Գիշերօթիկ դպրոցի տնօրենի կողմից երեխաների նկատմամբ բռնություն կիրառելու մասին հրապարակման հիման վրա հետաքննություն է սկսվել 04/08/2014   16:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Բյուրեղավանի գիշերօթիկ հաստատության տնօրեն Գայանե Մարգարյանի կողմից թե՛ երեխաների, թե՛ աշխատակիցների նկատմամբ բռնություններ կիրառելու, ինչպես նաև երեխաների սննդի գումարները յուրացնելու վերաբերյալ մամուլի հրապարակմանը ոստիկանությունն ընթացք է տվել:
Ոստիկանության լրատվության ծառայությունից «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեցին, որ Ոստիկանության Կոտայքի բաժնում հետաքննություն է կատարվում:
Նշենք, որ գիշերօթիկ դպրոցի տնօրենի վերոնշյալ գործողությունների վերաբերյալ բաց նամակով էին հանդես եկել Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատության աշխատակիցները, որը տպագրվել էր «168 ԺԱՄ» օրաթերթում։
Ըստ հրապարակման՝ տնօրեն Գայանե Մարգարյանը երեխաների սննդի համար հատկացված գումարի մեկ երրորդն է օգտագործում բուն նպատակի համար, իսկ ստուգումների ժամանակ երեխաները զարմանում են ուտելիքի առատությունից և բազմազանությունից:
Բաց նամակում ասվում է նաեւ, որ տնօրեն Գ.Մարգարյանը աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը ներկայացնում է իրականացված էքսկուրսիաների վերաբերյալ հաշվետվություններ, որոնցում ցույց են տրվում զգալի ծախսեր, սակայն երեխաները փոքրիկ քաղաքից դուրս չեն գալիս:
Դպրոցի աշխատակիցների կողմից «168 ԺԱՄ» թերթին ներկայացված բաց նամակում նշվում էին նաև տնօրենի կողմից երեխաների նկատմամբ կիրառվող բռնությունների մասին, որ Գ.Մարգարյանը երեխաների նկատմամբ բռնության ամենակոպիտ ձևերն է կիրառում՝ նրանց խփելով ոտքերով:
Ինչպես երեխաներն են ասում, տողանի օրը «ծեծի օր» է:
Դպրոցի աշխատակիցների խոսքով՝ տնօրեն Գ.Մարգարյանն անհարգալից է նաև իրենց՝ աշխատակիցների նկատմամբ և նույնիսկ հաշմադամություն ունեցող աշխատակցին անվանում է «չոլախ շուն»:

Полиция Армении начала расследование на основании публикации в СМИ об учинении директором школы-интерната Бюрегавана насилия над детьми 04/08/2014   17:12  |  Криминальная хроника
Полиция дала ход публикации в СМИ о применении директором школы-интерната Бюрегавана  Гаяне Маркарян насилия в отношении как детей, так и сотрудников , а также присвоении ею средств для закупки продуктов питания для детей.
Как сообщили “ФактИнфо” в пресс-службе Полиции РА, в следственном отделе Полиции РА ведется следствие.
Отметим, что сотрудники вышеупомянутой школы-интерната обратились с открытым письмом, в котором речь шла о поступках директора учреждения. Обращение было опубликовано в газете “168 часов”.
Согласно публикации, директор Гаяне Маркарян использует по назначению лишь 1/3 от суммы, выделенной на продовольствие для детей, а во время проверок дети приходят в изумление от изобилия и разнообразия яств.
В открытом письме также отмечается, что директор Г. Маркарян представляет Министерству труда и по социальным вопросам отчеты об экскурсиях, в котором указаны существенные расходы, однако дети даже не выбираются из города.
Как утверждают сами дети, "день линейки – “день избиения”.
По словам сотрудников школы, директор Г. Маркарян ведет себя неуважительно по отношению к своим подчиненным и даже своего работника с инвалидностью обзывает “хромой собакой”.