Սերժ Սարգսյանը առարկությամբ ԱԺ է վերադարձրել երկու օրենք 01/16/2014   13:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 28-ին առարկությամբ Ազգային ժողով է վերադարձրել վերջինիս կողմից 2013 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ընդունված «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մաuին» օրենքները:
Նախագահն առաջարկել է օրենքներն ընդունել իր կողմից ներկայացված առաջարկություններով՝ «հաշվի առնելով վերոհիշյալ օրենքներն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի անդամի պաշտոն զբաղեցրած անձի` օրենքով նախատեսված սոցիալական երաշխիքների, մասնավորապես` օրենքով սահմանված հիմքերով լիազորությունները դադարեցվելու դեպքում նրան նշանակվող կենսաթոշակի չափի պահպանման անհրաժեշտությունը»:
Սերժ Սարգսյանը, մասնավորապես, առաջարկել է «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում կատարել լրացում, ըստ որի օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ ՍԴ անդամի պաշտոն զբաղեցրած անձի կենսաթոշակի չափը հաշվարկվում է «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մաuին» օրենքում նա առաջարկել է ամրագրել, որ Սահմանադրական դատարանի անդամի պաշտոն զբաղեցրած անձին՝ նրա 65 տարին լրանալու հիմքով կամ այն դեպքում, երբ նշանակումից հետո նա ձեռք է բերել այնպիսի ֆիզիկական արատ կամ հիվանդություն, որի հետևանքով այլևս ի վիճակի չէ կատարելու ՍԴ անդամի լիազորությունները, ինչպես նաև դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած վճռով անգործունակ ճանաչվելու հիմքով ՍԴ անդամի լիազորությունների դադարեցման դեպքերում,  կենսաթոշակ նշանակվում է «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքով սահմանված կարգով և չափով:
Բացի այդ, ամրագրվում է, որ «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ ՍԴ անդամի պաշտոն զբաղեցրած անձի՝ վերոհիշյալ հիմքերով ՍԴ անդամի լիազորությունների դադարեցման դեպքերում, կենսաթոշակի չափը հաշվարկվում է ՍԴ անդամի՝ մինչև 2014 թվականի հուլիսի 1-ն իր զբաղեցրած պաշտոնում ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի ընդհանուր գումարի և զրո ամբողջ ինը տասնորդական գործակցի արտադրյալի 75 տոկոսի չափով: Եթե այս կարգով հաշվարկված կենսաթոշակի չափը ցածր է «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված չափից, ապա կենսաթոշակը նշանակվում է վերջինիս չափով:

Президент Армении Серж Саргсян вернул в парламент с возражениями два закона 01/16/2014 14:58 | Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян 28 декабря вернул с возражениями в Национальное Собрание принятые последним 12 декабря прошлого года законопроекты о внесении изменений в законы РА ““О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности” и “О Конституционном суде”.
Президент предложил принять законы по представленным им предложениям “с учетом необходимости сохранения для лица, занимающего пост члена Конституционного суда Республики Армения, предусмотренных законом социальных гарантий, в частности, размера пенсии, назначаемой ему в случае приостановления на законных основаниях полномочий.
Серж Саргсян, в частности, предложил внести в закон РА “О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности” дополнение, согласно которому по состоянию на день вступления закона в силу размер пенсии лица, занимающего должность члена КС, исчисляется в порядке, предусмотренном законом РА “О Конституционном суде”.
Президент предложил в законопроекте о внесении изменений в закон РА “О Конституционном суде” закрепить, что занимающему должность члена КС лицу на основании достижения им 65-летнего возраста или в случае приобретения им после назначения физического недуга или болезни, вследствие которых он не в состоянии впредь выполнять полномочия члена КС, а также в случае приостановления полномочий члена КС на основании вступившего в силу решения суда о признании недееспособным, пенсия назначается в порядке и размере, предусмотренными законом РА ““О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности”.
Кроме того, предлагается закрепить, что по состоянию на день вступления в силу закона РА “О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности”, в случае приостановления полномочий члена КС на вышеупомянутых основаниях, размер пенсии члена КС исчисляется в размере получаемой до 1 июля 2014г. по занимаемой должности общей суммы официального оклада и дополнительных начислений и 75% производного коэффициента 0.9(ноль целых девять десятых). Если размер исчисляемой в соответствии с этим порядком пенсии ниже размера, исчисляемого в порядке, установленном законом “О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности”, то пенсия назначается в размере, предусмотренном последним.