ՀԱԿ-ի գրասենյակ զինված մուտք գործած անձին բարկացրել էր Վանո Սիրադեղյանի՝ փակցված լուսանկարը 04/22/2014   14:03  |  Քրեական խրոնիկոն
Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր սկսվեց ՀԱԿ-ի գրասենյակ դաշույններով զինված մուտք գործած Արսեն Օհանյանի նկատմամբ բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ գործով քննությունը։
Արսեն Օհանյանը տառապել եւ տառապում է օրգանական զառանցական հոգեկան հիվանդությամբ։ Նա, ըստ գորրծի նյութերի, 2013 թվականի նոյեմբերի 1-ին ՀԱԿ-ի գրասենյակում երկու դաշույներով սպառնացել է ՀԱԿ գրասենյակի ներկայացուցիչներ Սամվել Մկրտումյանին, Սամվել Աբրահամյանին, Վարդգես Հայոցյանին եւ Արշակ Բանուչյանին։
Վերջիններս չէին ներկայացել դատական նիստին, հրապարակվեցին նրանց՝ նախաքննության ընթացքում տրված ցուցմունքները, ըստ որոնց՝ տղամարդը փնտրում էր Լեւոն Զուրաբյանին՝ հայտարարելով, որ եթե նա եւս մեկ անգամ ելույթ ունենա, ապա նրան «կխփի»։
Սպառնալիքներ են հնչել նաեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հասցեին։ Ըստ նրանց՝ սպառնալիքները ռեալ էին, հատկապես խոցելի վիճակում էին տուժողներ Սամվել Աբրահամյանը եւ Վարդգես Հայոցյանը: Յուրաքանչյուր անզգույշ շարժում կարող էր վտանգավոր լինել նրանց համար։
Արսեն Օհանյանը զրպարտություն որակեց այդ ցուցմունքները՝ պատմելով, որ ինքը եղել է Սպիտակի քաղխորհրդի նախագահ, երբ իշխանության ղեկին եղել է ՀՀՇ-ն։ Վերջիններս անվստահություն են դրսեւորել իր հանդեպ, ինչը պատճառ է դարձել սթրեսի եւ վրդովմունք հայտնեց, որ գրասենյակում փակցված էր ՀՀ ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանի լուսանկարը, ով, նրա բնորոշմամբ, պետական հանցագործ է, եւ նրա լուսանկարը իրավունք չունի գտնվել այդ թվում՝ ՀՀՇ-ի կամ ՀԱԿ-ի գրասենյակում։

Фигуранта дела о вооруженном нападении на офис АНК Арсена Оганяна “вывела из себя” фотография Вано Сирадегяна 04/22/2014   14:56  |  Криминальная хроника
В суде общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш начались слушания по делу о применении принудительных мер медицинского характера в отношении Арсена Оганяна, совершившего вооруженное нападение на офис АНК.
Арсен Оганян страдал и страдает органическим психическим заболеванием, характеризующимся галлюцинаторным состоянием. Он, согласно материалам дела, 1 ноября 2013г. угрожал кинжалами представителям оппозиционного АНК Самвелу Мкртумяну, Самвелу Абраамяну, Вардкесу Айоцяну и Аршаку Банучяну.
Вышеупомянутые лица не присутствовали на заседании: на суде огласили данные ими в ходе предварительного следствия показания, согласно которым мужчина искал Левона Зурабяна, заявив, что, если он еще раз посмеет выступить, он “грохнет” его.
Были озвучены также угрозы в адрес Левона Тер-Петросяна. По их словам, действия мужчины, представляли реальную угрозу: особенно в уязвимом положение оказались Самвел Абраамян и Вардгес Айоцян. Любое неосторожное движение могло навредить им.
Арсен Оганян навал клеветой эти показания. Он рассказал, что он являлся председателем городского совета Спитака, когда у руля власти было Армянское общенациональное движение(АОД). Последние отнеслись к нему с недоверием, что стало причиной стресса. Он выразил возмущение тем, что в офисе висела фотография министра внутренних дел Армении Вано Сирадегяна, который, по его определению, является государственным преступником, и его фотография не должна находиться в офисах АОД или АНК.