Հայաստանում ձերբակալվել է ադրբեջանցի քիլլեր 04/16/2014   18:00  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանից  Մոսկվա է  արտահանձնվել   ենթադրյալ քիլլերը, ով մեղադրվում է գործարարի սպանության մեջ: Այս մասին տեղեկացնում է «БалтИнфо»-ն՝ հղում կատարելով   իրավապահ մարմիններում իր աղբյուրի վրա:
Ծնունդով ադրբեջանցին, ով 2004թ. ստացել է  Ռուսաստանի քաղաքացիություն, մերկացվել է պատվերով սպանություն կատարելու մեջ, և Ռուսաստանի ու Հայաստանի ոստիկանության  համատեղ գործողությունների ընթացքում 2014թ. ապրիլին ձերբակալվել է  և   տեղափոխվել ՌԴ: Ձերբակալվածը մեղադրվում է 2012թ. ապրիլին, Մոսկվայի Բեգովայա փողոցում  պատվերով սպանության կատարելու մեջ:
Լույս ապրիլի 20-ի գիշերը այդ փողոցում թիվ երկու տան մոտ հայտնաբերվել էր ծնունդով Ղազախստանից, մայրաքաղաքի ավտոլվացման կետի սեփականատեր,  52-ամյա  ձեռնարկատիրոջ մարմինը՝  հրազենային 7 վնասվածքներով, որոնցից 3-ը՝ գլխի շրջանում: Դեպքի վայրի  զննության ընթացքում սպանության տեղից մոտավորապես 100 մ հեռավորության վրաբետոնե սալիկի տակ հայտնաբերվել էր խլացուցիչով «Մակարով»   տեսակի     ատրճանակը, որից և, ինչպես  որոշել  են փորձագետները,  սպանվել է ձեռնարկատերը:
Գործի քննության ընթացքում օպերատիվ աշխատակիցներին  հայտնի է դարձել քիլլերի ինքնությունը, սակայն մինչև այդ նա կարողացել էր լքել  Ռուսաստանի սահմանները:
«Սպանությունը՝ դրամական վարձատրության դիմաց,  կատարել է ծնունդով ադրբեջանցի,Վլադիմիր քաղաքի 27-ամյա մի բնակիչ: Հայտնի է, որ հանցագործությունը կատարվել է  կոմերցիոն  շահերի հողի վրա կոնֆլիկտի պատճառով՝ պատվերով: Ներկայումս փնտրվում են պատվիրատուները»,- հայտնել է աղբյուրը:

В Россию из Армении экстрадирован азербайджанский киллер, обвиняемый в убийстве бизнесмена из Казахстана 04/16/2014   17:37  |  Криминальная хроника
В Москву из Армении экстрадирован предполагаемый киллер, который обвиняется в убийстве бизнесмена, сообщает «БалтИнфо» со ссылкой на источник в правоохранительных органах.
«Уроженец Азербайджана, получивший российское гражданство в 2004 году, изобличен в совершении заказного убийства и в ходе совместной операции полиций России и Армении был задержан в апреле 2014 года и доставлен в РФ. Задержанный изобличен в совершении заказного убийства в апреле 2012 года на Беговой лице Москвы», - сообщил собеседник «БалтИнфо».
По его словам, в ночь с 19 на 20 апреля возле дома 2 по Беговой улице с 7 огнестрельными ранениями (3 из которых – в голову) было найдено тело 52-летнего предпринимателя, уроженца Казахстана, владевшего автомойкой в столице. В ходе осмотра места происшествия под бетонной плитой примерно в 100 метрах от места убийства был обнаружен пистолет ПМ с глушителем, из которого, как установили эксперты, и был убит предприниматель.
В ходе расследования дела оперативникам стала известна личность киллера, однако к тому времени мужчина сумел покинуть пределы России.
«Убийство за денежное вознаграждение совершил 27-летний житель Владимира, этнический азербайджанец. Известно, что преступление было совершено по найму из-за конфликта погибшего на почве коммерческих интересов. Сейчас идет розыск заказчиков преступления», -передает источник.