ԱԺ-ի` ոչ իշխանական 4 խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ 01/25/2014   23:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ 4 խմբակցությունները հունվարի 25-ին հանդես են եկել հայտարարությամբ` հավաստելով վճռականությունը` պայքարելու կուտակային կենսաթոշակի պարտադիր բաղադրիչի դեմ եւ հույս հայտնելով, որ պարտադիր բաղադրիչը Սահմանադրական դատարանը կճանաչի Սահմանադրությանը հակասող:
2014թ. հունվարի 24-ին Սահմանադրական դատարանը, մինչև գործի դատաքննության ավարտը, կասեցրեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 76-րդ հոդվածի և 86-րդ հոդվածի 3-րդ մասի գործողությունները: Սա նշանակում է, որ 1974-ին և դրանից հետո ծնված աշխատող անձինք չեն խախտել օրենքի պահանջը՝ մինչև 2014թ-ի հունվարի 1-ը չընտրելով կենսաթոշակային ֆոնդ և ֆոնդի կառավարիչ:
Բացի այդ՝ առնվազն մինչև 2014թ. մարտի 28-ը գործատուները կարող են չհաշվարկել և չփոխանցել այդ աշխատողների համար կուտակային վճարները՝ չկրելով որևէ պատասխանատվություն:
Ելնելով այս որոշման էությունից, վերահաստատելով օրենքի պարտադիր բաղադրիչի վերացման ուղղությամբ համակարգված պայքարի կարևորությունը՝ Կոչ ենք անում
1. Գործատուներին՝ աշխատողների աշխատավարձից պարտադիր կուտակային վճարի հաշվարկում և փոխանցում մի կատարեք: Այլապես, աշխատակիցների փաստացի տնօրինվող աշխատավարձերը կնվազեն, աշխատակիցներին կստիպեք այս անորոշության մեջ ընտրություն կատարել կենսաթոշակային ֆոնդերի և կառավարիչների միջև: Եվ եթե 2014թ. մարտի 28-ի դատաքննությամբ օրենքի վիճահարույց դրույթները ճանաչվեն սահմանադրությանը հակասող և անվավեր, դուք և ձեր աշխատակիցները կկրեք չվերականգնվող ֆինանսական կորուստներ:
2. 1974 թվականին և դրանից հետո ծնված աշխատող բոլոր քաղաքացիներին՝ մի կատարեք ընտրություն կենսաթոշակային ֆոնդերի և կառավարիչների միջև, հորդորեք ձեր գործատուներին, որ ձեր աշխատավարձից պարտադիր կուտակային վճարներ չպահեն և չփոխանցեն:
3. Գործատուների միություններին և արհմիություններին՝ պաշտպանեք ձեր իրավունքները համախմբված հասարակության հետ, թույլ մի տվեք որևէ մարմնի կողմից ձեր կազմակերպության անդամների նկատմամբ անօրինականության պարտադիր գործադրում:
4. ՀՀ պաշտոնատար անձանց, կառավարությանը և Կենտրոնական բանկին՝ դադարեցրեք ապատեղեկատվությունը քննարկվող օրենքի վերաբերյալ, ինչը մենք գնահատում ենք որպես բացահայտ ճնշում Սահմանադրական դատարանի վրա:
5. ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, կազմակերպություններին և պայքարող երիտասարդությանը՝ էլ ավելի համախմբված, լայն թափով շարունակեք պարտադիր բաղադրիչը հակասահմանադրական ճանաչելուն ուղղված գործողությունները:
6.Մենք ակնկալում ենք, որ Սահմանադրական դատարանը կճանաչի պարտադիր բաղադրիչը Սահմանադրությանը հակասող և կառաջարկի խնդրի սահմանադրական լուծման այնպիսի տարբերակ, որը հաշվի կառնի կենսաթոշակային համակարգի առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերները:

Протестующие против пенсионной реформы непровластные фракции парламента Армении выступили с обращением 01/27/2014 12:24 | Лента новостей
Четыре непровластные фракции парламента Армении – АРФ “Дашнакцутюн”, “Армянский национальный конгресс”, “Процветающая Армения” и “Наследие”– выступили с совместным обращением, заявив о своей решимости бороться до победного конца против обязательного компонента накопительной пенсии и выразив надежду, что Конституционный суд признает его антиконституционным. В заявлении в частности отмечается:
“Конституционный суд Армении 24 января 2014 года принял решение о приостановлении действия ст.76 и ч.3 ст.86 Закона РА „О накопительных пенсиях” до завершения судебного процесса. Это означает, что граждане, рожденные в 1974г. и после, не нарушили требования закона, не выбрав до 1 января 2014 года пенсионный фонд и его управляющего.
Кроме того, как минимум до 28 марта 2014 года работодатели могут не подсчитывать и не перечислять накопительные взносы для этих сотрудников, не неся при этом никакой ответственности.
Исходя из сути данного решения, подтверждая важность скоординированной борьбы против отмены обязательного компонента накопительной пенсионной системы, призываем:
1. Работодателей не производить расчет не перечислять сумму обязательного взноса с заработных плат сотрудников, иначе фактически управляемые оклады сотрудников сократятся, а сотрудники будут вынуждены в условиях неопределенности делать выбор между пенсионными фондами и управляющими. И, если 28 марта 2014 года КС признает спорные положения закона антиконституционными и недействительными, вы и ваши сотрудники понесете невозмещаемые финансовые потери;
2. Призываем всех работающих граждан Армении, родившихся в 1974 году и после, не выбирать между накопительными фондами и управляющими и не допустить, чтобы работодатели отчисляли с зарплаты взносы на накопительную часть пенсии и перечисляли;
3 Призываем союз работодателей и профсоюзы сообща со сплоченным обществом защитить свои права, не позволить какой-либо структуре совершать незаконные действия в отношении членов вашей организации;
4. Призываем должностных лиц РА, Правительство и Центробанк прекратить распространять дезинформацию касательно обсуждаемого закона – подобные действия мы расцениваем как открытое давление на Конституционный суд;
5.Призываем всех граждан Армении, организации и борющуюся молодежь к еще большей консолидации и продолжению действий, направленных на признание антиконституционным обязательного компонента накопительной пенсионной системы.
6. Мы надеемся, что Конституционный суд признает обязательный компонент противоречащим Конституции и предложит такой вариант конституционного решения проблемы, который будет учитывать все вызовы, стоящие перед пенсионной системой.
Мы настроены решительно в вопросе продолжения борьбы против внедрения обязательной составляющей накопительной части пенсионной системы”.