Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չեխիայի նորանշանակ դեսպանը 04/01/2014   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տոմաշ Պերնիցկին:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի, հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ Նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և հաջողություններ մաղթել նրան՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանը և դեսպան Պերնիցկին երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել վերջին տարիներին դինամիկ զարգացող հայ-չեխական հարաբերությունների մասին, դրա վկայություններից մեկը համարելով ս.թ. հունվարին Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պետական այցը բարեկամ Չեխիայի Հանրապետություն և բանակցությունների արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորություններն ու ներուժը՝ այդ համատեքստում կարևորելով միջխորհրդարանական, միջկառավարական և Հայաստանի ու Չեխիայի գործարար համայնքների միջև կապերի ամրապնդումն ու ակտիվ փոխգործակցությունը:
Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների դեսպաններն իրենց հերթին առավելագույն ջանքեր կներդնեն՝ հայ-չեխական հարաբերությունների վերոնշյալ դինամիկան պահպանելու և շարունակաբար զարգացնելու, ինչպես նաև համագործակցությունը փոխշահավետ ոլորտներում ընդլայնելու գործում:
17:56 21/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍ.Սարգսյան.Դաշնակիցների տեսակով և որակով այսօր շատ ավելի անվտանգ ենք, քան հինգ տարի առաջ
18:23 03/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը շնորհավորել է ճարտարապետ, երաժիշտ Արթուր Մեսչյանին՝ 65-ամյակի կապակցությամբ

Новый посол Чехии вручил верительные грамоты президенту Армении 04/01/2014   15:33  |  Лента новостей
Новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Чехии в Армении Томаш Перницки вручил свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну.
Как передает пресс-служба главы армянского государства, в ходе встречи президент поздравил новоназначенного посла и пожелал ему успеха в выполнении дипмиссии в Армении.  Стороны выразили удовлетворение динамично развивающимися в последние годы армяно-чешских отношениями, свидетельством которого является государственный визит президента Армении в Чехию в январе текущего года и достигнутые в рамках визита договоренности.
Собеседники обсудили также потенциал и возможности развития торгово-экономических, культурных связей. В этом контексте была отмечена важность укрепления межпарламентского, межправительственного сотрудничества и активизации взаимодействия между предпринимательскими кругами двух стран.
Президент Армении выразил надежду, что послы обеих стран со своей стороны приложат максимум усилий для поддержания существующей  динамики армяно-чешских отношений и последовательного развития, также расширения сотрудничества в различных сферах.