ՀԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչներին սպառնացած անձն ազատվեց քրեական պատասխանատվությունից 04/22/2014   16:15  |  Քրեական խրոնիկոն
Դաշույններով զինված ՀԱԿ-ի գրասենյակ մուտք գործած Արսեն Օհանյանը ազատվեց քրեական պատասխանատվությունից և պատժից. նրա նկատմամբ կկիրառվի հարկադիր բուժում՝ հոգեբուժական հիվանդանոցում:
Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում անմեղսունակ ճանաչված ամբաստանյալը շատ հուզված էր և արցունքներն աչքերին հայտարարեց, որ ամաչում է իր կարգավիճակից և խնդրում է իրեն ներել:
Ամբաստանյալը նշեց, որ ինքը մեղք չունի և դեպքը տեղի է ունեցել փոխադարձ վրդովմունքների հետևանքով, իսկ հարկադիր բուժման մեջ գտնվելու 40 օրվա ընթացքում հասկացել է, որ բուժման կարիք ունեն ՀԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչները, որ իր ձեռքի խոհանոցային դանակները «ուրիշ բան են տեսել»:
Ամբաստանյալի օրինական ներկայացուցիչը՝ դուստրը, լինելով հոգեբան, հայտարարեց, որ շատ լավ գիտի իր հոր հիվանդության մասին և նշեց, որ ինքն է վարում հոր բուժումը, ինչպես նաև նշեց, որ այդ ժամանակ հոր մոտ եղել են հիվանդության որոշակի սրացման նշաններ և դատարանին խնդրեց հնարավորության դեպքում հարկադիր բուժումն իրականացնել տնային պայմաններում, քանի որ, իր դիտարկմամբ, ամբաստանյալը ադեկվատ է և կարողանում է ներկա իրավիճակին ճիշտ արձագանքել:
Փաստաբան Անահիտ Եսայանը էլ հայտարարեց, որ Օհանյանի փոխանցմամբ՝ վերջինս ՀԱԿ-ի գրասենյակ է գնացել, որպեսզի ասի, որ նրանք ընտրողների ընդամենը 8 տոկոս ձայնն ունեն եւ ինչու են 80 տոկոսի անունից խոսում: Պաշտպանը խնդրեց գործի վարույթը կարճել:

Суд в Ереване направил угрожавшего представителям оппозиционного АНК Арсена Оганяна на принудительное психиатрическое лечение 04/22/2014   16:40  |  Криминальная хроника
Арсен Оганян, проникший в офис АНК с кинжалами, освобожден от уголовной ответственности и наказан. Ему назначили принудительное лечение в психиатрической клинике.
Признанный невменяемым подсудимый был крайне взволнован и со слезами на глазах утверждал, что стесняется своего положения и просит помиловать его.
Подсудимый отметил, что он невиновен, и что инцидент произошел, из-за того, что обе стороны были разгневаны. За 40 дней своего пребывания на принудительном лечении он понял, что в лечении нуждаются представители офиса АНК, которые разглядели в кухонных ножах, которые он держал в руках, “нечто другое”.
Законный представитель подсудимого, дочь, будучи по профессии психологом, заявила, что прекрасно осведомлена о болезни своего отца и отметила, что она проводит его лечение. Она также рассказала, что в то время у отца наблюдались некоторые признаки обострения заболевания; она ходатайствовала перед судом о проведении лечения в домашних условиях, так как, по ее наблюдениям, подсудимый может адекватно реагировать на сложившуюся ситуацию.
Адвокат Анаит Есаян в свою очередь заявила, что , по словам Оганяна, он направился в офис АНК, дабы сказать им, почему они говорят от имени 80% избирателей, если их поддерживают только 8% .Адвокат ходатайствовала о прекращении производства по деле.