Հակոբ Ինջիղուլյանին երրորդ երկիր տեղափոխելու գործընթացն ուժի մեջ է 04/21/2014   17:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գերեվարված զինվոր Հակոբ Ինջիղուլյանի ընտանիքի անդամներն ապրիլի 18-ին ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակին են փոխանցել իրենց որդուն ուղղված նամակ, սակայն նամակի փոխանցմանը հաջորդել են հանգստյան օրերը, ուստիեւ՝ Հակոբի ծնողները տեղեկություն չունեն՝ նամակը փոխանցվե՞լ է, թե՝ ոչ:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հակոբի մայրը՝ Գայանե Ինջիղուլյանը:
Գերեվարված զինվորի մայրը նաև նշեց, որ որդուց ստացված վերջին նամակը եղել է մարտի 12-ին և, ինչպես միշտ, նույն բովանդակությամբ. «Ես լավ եմ, մի անհագստացեք, մի քիչ սպասեք…»:
Ինչ վերաբերում է Հակոբ Ինջիղուլյանի` երրորդ երկիր տեղափոխվելու ցանակությանը, ապա մայրը նշեց, որ դա իր որդու ցանկությունը չէ, և իրենց էլ չեն հարցրել, իսկ ԿԽՄԿ-ն գերեվարված զինվորի հարազատներին վստահեցրել է, որ երրորդ երկիր տեղափոխվելու գործընթացն ուժի մեջ է և միայն մնում է սպասել, թե այդ երկիրը, երբ կնդունի նրան:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը՝ ժամը 3:00-ի սահմաններում, նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը, հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում:
20:04 08/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆիլս Մույժնիեկս. Գերիների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքն անընդունելի եւ դատապարտելի է
15:24 16/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳերեվարված Հակոբ Ինջիղուլյանի ծնողները կարող են դիմել Եվրոդատարան
10:15 16/01/2014  |  ՄամուլՀակոբ Ինջիղուլյանի հետ կհանդիպեն հունվարի վերջին
09:24 19/12/2013  |  ՄամուլԱդրբեջանում գերի ընկած նախկին զինվոր. «Նրանց մի բան էր հետաքրքրում՝ մենք ինչ ունենք»

Процесс перевода армянского военнопленного Акопа Инджигуляна в третью страну в силе – МККК 04/21/2014   18:20  |  Актуальная тема
Члены семьи захваченного в азербайджанский плен Акопа Инджигуляна 18 апреля передали своему сыну письмо через представителей ереванского офиса Международного комитета Красного Креста, однако за этим шли выходные дни, посему родители Акопа не располагают какими-либо сведениями относительно того, дошло ли письмо до сына или нет.
Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщила мать Акопа – Гаяне Инджигулян.
Мать попавшего в плен военнослужащего отметила, что в последний раз она получила письмо от сына 12 марта, и, как и все остальные, оно было аналогичного содержания: “Со мной все в порядке, не беспокойтесь, подождите еще немного…”.
Что касается желания А.Инджигуляна быть переданным третьей стране, то мать заявила, что этого хочет не ее сын и что их об этом не спросили, а МККК заверил родственников военнопленного, что процесс перевода в третью страну в силе и остается ждать, когда эта страна примет его.
Напомним, 8 августа, около 03:00 по ереванскому времени, армянский военнослужащий, рядовой Акоп Геворкович Инджигулян, 1991г.р., в ходе несения службы не сориентировался в ночное время на местности и пересек карабахско-азербайджанскую границу, оказавшись на контролируемой Азербайджаном территории.