Ռեադմիսիայի համաձայնագրի շրջանակում Հայաստանն ընդամենը մեկ հարցում է ստացել 04/19/2014   11:57  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եվրամիության հետ Հայաստանի վավերացրած պայմանագիրն արդեն 3-4 ամիս է, ինչ գործում է, և այդ ընթացքում Հայայստանն ընդհամենը մեկ հարցում է ստացել` Շվեդիայից: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Հիշեցնենք, դեռևս 2012թ. ՀՀ և ԵՄ միջև ստորագրված ռեադմիսիայի համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ է մտել միայն այս տարեսկզբին, ենթադրում է ԵՄ անդամ երկրներում անօրինական բնակվող ՀՀ քաղաքացիների վերադարձը հայրենիք: Իսկ Հայաստանն էլ իր հերթին պարտավորվել է ապահովել նրանց վերադարձն ու հետընդունումն ամենասեղմ ժամկետներում:
Այս համաձայնագրի վերաբերյալ հանրության շրջանում մտավախություն կա, թե Եվրոպա արտագաղթած մեր հայրենակիցներն առաջիկայում զանգվածաբար կարտաքսեն Հայաստան:
«Հանրության կեղմից չափազանցված պատկերացումներ կային, վտանգներ պարունակող երևույթ էր սա գնահատվում, որն այդպես չէ: Ես միշտ ասում էի՝ մենք մինչև ԵՄ հետ ռեադմիսիայի պայմանագիր կնքելը 12 երկրի հետ ունեինք կնքված նման պայմանագրեր, այսինքն` գրեթե ԵՄ երկրների կեսի հետ: Տարվա ընթացքում 40-50 հարցումների մասին է խոսքը»,- ասաց Գագիկ Եգանյանը:
Ի դեպ, օրերս մամուլում տեղեկություններ էին հայտնվել Ավստրիայից 120 հայ ընտանիքների արտաքսման մասին: Ընդ որում, այս լուրը կապվում էր քաղաքական դրդապատճառների և հենց ռեադմիսիայի համաձայնագրի հետ: Ուստի՝ Գագիկ Եգանյանին հարցրեցինք, թե որքանո՞վ են այս լուրերը համապատասխանում իրականությանը: Նա հայտնեց, որ այդ մասին ինքն էլ մամուլից է տեղեկացել:
«Ավստրիայի հետ կապված հարցում չենք ստացել: Եվ Ավստրիայի հետ մենք ռեադմիսիոն համաձայնագիր չունենք կնքված, ունենք Ավստրիայի հետ ընդհանուր ԵՄ շրջանակներում` հունվարի 1-ից, բայց ամեն դեպքում մենք որևիցե հայց չենք ստացել»,- նշեց Գագիկ Եգանյանը՝ հավելելով, որ պետությունը հարցում է ստանում միայն այն դեպքում, եթե անձը ռեադմիսիոն համաձայնագրի շրջանակներում պետք է հայրենիք վերադառնա: Բայց քիչ դեպքերում է, երբ ռեադմիսիայի համաձայնագրի կիրառման կարիք է լինում:
«Եթե անձը նույնականացված է, ճամփորդական փաստաթուղթ ունի, կարիք չի լինում հարցում կատարել՝ նրա հետ վերադարձի հետ կապված»,- ասաց Միգրացիոն պետական ծառայության պետը:
Հակառակ դեպքում, եթե անձը ՀՀ քաղաքացի է, ունի իր ինքնությունն ապացուցող փաստաթղթեր, նրա վերադարձի վերաբերյալ հարցման կարիք այլևս չի զգացվում:
«Ոչ մի երկիր էլ չի ուզում իր տարածքում ունենալ օրենքից դուրս պայմաններով բնակվող մեկը, այդ թվում նաև՝ ՀՀ-ն: Եվ եթե այդպիսիները կան, ապա առաջինն է պարզել նրա քաղաքացիությունը և կազմակերպել նրա վերադարձը իր քաղաքացիության երկիր: Սա համընդհանուր ճանաչում ունեցող միջազգային սկզբունք է՝ նման դեպքերի համար»,- մեզ հետ զրույցն ավարտելով՝ ասաց Գագիկ Եգանյանը:

Армения в рамках соглашения о реадмиссии с ЕС получила лишь один запрос – глава Миграционной службы 04/19/2014   13:09  |  Актуальная тема
Ратифицированное Арменией соглашение с ЕС о реадмиссии действует уже в течение 3-4 месяцев, и за это время Армения получила только один запрос - из Швеции. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщил начальник Миграционной службы РА Гагик Еганян.
Напомним, подписанное еще в 2012г. между Арменией и ЕС соглашение о реадмиссии, которое вступило в силу в начале текущего года, подразумевает возвращение на родину соотечественников, нелегально проживающих в странах-членах ЕС. А Армения в свою очередь обязуется по договору обеспечить их возвращение и обратный прием в самые сжатые сроки.
В обществе в связи с этим соглашением возникли некоторые опасения по поводу массовой депортации эмигрировавших в Европу наших соотечественников.
“В обществе сложились преувеличенные представления: люди рассматривали сей факт как явление, заключающее в себе риски, однако это вовсе не так. Я всегда говорил, что мы до подписания с ЕС соглашения о реадмиссии, имели аналогичные договора с 12 странами. Речь идет о 40-50 запросах за год”, - пояснил Гагик Еганян.
На днях в прессе появилась информация о депортации 120 армянских семей из Австрии. Причем, эти сведения связывают с политическими мотивами и соглашением о реадмиссии. На вопрос о том, соответствуют ли эта информация действительности, Гагик Еганян отметил, что узнал об этом из публикаций в прессе.
“Мы не получали запроса по Австрии. И у нас нет подписанного с Австрией соглашения о реадмиссии, у нас с 1 января есть договоренность в рамках ЕС, но в любом случае мы не получали ни одного запроса”, - подчеркнул Гагик Еганян, добавив, что государство получает запрос только в том случае, если человек должен вернуться на родину в рамках соглашения о реадмиссии, но в редких случаях возникает необходимость в применении данного соглашения.
“Если личность человека идентифицируема, и у него имеются документы на проезд, то необходимости направления запроса в связи с его возращением не возникает”, - заявил начальник миграционной службы.
В противном случае, если лицо является гражданином Армении, имеет документы, удостоверяющие его личность, то необходимости в запрашивании по поводу его возвращения также нет.
“Ни одна из стран, в том числе и Армения, не хочет видеть лиц, нелегально проживающих на своей территории. Если же таковые есть, то в первую очередь следует выяснить его гражданство и организовать возращение мигранта в страну его гражданства, что является международно признанным принципом для подобных случаев”, - резюмировал Гагик Еганян.