«Գլենդել Հիլզ»-ը չի ավարտել աղետի գոտում կառուցվող բնակարանների շինարարությունը 04/28/2014   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության առաջիկա նիստի օրակարգ ներկայացված նախագծից պարզ է դառնում, որ «Գլենդել Հիլզ» ընկերությունն այդպես էլ չկատարեց աղետի գոտու շինարարության իր ստանձնած պարտավորությունը:
2009թ. հուլիսի 23-ին կառավարության հետ կնքված պայմանագրով՝ ընկերությունը ստանձնել էր աղետի գոտու մի շարք բնակավայրերում` Ախուրյան գյուղում, Սպիտակ, Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում բազմաբնակարան շենքերի ու բնակելի տների կառուցման պարտավորություն:
Ընդ որում, ծրագրով նախատեսված վերջին բնակարաններ արդեն 2013-ին պետք է հանձնված լինեին 1988-ի երկրաշարժի հետևանքով արդեն 26 տարի անօթևան մնացած ընտանիքներին:
Բայց պարզվում է, որ «Գլենդել Հիլզ»-ն այդպես էլ չկատարեց իր պարտավորությունը, և հիմա կառավարությունը մտադիր է ընկերության հետ կնքված պայմանագրում որոշ փոփոխություններ կատարելով լուծել կիսատ մնացած բնակարանների կառուցման հարցը:
Նախագծի այլ մանրամասներ, թերևս, պարզ կդառնան արդեն ապրիլի 30-ին կայանալիք նիստում, երբ քաղաքաշինության նորանշանակ նախարար Նարեկ Սարգսյանը կառավարության հավանությանը կներկայացնի որոշման նախագիծը:
Իսկ մինչ այդ նշենք, որ նախկինում կնքված պայմանագրով ծրագրի արժեքը հաշվարկված էր 33 772 226 360 դրամ` ներառյալ հարկերը, տուրքերը, գույքի գրանցման հետ կապված բոլոր ծախսերը, ինչպես նաև՝ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակումը, փորձաքննության անցկացման, հեղինակային և տեխնիկական հսկողության, կառուցման կամ վերակառուցման, ինժեներական ենթակառուցվածքների, բարեկարգման և արտաքին լուսավորության իրականացման հետ կապված ծախսերը և նույնիսկ կառուցպատող ընկերության շահույթը:
Ի դեպ, այս նույն պայմաններով շինարարության մեկ քառակուսի մետրի արժեքը գնահատվել էր 167 000-182 000 դրամ` կախված բնակավայրից և հողի կադաստրային արժեքից:

Компания “Глендел Хилз” не завершила строительство жилья, возводимого для оставшихся без крова семей из зоны бедствия в Армении 04/28/2014   16:29  |  Лента новостей
Из включенного в повестку предстоящего заседания Правительства РА проекта становится ясно компания “Глендел Хилз” так и не выполнила свое обязательство по строительству жилья в зоне бедствия.
Согласно договору, заключенному 23 июля 2009г.с Правительством, компания взяла на себя обязательство по строительству многоэтажных зданий и жилых домов в ряде населенных пунктов, в частности в селе Ахурян, городах Спитак, Ванадзор и Гюмри.
Последние предусмотренные по договору квартиры должны были уже в 2013 году сдать семьям, оставшимся без крова вследствие Спитакского землетрясения 1988г.
Однако, как выясняется, компания “Глендел Хилз” так и не выполнила свое обязательство, и теперь Правительство намерено путем внесения некоторых поправок в заключенный с компанией договор решить проблему недостроенного жилья.
Иные подробности проекта, по всей вероятности, станут известны на намеченном на 30 апреля заседании, на котором новоназначенный министр градостроительства Нарек Саркисян представит на одобрение Кабмина проект решения.
Отметим, что стоимость программы по ранее подписанному договору составляла 33 772 226 360 драмов, включая налоги, пошлины, все затраты, связанные с регистрацией имущества, а также, расходы на разработку проектно-сметной документации, проведение экспертизы, осуществление авторского и технического контроля, строительство и реконструкцию, инженерные инфраструктуры, благоустройство и наружное освещение и даже прибыль компании-застройщика.
При аналогичных условиях цена за квадратный метр составляла в 167 000-182 000 драмов в зависимости от места проживания и кадастровой стоимости земли.