Դատարանում վկայություն կտա Վարդան Պետրոսյանի սթափությունը ստուգած բժիշկը 05/16/2014   15:16  |  Քրեական խրոնիկոն
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր շարունակվեց դերասան Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական գործի դատավարությունը:
Դատական նիստին այսօր ներկա է նաև գործում ներգրավված Ֆրանսիացի պաշտպան Մարի Լոզեն: ֆրանսիացի մյուս պաշտպան Ժիրայր Չոլակյանը նիստին չի ներկայացել:
Այօր դատական նիստին, ի տարբերություն նախորդ օրերի, ներկայացել են նաև տուժողի իրավահաջորդները՝ վթարի հետևանքով մահացած Հայկ և Էդգար Հակոբյանների ծնողները, ընտանիքի անդամները:
Դատավարության սկզբում դատավորը ներկայացրեց «Նուբարաշեն» ՔԿՀ պետի գրությունը, որով տեղեկացվել է, որ Վարդան Պետրոսյանը «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ից տեղափոխվել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ:
Դատարանում ներկայացվեց նաև մինչ այդ տուժող կողմի նամակը՝ ուղղված ՀՀ նախագահին, որում վերջիններն իրենց դժգոհությունն էին հայտնում այն փաստի վերաբերյալ, թե ինչու է առողջ մարդը շարունակում մնալ դատապարտյալների հիվանդանոցում՝ «արտոնյալ» կարգավիճակում:
Ապա տուժող կողմի ներկայացուցիչ Ռուբեն Բալոյանը միջնորդեց նոր վկա ներգրավել գործում՝ «Նաիրի» ԲԿ բժիշկ Համազասպ Գևորգյանին:
Դրա անհրաժեշտությունը փաստաբանը մեկնաբանեց նրանով, որ Վ.Պետրոսյանի սթափության գնահատականի վերաբերյալ զննության 3 արձանագրություններում՝ տրված հիշյալ բժշկական կենտրոնի կողմից, բովանդակությունները տարբերվում են:
Ըստ Ռուբեն Բալոյանի՝ ալկոհոլ օգտագործելու մասին փաստն ապացուցող միակ փաստաթղթում այդ փաստը աղավաղված է: Նրա խոսքով՝ անհասկանալի է, թե միևնույն փաստաթղթի օրինակներն ինչպե՞ս կարող են տարբեր բովանդակություն ունենալ:
Բայց մինչ նոր վկայի դատակոչության առաջարկի մասին կարծիք հայտնելը՝ Վ.Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը փորձեց իր ունեցած տեղեկանքների միջոցով մեկնաբանել այդ փաստաթղթերի միջև եղած տարբերությունները:
Ըստ Նիկոլայ Բաղդասարյանի՝ երկրորդ օրինակի վրա հետագայում, ի պատասխան իր հարցման, լրացուցիչ պարզաբանումներ են լրացվել, որտեղից էլ առաջացել են մատնանշված տարբերությունները:
Վարդան Պետրոսյանի՝ ալկոհոլ օգտագործած լինել-չլինելու մասին քննարկումներն, ի դեպ, բավական բուռն արձագանքի արժանացած տուժողի իրավահաջորդների կողմից:
Արթուր Հակոբյանը, տեղից արձագանքելով Նիկոլայ Բաղդասարյանին, ասաց. «Ես եմ տեսել ախր, կողքս ընկած նռռում էր», ինչի համար արժանացավ դատավորի նախազգուշացմանը:
Հարցի վերաբերյալ իր կարծիքը հայտնեց նաև նաև Վ.Պետրոսյանի՝ ֆրանսիացի պաշտպան Մարի Լոզենը: Նա նշեց, որ հասկանում է տուժող կողմի տրամադրվածությունը՝ ապացուցելու, որ վթարի պահին Վարդան Պետրոսյանը սթափ վիճակում չի եղել, բայց փաստրեն, ըստ նրա, հակառակն են ապացուցում:
«Կարող ենք խոսել, որ առկա է եղել ջնջում որևէ տառի վրա, որ եղել է վկա, որն ասել է, որ նա խմած է եղել, բայց դա այդպես չէ»,- ասաց փաստաբանը:
Ինքը՝ Վարդան Պետրոսյանը, չցանկացավ այս պահին ներկայացնել իր տեսակետը, բայց փորձեց դիտարկում ներկայացնել, ինչը դատարանը նրան թույլ չտվեց անել՝ պատճառաբանելով, որ ներկա պահին քննարկվում է ընդամենը բժշկին դատակոչելու և հարցաքննելու հարցը:
Ինչ վերաբերում է այդ հարցին, ապա Դատարանը որոշեց միջնորդությունը բավարարել և որպես վկա՝ դատարան հրավիրել ու հարցաքննել «Նաիրի» ԲԿ բժիշկ Համազասպ Գևորգյանին:

Врач, проверявший сатирика Вардана Петросяна на трезвость, даст показания в суде 05/16/2014   16:20  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции Котайкской области продолжил сегодня слушания по уголовному делу в отношении сатирика Вардана Петросяна.
На судебном заседании сегодня присутствовали привлеченная для участия в деле адвокат из Франции Мари Дозен: еще один французский адвокат актёра  - Жирайр Чолакян - не явился на заседание.
В отличие от предыдущих дней на сегодняшнем заседании присутствовали правопреемники потерпевших - родители и члены семьи скончавшихся результате аварии Айка и Эдгара Акопянов.
В начале заседания судья представил письмо начальника УИУ “Нубарашен”, в котором последний уведомлял о том, что Вардан Петросян переведён из УИУ “Больница для осужденных” в УИУ “Нубарашен”.
В суде было представлено также письмо потерпевшей стороны, адресованное Президенту Армении, в котором она выражает свое недовольство содержанием здорового человека в больнице для осужденных на привилегированных условиях. Представитель потерпевшей стороны Рубен Балоян ходатайствовал о привлечении к участию в деле свидетеля – врача медцентра “Наири” Амазаспа Геворкяна.
Адвокат мотивировал необходимость сего тем, что выданные вышеупомянутым медцентром данные трех протоколов об определении трезвости В. Петросяна разнятся.
Как утверждает Рубен Балоян, единственный факт в данном документе, подтверждающий потребление освидетельствуемым алкоголя, искажен. Р. Балоян выразил недоумение по поводу разного содержания копий одного и того же документа.
Однако до того, как выразить мнение о вызове в суд нового свидетеля адвокат В. Петросяна – Николай Багдасарян – попытался с помощью имеющихся у него сведений пояснить разницу в содержаниях этих документов.
По словам Николая Багдасаряна второй вариант в ответ на его запрос был дополнен новыми разъяснениями, откуда, собственно и возникло указанное различие. Обсуждения по поводу употребления или неупотребления В. Петросяном спиртного удостоились бурной реакции со стороны правопреемников потерпевших.
Артур Акопян, парировав с места на заявление Николая Багдасаряна, сказал: “Я же видел, как он ныл лёжа на земле”, за что удостоился от судьи предупреждения .
Свое мнение выразила также адвокат В. Петросяна - Мари Дозен. Она отметила, что ей понятен настрой потерпевшей стороны, стремящейся доказать, что в момент аварии Вардан Петросян находился в нетрезвом состоянии, но фактически, по её словам, подтверждает обратное.
“Вы можем говорить о том, что имело место удаление какой-либо из букв, что был свидетель, который заявил, что он был пьян, однако это не так”, - заявила адвокат.
Сам же Вардан Петросян не пожелал высказать свою точку зрения, но попытался поделиться наблюдением, однако суд ему не позволил сделать это, мотивировав свое решение тем, что в данный момент рассматривается вопрос о вызове на допрос в суд врача.
Что касается этого вопроса, то суд постановил удовлетворить ходатайство и в качестве свидетеля пригласить врача медцентра “Наири” Амазаспа Геворкяна и допросить его.