Մարտի 27-ի դրությամբ 127 007-ի մասնակցի օգտին կատարվել են պարտադիր կուտակային փոխանցումներ 03/31/2014   12:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դիզայնը և աշխարհի փորձը վկայում է, որ համակարգը ներդնելիս ընտրողների քանակը լինում է սակավ: Դա պայմանավորված է համակարգի բարդությամբ և նույնիսկ զարգացած երկրներում` ֆինանսական գիտելիքների պակասով:
Այս մասին այսօր Սահմանադրական դատարանում հայտնեց Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը` ի պատասխան ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հարցի, թե ինչով է պայմանավորված այն, որ 2014թ-ի հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանում միայն 155 մարդ է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդի և ֆոնդի կառավարչի ընտրություն կատարել:
Ն.Երիցյանը, ով հրավիրյալի կարգավիճակով պարզաբանումներ է տալիս ՍԴ-ում, նշեց, որ այդ իսկ պատճառով համակարգը նախատեսել էր «լռելյայն ընտրությամբ տարբերակը, որը եթե մարդը որևէ գործողություն չի անում կամ որոշում է, որ ինքը թողնում  է տվյալ համակարգի ընտրությանը, ապա համակարգը իր փոխարեն ընտրություն է կատարում»:
Նա նշեց նաև, որ մարտի 27-ի դրությամբ 5 337 մարդ ընտրություն է կատարել: Ընդ որում` հունվար ամսվա սկզբին օրական 400-500 մարդ ընտրություն  էր կատարում, հետո նվազեց, սակայն վերջերս դարձյալ աճ է գրանցվում: Հարցումները ցույց էին տվել, որ գումարներ փոխանցած մասնակիցների մոտ 30 տոկոսը պատրաստ էին լռելյայն տարբերակն ընտրել:
Մարտի 27-ի դրությամբ 127 007-ի մասնակցի օգտին գործատուների կողմից կատարվել են փոխանցումներ: Մարտի առաջին շաբաթվա ընթացքում գումարները, ներառյալ պետական բյուջեից համավճարը, տրամադրվել է անձնական հաշիվներին և անմիջապես ռեեստրը վարողի կողմից օրենքով սահմանված կարգով տեղեկացրել և առաջարկել է այդ մասնակիցներին կատարել ֆոնդի ընտրություն:

Слушания в КС Армении: Представитель ЦБ указал причины слабого участия трудящихся в выборе накопительного пенсионного фонда 03/31/2014 13:34 | Лента новостей
Дизайн обязательной накопительной пенсионной системы и мировой опыт свидетельствуют о том, что при внедрении системы всегда мало желающих. Это обусловлено сложностью системы и даже в развитых странах – нехваткой знаний в финансовой сфере.
Об этом сегодня в Конституционном суде заявил заместитель главы Центробанка, Нерсес Ерицян, отвечая на вопрос председателя КС Гагика Арутюняна относительно того, чем, собственно, был вызван тот факт, что по состоянию на 1 января 2014г. в Армении только 155 человек выбрали накопительный пенсионный фонд и управляющую компанию.
Н. Ерицян, который в статусе приглашенного давал разъяснения в КС, отметил, именно по этой причине система предусмотрела вариант “выбора по умолчанию”, который устанавливает, что, если человек не сделал свой выбор или решает, что оставляет его на усмотрение данной системы, то система делает этот выбор за него.
Он также отметил, что по состоянию на 27 марта выбор сделали 5 337 человек. Причем, в начале января в день по 400-500 человек выбирало фонд, затем эти цифры пошли на убыль, однако в последнее время вновь наблюдается рост. Проведенные опросы показали, что 30% участников, перечисливших сумму, готовы сделать свой выбор “ по умолчанию”.
По состоянию на 27 марта, уже выполнены отчисления в пользу 127007 участников. В течение первой недели марта деньги, включая перечисления из госбюджета, осели на личных счетах и в установленном законом порядке лицо ,ведущее реестр, непосредственно поставило в известность участников и предложило им сделать выбор