Վարչապետը կնշանակվի 10 օրվա ընթացքում 04/03/2014   23:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, Հանրապետության Նախագահն ընդունում է կառավարության հրաժարականը վարչապետի կողմից հրաժարական ներկայացվելու օրը:
Հանրապետության Նախագահի կողմից կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչեւ նոր կառավարության կազմավորումը:
Հանրապետության Նախագահը վարչապետ է նշանակում կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: Կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետի նշանակումից հետո` քսանօրյա ժամկետում:
Հանրապետության Նախագահը Ազգային ժողովում պատգամավորական տեղերի բաշխման եւ պատգամավորական խմբակցությունների հետ խորհրդակցությունների հիման վրա վարչապետ է նշանակում պատգամավորների մեծամասնության վստահությունը վայելող անձին, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա առավել թվով պատգամավորների վստահությունը վայելող անձին:
Հանրապետության Նախագահը վարչապետի առաջարկությամբ նշանակում է կառավարության անդամներին:
Կառավարությունն իր կազմավորումից հետո՝ քսանօրյա ժամկետում, Ազգային ժողով է ներկայացնում իր ծրագիրը։ Կառավարության ծրագրին Ազգային ժողովի կողմից հավանություն տալու հարցը քննարկվում է արտահերթ եւ քվեարկության դրվում այն ներկայացվելուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում:
Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին որոշումն ընդունվում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:

Новый премьер-министр Армении будет назначен в течение 10 дней 04/04/2014   09:23  |  Лента новостей
Согласно Конституции, Президент республики принимает отставку Правительства в день  подачи премьер-министром заявления об уходе.
После принятия Президентом Республики отставки Правительства члены Правительства продолжают исполнение своих обязанностей до формирования нового Правительства
Президент республики назначает премьер-министра в десятидневный срок после принятия отставки правительства. Правительство формируется в двадцатидневный срок после назначения премьер-министра.
Президент республики на основании распределения депутатских мест в Национальном Собрании и консультаций с депутатскими фракциями назначает премьер-министром лицо, пользующееся доверием большинства депутатов, а если это невозможно, лицо, пользующееся доверием у наибольшего числа депутатов.
Президент Республики по предложению Премьер-министра назначает и освобождает членов Правительства.
Правительство после своего формирования  в двадцатидневный срок представляет на одобрение Национального Собрания программу своей деятельности. Вопрос об одобрении программы Правительства рассматривается во внеочередном порядке и выносится на голосование в пятидневный срок после его представления. Решение об одобрении программы Правительства принимается большинством голосов от общего числа депутатов Национального Собрания.