագետների և պաշտոնյաների աշխատանքի արդյունք է, ովքեր հաղթահարելով խոչընդոտներն ու տարաձայնությունները, գտել են փոխզիջումային առաջարկներ, արել են ամեն հնարավորը, որպեսզի համաձայնեցնեն փոխընդունելի փաստաթուղթը: Բայց այս ամենը հնարավոր չէր լինի առանց պետությունների ղեկավարների քաղաքական կամքի, առանց Եվրասիականության այն տեսլականի, որը դրված է այդ ինտեգրացիոն մոդելի հիմքում»:
Անդրադառնալով Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին Հայաստանի միանալու հարցին՝ ՀՀ Նախագահը ընդգծել է, որ Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի համապատասխան մասնագիտական գերատեսչությունների, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համակարգված աշխատանքը թույլ տվեց սահմանված ժամկետներում նախապատրաստել Եվրասիական տնտեսական միության վերաբերյալ պայմանագրին Հայաստանի միանալու վերաբերյալ պայմանագիրը: Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Մաքսային միության անդամ-պետությունների բոլոր ներկայացուցիչներին, Եվրասիական հանձնաժողովին՝ «խրթին հարցերի մասնագիտական մշակման համար, որը թույլ տվեց ամրագրել այսօրվա արդյունքները»:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ առաջնորդվելով Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին միանալու վերաբերյալ պայմանագրի շուտափույթ ստորագրման Հայաստանի նպատակամղվածությամբ, Հայաստանը ցուցաբերում է առավելագույն ճկունություն և կառուցողականություն:
«Եվրասիական տնտեսական միության վերաբերյալ պայմանագրին միանալու մեր շահագրգռվածությունը պայմանավորված է մի շարք գործոններով՝ միանալու վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզը ձևավորվել է՝ ելնելով 2015թ. հունվարից Եվրասիական միությանը Հայաստանի ներգրավման տրամաբանությունից: Այդ ժամկետն արդեն ամրագրվել է ինչպես մեր գործարարների, այնպես էլ հասարակայնության կողմից, որոնք պետք է որքան հնարավոր է շուտ ստանան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:
Երկրորդ՝ միանալու վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրումից հետո մենք պետք է ձեռնամուխ լինենք գրեթե 200 օրենսդրական ակտերի ընդունմանը, ապահովենք մի շարք կարևոր համակարգային վերափոխումներ, ինչի համար անհրաժեշտ է նվազագույնը 6 ամիս»,- Աստանայում հայտարարել է երկրի ղեկավարը եւ, նշելով, որ  մնացել է 2-3 հարցի մշակում, որոնց ուղղությամբ փորձագիտական մակարդակով արդեն նախանշվել են փոխընդունելի որոշումներ, խնդրում է «հաստատել մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ը Եվրասիական տնտեսական միության վերաբերյալ պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրման ժամկետը»:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ նկատել է, որ ժամկետը շատ սեղմ է եւ համոզմունք հայտնել, որ գործընկեր երկրների պատրաստակամության դեպքում,  2-3 օրվա ընթացքում  կկարողանանք գտնել փոխընդունելի որոշումներ, որոնք կբավարարեն «մեզ և մեր գործընկերներին»:
«Իմ կողմից հաստատում եմ պատրաստակամությունը ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, որպեսզի Հայաստանի միանալու վերաբերյալ ստորագրված պայմանագիրը Ազգային ժողովի քննարկմանը և հաստատմանը ներկայացվի ամենասեղմ ժամկետներում»,- շեշտել է ՀՀ Նախագահը:

Президент Армении: Создание Евразийского экономического союза во многом определит дальнейшее развитие входящих в него стран 05/29/2014   15:19  |  Лента новостей
Создание Евразийского экономического союза во многом определит дальнейшее развитие входящих в него стран. Об этом в четверг, 29 мая, заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
“Несомненно, это результат труда большого числа экспертов и должностных лиц, которые, преодолевая препятствия и разногласия, находили компромиссные предложения, сделали все возможное, чтобы согласовать взаимоприемлемый документ. Но все это не стало бы возможным без политической воли глав государств, того видения Евразийства, которое заложено в основе этой интеграционной модели”, - отметил глава армянского государства.
“По вопросу присоединения Армении к Евразийскому интеграционному процессу хочу отметить следующее.
Слаженная работа с профильными ведомствами Беларуси, Казахстана и России, с Евразийской экономической комиссией позволила в установленные сроки подготовить проект Договора о присоединении Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе. В этой связи хочу выразить благодарность представителям всех государств-членов Таможенного союза, поблагодарить Евразийскую комиссию за профессиональную проработку непростых вопросов, что позволило зафиксировать сегодняшние результаты.
Это стало возможным также и потому, что Армения за последние годы реализовала институциональные реформы, направленные на соответствие международным стандартам.
Исходя из нацеленности Армении на скорейшее подписание Договора о присоединении к Евразийскому интеграционному процессу, мы проявили максимальную гибкость и конструктивизм.
Наша заинтересованность в скорейшем подписании Договора о присоединении к Договору о Евразийском экономическом союзе обусловлена несколькими факторами:
Дорожная карта по присоединению была сформирована исходя из логики подключения Армении к Евразийскому союзу с января 2015 года. Этот срок уже зафиксирован как нашим бизнесом, так и общественностью, которая должна как можно раньше получить ответы на интересующие вопросы.
Второе. После подписания Договора о присоединении мы должны приступить к принятию около двухсот законодательных актов, обеспечить ряд важных системных преобразований, на что требуется минимум 6 месяцев.
С учетом вышесказанного, принимая во внимание, что осталось проработать 2-3 вопроса, по которым на экспертном уровне уже обозначены компромиссные решения, прошу установить срок для подписания Договора о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе до 15-го июня текущего года. Понимая, что срок очень сжатый, в случае вашей готовности, уверен, что за 2-3 дня мы сможем найти взаимоприемлемые решения, которые устроят нас и наших партнеров.
Надеюсь, что наша сегодняшняя встреча станет отправной точкой не только для Евразийского экономического союза, но и началом его одновременного расширения. Со своей стороны подтверждаю готовность принять все необходимые меры, чтобы подписанный Договор о присоединении Армении был бы представлен на рассмотрение национального парламента в самые сжатые сроки и утвержден”, - заявил президент Армении.