Հովիկ Աբրահամյան. Դե՛մ եմ, որ կենսաթոշակային բարեփոխումներն այս ձևով կյանքի կոչվեն 04/23/2014   12:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը մեզ պարտադրում է փոխել կենսաթոշակային բարեփոխումների փաթեթը: Մինչև 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ը մենք պետք է ունենանք այլ փաթեթ, որը համահունչ կլինի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և ընդունելի` հասարակության լայն շերտերի համար»,- այսօր կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ հայտարարելով, որ դե՛մ է, որ որևէ մեկը որևէ հարցով խախտի ՀՀ սահմանադրությունը, եւ դե՛մ է, որ կենսաթոշակային բարեփոխումներն այս ձևով կյանքի կոչվեն:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ վերջին օրերի ընթացքում մանրամասն ծանոթացել է կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ առկա բոլոր մտահոգություններին, զրուցել  «Դեմ եմ» շարժման երիտասարդների հետ, խնդիրը քննարկել խորհրդարանական ուժերի հետ, մանրամասն ուսումնասիրել հրապարակված բոլոր հիմնավորումները:
«Մանրամասն խորհրդակցել եմ հանրապետության Նախագահի, իշխող Հանրապետական կուսակցության իմ գործընկերների հետ և այժմ պատրաստ եմ հնչեցնելու այն հիմնական 7 դրույթները, որոնք իմ կարծիքով պետք է հիմք հանդիսանան կենսաթոշակային բարեփոխումների գործընթացը կազմակերպելու համար: Առաջարկվող 7 դրույթները շարադրված են առանց որևէ ենթատեքստի, և ես հուսով եմ, որ դրանք շատ արագ կդառնան հասարակական-քաղաքական ուժերի ջանքերի համատեղման և միասնական աշխատանքի ուղեցույց»,- հայտարարել է վարչապետը:
Վարչապետի հրապարակած  դրույթներն են՝
1. Կենսաթոշակային բարեփոխումները կենսական անհրաժեշտություն ունեն մեր երկրի համար, և մենք պարտավոր ենք ապահով և արժանապատիվ ծերություն ապահովել բոլորի համար՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից և սոցիալական կարգավիճակից: Հետևաբար, դրան պետք է հասնենք բոլորս միասին, համատեղ ջանքերով: Կենսաթոշակային բարեփոխումների հաջողությունը պետք է դառնա քաղաքական, հասարակական բոլոր ուժերի՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, «Օրինաց Երկիր» կուսակցության, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության, Հայ ազգային կոնգրեսի, «Ժառանգություն» կուսակցության, «Դեմ եմ» շարժման, ինչպես նաև այլ հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների և անհատների հաղթանակը:
2. 2014 թվականի ապրիլի 28-ին ՀՀ Ազգային ժողովը կսկսի քննարկել օրենքի նախագիծ, որով, մինչև ՀՀ սահմանադրական դատարանի 2014 թվականի ապրիլի 2-ի որոշմամբ նախատեսված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումը, ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից կկասեցվի տույժերի հաշվարկը: Այս նախագիծը հանրությունն արդեն անվանել է «Պարտադիրի բաղադրիչի կասեցման» նախագիծ: Տվյալ խնդրին քիչ թե շատ քաջատեղյակ մարդիկ հասկանում են, որ դրանով այս պահին «պարտադիր» բաղադրիչը դե ֆակտո կասեցվում է:
3. ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը մեզ պարտադրում է փոխել կենսաթոշակային բարեփոխումների փաթեթը: Մինչև 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ը մենք պետք է ունենանք այլ փաթեթ, որը համահունչ կլինի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և ընդունելի` հասարակության լայն շերտերի համար:
4. Այսօրվանից մենք անցնում ենք «Կենսաթոշակային բարեփոխումներ՝ առավելագույն ճկունության պայմաններում» բանաձևին: Դա նշանակում է, որ նպատակին հասնելու ենք հնարավորինս ընդունելի ու անցավ ճանապարհով և, որ ամենակարևորն է, միասնական աշխատանքի շնորհիվ:
5. Վստահ եմ, որ կենսաթոշակային բարեփոխումները մեր երկրում ունենալու են պարտադիր բաղադրիչ, սակայն մենք պարտավոր ենք բարեփոխումների այնպիսի ուղի գտնել, որը շահավետ կլինի բոլորի համար և կխթանի մարդկանց մասնակցությունն այդ գործընթացին։ «Պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված»:
6. Եվ այն պահին, երբ ձեզ հետ միասին ինքս էլ համոզվեմ, որ արդեն գտել ենք ՀՀ սահմանադրական դատարանի պահանջներին բավարարող այնպիսի լուծում, որն ընդունելի և ընկալելի է նաև մեր քաղաքացիների տարբեր շերտերի համար, այն ժամանակ բոլորիդ խոստանում եմ, որ հետևողականորեն իրագործելու եմ այն: Եթե նույնիսկ մնան փոքր խմբեր, որոնք կշարունակեն ընդդիմանալ, ես կրկնակի հետևողական կլինեմ՝ յուրաքանչյուրին անձամբ բացատրելով, որ իրենք սխալվում են,բայց դրա համար նախ ինքս պետք է վստահ լինեմ, որ ճիշտ ենք գործում:
«Այս պահին նոր օրենքով դե ֆակտո կասեցվում է կենսաթոշակային բարեփոխումների պարտադիր բաղադրիչը՝ մինչև նոր օրենսդրական փաթեթի ընդունումը: Միաժամանակ վստահ եմ, որ այն կազմակերպությունները, որոնք աշխատավարձերի բարձրացման ճանապարհով իրենք են ստաձնել աշխատողների վճարումների բեռը՝ կշարունակեն կատարել վճարումները: Այդ գումարները ոչ մի տեղ չեն կորչում, դրանք աշխատողների գումարներն են, և ես պարզապես խնդրում եմ ընդամենը մի քանի ամիս սպասել` դրանց վերահաշվարկի մեխանիզմներն ամրագրելու համար: Բոլոր արդեն իսկ վճարած աշխատողները միայն կշահեն»,- հայտարարել է Հ.Աբրահամյանը եւ նշեց, որ հենց վաղվանից բոլորի հետ սկսում ենք համատեղ աշխատել: «Ովքեր պատճառներ ներկայացնեն խուսափելու համատեղ աշխատանքից, անձնապես կվիրավորեն ինձ, քանի որ նորանշանակ` 10–օրյա պաշտոնավարման ժամկետ ունեցող վարչապետին ամեն ինչ շատ արագ ուղղելու հնարավորություն չտալն ազնիվ չեմ համարի»,- ասել է Հ.Աբրահամյանը:
«Եվ վերջում, ուզում եմ բոլորին ասել, որ ես էլ եմ դեմ։ Դե՛մ եմ, որ որևէ մեկը որևէ հարցով խախտի ՀՀ սահմանադրությունը։ Դե՛մ եմ, որ կենսաթոշակային բարեփոխումներն այս ձևով կյանքի կոչվեն։ Դե՛մ եմ, որ մեր քաղաքացիների մոտ որևէ հարց բաց կամ չպարզաբանված մնա։ Դե՛մ եմ, որ կենսաթոշակային բարեփոխումների նման կարևոր ծրագրում որևէ շահառու խմբի ձայն չլսված մնա:Դեմ եմ»,- ընդգծել է վարչապետը, բայցեւ ավելացրել, որ կողմ է կենսաթոշակային բարեփոխումների ամենաարդյունավետ ու ընդունելի ճանապարհ գտնելուն ու կողմ է՝ այն համատեղ իրականացնելուն:

Новый премьер-министр Армении выступил против реализации пенсионной реформы в ее нынешнем виде 04/23/2014   14:37  |  Актуальная тема
“Решение конституционного суда нас обязывает изменить пакет пенсионных реформ. До 30 сентября 2014г. мы должны представить новый пакет, который будет созвучен с Конституцией Армении и приемлемым для широких слоев общества”, - сказал на сегодняшнем заседании Правительства премьер-министр Армени Овик Абраамян, заявив, что он против того, чтобы кто-либо нарушал Основной закон страны и против реализации пенсионной реформы в ее нынешнем виде.
Премьер проинформировал о том, что в течение последних дней детально ознакомился со всеми вопросами, вызывающими обеспокоенность в связи с пенсионными реформами, побеседовал с представителями гражданской инициативы „Я против”, обсудил проблему с парламентскими силами, подробно изучил все опубликованные доводы.
“Я также подробно посовещался с президентом РА Сержем Саргсяном, своими коллегами из правящей Республиканской партии Армении и сейчас готов озвучить те 7 основных положений, которые, на мой взгляд, послужить фундаментом для организации процесса пенсионных реформ. Предлагаемые 7 положений изложены без какого-либо подтекста, и я надеюсь, что они очень скоро станут ориентиром для консолидации усилий общественно-политических сил и совместной работы
Обнародованные премьер-министром положения:
1. Пенсионные реформы жизненно необходимы для нашего государства, и мы обязаны обеспечить достойную и обеспеченную старость для всех вне зависимости от их партийной принадлежности и социального статуса. Следовательно, мы должны прийти к этому сообща, совместными усилиями. Успех пенсионных реформ должен стать победой всех политических, общественных сил – Республиканской партии Армении, партий „Процветающая Армения” и „Оринац еркир”, АРФ „Дашнакцутюн”, Армянского национального конгресса, партии „Наследие”, движения „Я против”, а также других общественно-политических организаций и частных лиц.
2. Национальное Собрание РА 28 апреля 2014 года приступит к рассмотрению законопроекта, которым, до предусмотренного решением Конституционного суда Армении от 2 апреля 2014 года принятия законодательного пакета касательно Закона РА „О накопительных пенсиях”, парламентом республики будет приостановлено положение о взыскании штрафов. Данный законопроект в обществе уже получил название проект закона „О приостановлении действия обязательного компонента”. Мало-мальски знакомые с данной проблемой люди понимают, что данным законопроектом действие обязательного компонента в настоящий момент де-факто приостанавливается.
3. Решение Конституционного суда РА нас обязывает изменить пакет пенсионных реформ. До 30 сентября 2014 года у нас должен быть другой пакет, который будет созвучен с Конституцией Республики Армения и приемлемым для широких слоев общества.
4. С сегодняшнего дня мы переходим к формуле „Пенсионные реформы в условиях максимальной гибкости”. Это означает, что мы достигнем цели по максимально приемлемому и безболезненному пути и, что самое главное, благодаря совместной работе.
5. Уверен, что пенсионные реформы в нашей стране будут иметь обязательную составляющую, однако мы обязаны найти такой путь реформ, который будет выгоден для всех и простимулирует участие людей в данном процессе. „Обязательный, но не навязанный”.
6. Тогда, когда я вместе с вами смогу убедиться в том, что мы нашли такое удовлетворяющее требованиям Конституционного суда Армении решение, которое приемлемо для различных слоев нашего общества, тогда я обещаю всем вам, что мы последовательно будем выполнять его. Если даже отдельные группы лиц продолжат выражать протест, я буду еще более последовательным и поясню каждому в отдельности, что они ошибаются, но для этого прежде всего я сам должен быть уверен, что мы действуем правильно.
На данный момент в соответствии с новым законом действие обязательного компонента накопительной пенсионной системы де-факто приостанавливается до принятия нового законодательного пакета. В тоже время, я уверен, что те организации, которые путем повышения зарплат сами взяли на себя бремя уплаты обязательных взносов, продолжат осуществлять платежи. Эти деньги никуда не пропадут, это деньги работников, и я просто прошу подождать несколько месяцев для закрепления механизмов их перерасчета. Все те работники, которые уже внесли суммы, лишь от этого выгадают”, - сказал Абраамян. Он также отметил:
-С завтрашнего дня мы начинаем совместную работу со всеми. Все те, кто приведут причины за тем, чтобы уклониться от выполнения совместной работы, обидят меня лично, так как я не сочту честным то обстоятельство, что премьер-министру с 10-дневным сроком пребывания в должности не дают возможности все быстро исправить”.
В завершение хотелось бы сказать всем, что я тоже выступаю против того, чтобы кто-либо по какому-либо вопросу нарушал Конституцию Армении, против того, чтобы пенсионные реформы были осуществлены в таком виде, против того, чтобы позиция какой-либо из заинтересованных групп осталась неуслышанной. Премьер при этом подчеркнул, что он выступает за поиск наиболее эффективного и приемлемого пути для реализации пенсионных реформ и за их совместное осуществление.