Վարչապետը հայտարարել է, որ մեծ ակնկալիքներ ունի մարզպետներից 04/16/2014   22:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 16-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել մարզերի խնդիրներին նվիրված խորհրդակցություն:
Ինչպես տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից, վարչապետը նշել է, որ մեծ ակնկալիք ունի մարզպետներից՝ կառավարության տարբեր ծրագրեր հաջողությամբ իրականացնելու գործում:
«Մարզերը մեզ համար ունեն  մեծ կարևորություն և այստեղ միասին ունենք մեծ աշխատանք իրականացնելու: Որպես վարչապետ լինելու եմ ձեր կողքին, յուրաքանչյուր հարց գտնվելու է իմ ուշադրության կենտրոնում: Պետք է կայացնենք ոչ ստանդարտ որոշումներ, գնահատենք լավը, իսկ վատը քննադատենք»,- դիմելով մարզպետներին՝  ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Գևորգյանը վարչապետին է զեկուցել ՀՀ կառավարության կողմից մարզերում իրականացվող ծրագրերի մասին: Մասնավորապես, մանրամասն ներկայացվել են 2014 թվականի մարտին ցրտահարությունից տուժած գյուղացիական տնտեսություններին ցուցաբերվող աջակցության ծրագրերը: Շեշտվել է,  որ կառավարության օժանդակության ծրագրերից օգտվող տնտեսությունների ցուցակներն առաջիկայում պետք է հրապարակվեն մարզպետարանների կայքէջերում: Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է մարզպետներին մանրամասն ուսումնասիրել տնտեսությունների կրած վնասը՝ անհատական կարգով օժանդակություն ցուցաբերելու համար:
Վարչապետին տեղեկացվել է նաև, որ ընթացիկ տարում բոլոր մարզերում տեղադրվել են 80 հակակարկտային կայաններ, որոնք գործելու են Արտակարգ իրավիճակների նախարարության միասնական կառավարման համակարգի ներքո:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է նաև գյուղացիական տնտեսություններին ցուցաբերվող աջակցությանը, մասնավորապես, պարարտանյութի, դիզվառելիքի, սերմացուի տրամադրման աշխատանքների ընթացքին առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով մարզերում կառավարության կողմից իրականացվող 5-րդ հրատապ ծրագրին՝ Արմեն Գևորգյանը նշել է, որ մարզերում տարբեր ոլորտներում ընթացիկ տարում նախատեսվում է իրականացնել 442 ծրագիր՝ բնակֆոնդի արդիականացման, բնակարանաշինության, նախադպրոցական հասատատությունների վերանորոգման, ջրամատակարարման, մշակույթի օբյեկտների կառուցման և այլ ուղղություններով:
Վարչապետը պահանջել է իրավասու մարմիններից՝ բոլոր ծրագրերով անվերապահորեն ապահովել աշխատանքների բարձր որակ և նշել, որ այդ հարցը գտնվելու է իր ուշադրության կենտրոնում:

Премьер-министр Армении Овик Абраамян возлагает большие надежды на губернаторов областей 04/17/2014   11:38  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян 16 апреля провел совещание, посвященное проблемам областей Армении.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, премьер-министр подчеркнул, что связывает с губернаторами областей большие надежды в плане успешной реализации разных программ правительства.
“Мы придаем важное значение областям республики и вместе нам предстоит проделать серьезную работу. Я как премьер буду поддерживать вас и держать в центре внимания любые вопросы. Мы должны будем принимать нестандартные решения, отдавать должное позитивным явлениям, а негативные – подвергать критике”, – отметил он.
Вице-премьер Армении, и.о. министра территориального управления Армен Геворкян доложил премьер-министру о программах, которые реализуются в областях республики. В частности, он подробно представил программы содействия аграрным хозяйствам, пострадавшим от заморозков в 2014г. Овик Абраамян поручил губернаторам детально изучить ущерб, нанесенный хозяйствам заморозками в марте текущего года, для оказания помощи в индивидуальном порядке.
Премьер-министру также доложили, что в текущем году во всех областях будут установлены 80 противоградовых станций, которые будут действовать в рамках единой системы управления МЧС РА.
В ходе совещания были обсуждались вопросы, связанные с оказываемым сельским хозяйствам помощью, заключающейся, в частности, в предоставлении средств на приобретение удобрений, дизтоплива, семян.
Армен Геворкян также отметил, что в текущем году в областях республики планируется реализовать 442 программы, касающиеся модернизации жилищного фонда, строительства квартир, ремонта дошкольных учреждений, водоснабжения, строительства культурных объектов и т.д.
Премьер-министр потребовал от компетентных структур безоговорочно обеспечить высокое качество работ, отметив, что будет держать этот вопрос в центре внимания.