Քեսաբահայությունը կոչում է սթափության եւ խնդրում աշխարհին, աշխարհասփյուռ հայերին` կանխել նոր ցեղասպանությունը 03/31/2014   08:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբի բնակիչները,  որոնք օրերս հարձակման են ենթարկվել Թուրքական աջակցությունը  վայելող ծայրահեղականների կողմից, դիմել են աշխարհին` նոր ցեղասպանությունը կանխելու խնդրանքով: Քեսաբահայության դիմումը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրել է  ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Սահակյանը, ով ընդգրկված էր  Քեսաբ մեկնած պատգամավորների խմբում:
Դիմումում մասնավորապես ասվում է.
«Այսօր՝ Մայրերի օրը, 2014թ.-ի մարտի 21-ին, մեր գեղեցիկ քաղաքը հարձակման է ենթարկվել Թուրքիայի կառավարության կողմից ռազմական եւ նյութատեխնիկական աջակցություն ստացող «Ալ-Քաիդայի» եւ «Ճակատ ան-Նուսրա» ծայրահեղական խմբավորման կողմից: Մենք արթնացել ենք լուսաբացից շատ առաջ,  սարսափած քաղաքի վրա ընկնող հրթիռների ձայնից: Հազարավոր ծայրահեղականներ հատել են մեր քաղաքի սահմանը: Թուրքական կողմը որդեգրել է գեղեցիկ Քեսաբը ոչնչացնելու քաղաքականություն հենց  Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախօրեին:
Քեսաբի հերոսները սկսել են պաշտպանել քաղաքն իրենց որսորդական հրացաններով մինչեւ օգնություն կստանային Սիրիայի կառավարության կողմից: Եթե Քեսաբի բնակիչներն այդ հերոսներից չտեղեկացվեին տներից հեռանալու անհրաժեշտության մասին, ապա աշխարհը հերթական ցեղասպանության ականատեսը կդառնար, իսկ լրատվամիջոցները կտարածեին եւս մեկ ապատեղեկատվություն:
Քեսաբը դարեր շարունակ եղել է հազարավոր հայերի տունը:
Առաջին անգամ Քեսաբը հոգեվարքի մեջ է հայտնվել 1909թ.-ի ողբերգական իրադարձությունների ժամանակ, երբ թուրքերը հարձակվեցին քաղաքի վրա, որի հետեւանքով Քեսաբն ավերվեց, տները հրկիզվեցին եւ 161 հայեր դաժանորեն սպանվեցին:
1915թ.-ին, երբ իրականացվեց Հայոց ցեղասպանությունը, թուրքական զորքերը մտան Քեսաբ եւ արտաքսեցին հայերին, սպանվեց ավելի քան 5000 քեսաբահայ: Թուրքիայի կողմից իրականացված հայերի ցեղասպանությունը խլեց 1.5 մլն հայերի կյանք: Բայց այդ թիվը կարող է մի քանի անգամ ավելանալ, եթե միջազգային հանրությունը համապատասխան քայլեր չձեռնարկի Սիրիայի հայերին պաշտպանելու համար:
Սիրիայում արաբները պաշտպանում են մեզ, նրանք օգնել են մեզ ոտքի կանգնել եւ շարունակել գոյությունը՝ հաղթահարելով սարսափելի հիշողությունները մահի ու կոտորածի մասին, մենք պետք է հավերժ շնորհակալ լինենք նրանց:
Այդ պահից  մենք այլ հավատքի դավանողների հետ ապրել ենք խաղաղության ու ներդաշնակության մեջ, ինչպես մեծ հայկական ընտանիք, ինչպես մեկ  միասնական տուն, որը կոչվում է Սիրիա: Այսօր եւս մենք ունենք  օգնության կարիք, քանի որ թուրքական կառավարությունը, ցավոք, համարձակվել է հարձակվել  հայերի վրա՝ անտեսելով Հայ Դատը:
Այդպիսով Թուրքիան դարձյալ հրաժարվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ անում է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի այսօր ավելի մեծ թվով հայեր մահանան: Մենք թուրք ժողովրդի դեմ ոչինչ չունենք: Մենք ապրել ենք նրանց կողքին որպես հարեւաններ եւ չենք ցանկանում որեւէ փոփոխություն: Թուրքական կառավարությունը, աջակցելով  Քեսաբի բնակիչների սպանությունը, աջակցում է ահաբեկիչներին, որոնց դեմ ուղղված է մեր կոչը: Մենք պարզապես ցանկանում ենք վերադարձնել մեր քաղաքը կամ այն, ինչ մնացել է նրանից, YouTube-ում շատ հոլովակներ վկայում են այն մասին, որ ազգայնամոլները հրդեհում ու ոչնչացնում են մեր գեղեցիկ քաղաքը:
Սիրիան շատ լավ գիտի, որ այնտեղ, որտեղ հայտնվում են այդ ազգայնամոլները, ոչինչ եւ ոչ ոք կենդանի չի մնում: Մեզանից խլել են մեր տները, դարերի ընթացքում կուտակած մեր ժառանգությունն անխնա ոչնչացվել է: Այս կոչն ուղղված է բոլոր հայերին: Այս կոչն ուղղված է համայն մարդկությանը: Աշխարհը պետք է լսի ճշմարտությունը: Էրդողանն ու նրա կառավարությունը ռազմական հանցագործներ են: Մենք Ձեր օգնության կարիքն ունենք: Մենք կարիք ունենք, որ դուք համապատասխան քայլեր ձեռնարկեք: Մեր կյանքը կախված է ձեզանից, ձեր որոշումներից: Մենք այլեւս ոչինչ չունենք, բացի հագուստից, որն այժմ կրում ենք: Եթե մենք մնայինք հավաքելու առաջին անհրաժեշտության իրերը, ապա վաղուց մենք այլեւս ողջ չէինք լինի: Մեզանից շատերը չեն հասցրել վերցնել անձնագիրն ու այլ փաստաթղթեր:
Մենք խնդրում ենք Ձեզ դիմել ձեր երկների կառավարություններին եւ ՄԱԿ-ին կամ այլ կառույցներին`   միջամտելու համար:
Այն, ինչ մենք ուզում ենք`  ապրել  ենք ուզում: Եթե դուք անտեսեք այս խնդրանքը, ապա մենք ծայրահեղականների կողմից դաժանաբար կսպանվենք այնպես, ինչպես դա տեղի ունեցավ Հալեպում, Յակուբիայում, Ղենեմիում եւ Սիրիայի ողջ տարածքում:
Նրանք, որոնց դուք անվանում եք ապստամբներ, իրկանում արմատականներ են: Այսպիսի խմբավորումների կազմում կան տարբեր ազգության ներկայացուցիչներ՝ աֆղաններ, չեչեններ, Սաուդյան Արաբիայից եկածներ եւ այլն: Քեսաբի բնակիչները եւ ամբողջ Սիրիան ականատես դարձան, թե ինչպես նրանք հարձակվեցին խաղաղ բնակիչների վրա ու սպանել նրանց:
ԶԼՄ-ները չեն կարող միշտ թաքցնել ճշմարտությունը: Դուք չեք կարող միշտ ղեկավարել մարդկային կյանքերը: Այսպես կոչված ապստամբները նպատակային հարձակվում են խաղաղ բնակիչների վրա: Մենք ձեզ խնդրում ենք ուշքի գալ: Չեք կարծում, որ արդեն բավականաչափ անմեղ արյուն է թափվել: Չեք կարծում, որ բավականաչափ հարձակումներ եւ իրականացվել: Երեք տարի մենք ապրել ենք խաղաղ ու երջանիկ: Սա հեղափոխություն չէ, այլ՝ պատերազմ: Իսկ Սիրիական բանակը ներկայումս պայքարում է Քեսաբում, որպեսզի ապահովի հայերի անվտանգ վերադարձն իրենց տներ:
Հ.Գ. Այս նամակի հեղինակը Քեսաբի բնակիչներն են, որոնք ապաստան են գտել Լաթաքիայի հայկական եկեղեցում»:
16:15 27/03/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական տանկերը և ուղղաթիռները Սիրիայի տարածքում են
18:27 26/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդվարդ Նալբանդյան. ԱԺ պատվիրակությունը Լաթակիայի հայկական եկեղեցու բակում հանդիպել է Քեսաբի հայության հետ
21:57 25/03/2014  |  Միջազգային լրահոս Քեսաբի վրա հարձակումը ուղղված է հայերի դեմ.«France 24»
18:41 25/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց կաթողիկոսը դատապարտել է Քեսաբի հայության նկատմամբ իրականացված ահաբեկչական գործողությունները

Жители Кесаба обратились к армянам всего мира и международному сообществу с просьбой предотвратить новый геноцид 03/31/2014   09:12  |  Лента новостей
Армяне сирийского Кесаба, которые на днях подверглись вооруженному нападению со стороны экстремистов, пользующихся поддержкой Турции, взывают мир о помощи
и просят предотвратить новый геноцид. Депутат Национального собрания РА Арман Саакян на своей страничке Facebook опубликовал обращение армян Кесаба. В письме говорится:
“Сегодня в День Матери, 21 марта 2014, наш красивый город подвергся жестокому нападению со стороны “Аль-Каиды” и экстремистской группировки “Фронт ан-Нусра”, которые получают полное военную и материально-техническую помощь со стороны правительства Турции. Мы проснулись задолго до рассвета, придя в ужас от звука падающих на город ракет. Тысячи экстремистов пересекли границу нашего города. Турецкая сторона взяла на вооружение политику уничтожения красивого Кесаба именно в канун 100-летней годовщины Геноцида армян в Османской империи.
Герои Кесаба стали защищать город, вооружившись охотничьими ружьями до того, как получили подкрепление со стороны правительства Сирии. Если бы жители Кесаба не были бы оповещены этими героями о том, что должны покинуть свои дома, то мир стал мир свидетелем очередного геноцида, а СМИ распространили бы еще одну дезинформацию.
На протяжении многих веков Кесаб всегда был домом для тысяч армян.
В первый раз Кесаб переживал агонию в 1909 году, во время трагических событий, когда турки напали на город, в результате чего Кесаб был разграблен, дома были преданы огню и 161 армянин был зверски убиты.
В 1915, когда был осуществлен Геноцид армян, турецкие войска зашли в Кесаб и начали депортировать армян, было убито более 5000 кесабских армян. Геноцид армян, осуществленной Турцией, унес жизни 1.5 млн. армян. Но это число может увеличиться в несколько раз, если мировое сообщество не предпримет соответствующие шаги для защиты армян Сирии.
Арабы в Сирии укрывают нас, они помогли нам подняться на ноги и продолжать существовать, преодолевая страшные воспоминания о смертях и разрушениях, мы должны быть вечно благодарными им.
С этого времени мы жили в мире и гармонии с иноверными, как огромная армянская семья, как единый дом, который называется Сирия. Сегодня мы также нуждаемся в помощи, поскольку турецкое правительство, к сожалению, осмелилось осуществить нападение на армян, игнорируя Ай Дат.
Таким образом, Турция вновь отказывается признать Геноцид армян и делает все возможное, чтобы сегодня погибло еще больше армян. Мы не имеем ничего против турецкого народа. Мы жили рядом с ним, как соседи и не хотим каких-либо изменений. Турецкое правительство, поддерживая убийства жителей Кесаба, поддерживает террористов, против которых направлен наш призыв. Мы просто желаем получить обратно наш город или то, что осталось от него, многие видеоролики в YouTube свидетельствуют о том, как экстремисты уничтожают и сжигают наш красивый город.
Сирия отлично знает о том, что там, где появляются эти экстремисты никто и ничего не остается в живых. У нас отобрали наши собственные дома, на протяжение веков наше наследство безжалостно уничтожалось. Этот призыв направлен всем армянам. Этот призыв направлен всему человечеству. Мир должен услышать правду. Эрдоган и его правительство – военные преступники. Мы нуждаемся в Вашей помощи. Мы нуждаемся в том, чтобы Вы предприняли соответствующие шаги. Наша жизнь зависит от вас, от ваших решений. У нас не осталось ничего, кроме одежды, которую мы носим сейчас.
Если бы мы остались собирать вещи первой необходимости, то нас давно не было бы уже в живых. Многие из нас не успели взять с собой паспорта и другие документы.
Мы просим Вас обратиться в правительства ваших стран и в ООН или какие-либо другие структуры для вмешательства в данное дело.
Все чего мы хотим – жить. Если Вы проигнорируете данную просьбу, то мы будем зверски убиты экстремистами, точно так же, как это было в Алеппо, Yacoubiyeh, Ghenemiyeh и на территории всей Сирии.
Те, кого Вы называете повстанцами, на самом деле являются радикалами, в состав таких группировок входят представители многих наций – афганцы, чеченцы, выходцы из Саудовской Аравии и другие. Жители Кесаба, и вся Сирия стала свидетелем того, как они напали на мирных граждан и убили их.
СМИ не смогут вечно скрывать правду. Вы не сможете всегда руководить человеческими жизнями. Так называемые повстанцы нацеливаются и нападают на мирных граждан. Мы просим Вас очнуться. Не считаете ли Вы, что пролито уже достаточно невинной крови? Не считаете ли Вы, что реализовано уже достаточно нападений и уничтожений? Еще три года мы все жили мирно и счастливо. Это не революция, это война. А сирийская армия сейчас борется в Кесабе для того, чтобы обеспечить безопасное возвращение армян в их дома.
P.S. Это письмо написано жителями Кесаба, которые нашли приют в Армянской церкви Латакии».
00:52 29/03/2014  |  Международные новостиМИД России прокомментировало ситуацию в армянонаселенном Кесабе
18:50 27/03/2014  |  Лента новостейОвик Абраамян: Международное сообщество должно поднять свой голос в защиту прав армян сирийского Кесаба
19:49 26/03/2014  |  Актуальная темаЭдвард Налбандян: Армения делает все возможное для оказания помощи армянскому населению сирийского Кесаба