ԱԺ պատգամավորների դիմումի հիման վրա գործով ՍԴ նիստում ընդմիջում է հայտարարված 03/28/2014   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի ոչ իշխանական չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչների դիմումի հիման գործով Սահմանադրական դատարանի նիստում ընդմիջում է հայտարարված: Դիմող կողմն արդեն իսկ ներկայացրել է իր բացատրությունները և պատասխանել ՍԴ անդամների հարցերին:
Ժամը 15:00-ին վերսկսվելիք նիստում իրենց դիրքորոշումները կհայտնեն  պատասխանող կողմի՝ ԱԺ պաշտոնական ներկայացուցիչները:
Նշենք, որ առավոտվանից ՍԴ շենքում և հարակից տարածքում ոստիկանությունը խստացված պահպանություն է իրականացնում:
Կեսօրից ՍԴ շենքի դիմաց լուռ ակցիան են իրականացնում «Դեմ եմ» շարժման երիտասարդները:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, ՀՅԴ, «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները վիճարկում են «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 37-րդ, 38-րդ, 45-րդ, 49-րդ և 86-րդ հոդվածների՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթների սահմանադրականությունը:
Դիմող կողմը խնդրել է որոշել վիճարկվող հոդվածների դրույթների՝ ՀՀ Սահմանադրության 1, 3, 6, 8. 14, 14.1, 31, 34, 36, 37, 42, 45, 48 և 117-րդ հոդվածների պահանջներին համապատասխանության հարցը:
ՍԴ-ում պատգամավորների ներկայացուցիչներն են ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը, իրավաբան Արտակ Զեյնալյանը և փաստաբան Մերի Խաչատրյանը:
Դատավարությանը` որպես պատասխանող կողմ, ներգրավված է օրենքն ընդունած Ազգային ժողովը` ի դեմս ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հակոբ Հակոբյանի, ԱԺ աշխատակազմի փորձաքննության վարչության խորհրդատու Սոնա Թեւանյանի:
Դատական նիստին հրավիրված են կառավարության և Կենտրոնական բանկի պաշտոնական ներկայացուցիչները՝ իրենց իրավասության շրջանակներում անհրաժեշտ պարզաբանումներ տալու համար:
13:20 29/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ Փաստաբան. Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակների նոր օրենքի դեմ պետք է պայքարի բոլոր միջոցներով

Гражданская инициатива “Я против” провела у здания КС Армении обещанную “молчаливую” акцию протеста против "пенсионной обязаловки" 03/28/2014   16:01  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении объявил перверыв по делу на основании заявления представителей непровластных фракций парламента Армении. Сторона заявителя представила свои пояснения и ответила на вопросы членов КС.
На заседнаии, которое возбновится в 15.00 свою позицию прредаставит сторона ответчика – официальные представители НС РА.
Отметим,что Полиция с утра взяла под строгий контроль здание суда и прилегающую к нему территорию.
С полудня члены гражданского движения “Я против” проводят молчаливую акцию протеста.
Напомним, представители парламентских фракций партий АРФ “Дашнакцутюн”, “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, “Наследие”  оспаривают конституционность положений ст. 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА “О накопительных пенсиях” , связанных с вводимым в обращение с 1 января 2014г. обязательным накопительным компонентом
Заявитель просит определить соответствие оспариваемых положений требованиям ст. 3, 6, 8. 14, 14.1, 31, 34, 36, 37, 42, 45, 48 и ст. 117 Основного закона страны.
Депутатов в КС представляют член парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян, правозащитник Артак Зейналян и адвокат Мери Хачатрян.
В качестве ответчика для участия в судебном процессе привлечено принявшее закон Национальное Собрание, в лице председателя постоянной комиссии по вопросам НС, члена фракции РПА Акопа Акопяна, советника экспертного управления аппарата НС Соны Теванян. На судебное заседание приглашены представители Правительства и Центрального банка с тем, чтобы в рамках своих полномочий дать разъяснений.