Մաքսային ավտոմատ համակարգի սպասարկումը պետությանը 83 մլն դրամ է արժենում 03/29/2014   14:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՊԵԿ բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում 2011թ. մաքսային ընթացակարգերի ավտոմատացման նպատակով ներդրվեց Trade World Manager (TWM) Էլեկտրոնային համակարգը:
Այս համակարգի շնորհիվ ՊԵԿ-ի մաքսային հայտարարագրերն այժմ լրացվում են էլեկտրոնային եղանակով, ինչը, բարեփոխման հեղինակների ներկայացմամբ, նվազեցնում է մաքսավորների հետ շփումն ու կոռուպցիոն ռիսկերը:
Բարեփոխումն, իհարկե, գովելի է, եթե հաշվի չառնենք այս ծրագրի սպասարկման նպատակով բյուջեից ծախսվող բավական կլորիկ գումարների փաստը:
Պարզվում է՝ այս համակարգի միայն 1 տարվա սպասարկումը մեր պետական բյուջեին 83 000 000 դրամ է արժենում:
Ս/թ մարտի 17-ին ՊԵԿ-ը շվեյցարական «Վեբբ Ֆոնտեյն Հոլդինգ» ընկերության հետ TWM համակարգի սպասարկման ծառայությունների պայմանագիր է կնքել, որով և պարտավորվել է այդ ծառայությունների դիմաց վճարել 83 մլն դրամ:
Ի դեպ, հետաքրքրական է, որ այս գումարի շրջանակներում շվեյցարացի մասնագետները բացառապես ծրագրային սպասարկում են իրականացնելու, իսկ եթե սարքավորումների փոխանակման խնդիր ծագի, ապա, ըստ պայմանագրի, «բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներն ու սերվերները տրամադրում է ՊԵԿ-ը»:
Բացի այդ 83 միլիոնը ոչ թե ամբողջ տարվա, այլ ապրիլ-դեկտեմբեր ժամանակահատվածի համար վճարվող գումարն է: Այսինքն՝ նման թանկարժեք ծառայություններն ընդամենը 9 ամսվա կտրվածքով են մատուցվելու:
Հարկ է նշել նաև, որ այս գումարից շուրջ 27.6 մլն-ը վերադարձվելու է ՀՀ պետբյուջե, քանի որ դրանից 13 833 125-ական դրամը այս գործարքի ԱԱՀ-ն և շահութահարկն են կազմում:
Փաստորեն, 83 միլիոնից շվեյցարական «Վեբբ Ֆոնտեյն Հոլդինգ» ընկերությանը վճարվելու է 55 333 750 ՀՀ դրամ:

Услуги по обеспечению автоматизированной таможенной системы обойдутся госбюджету Армении в 83 млн драмов 03/29/2014 15:10 | Актуальная тема
В рамках реформ Комитета госдоходов Армении в 2011г. в целях автоматизации таможенных процедур была внедрена электронная система Trade World Manager (TWM).
Благодаря этой системе, таможенные декларации КГД заполняются отныне электронным способом, что, по словам авторов реформы, сокращает необходимость контактов с таможенниками и коррупционные риски.
Реформа, безусловно, заслуживает похвалы, если не учитывать факт расходования на обеспечение программы довольно-таки кругленькой суммы из госбюджета.
Выясняется, что услуги по обеспечению этой системы только за год обошлось госбюджету в 83 млн. драмов.
17 марта с.г. КГД заключил со швейцарской компанией “Веб Фонтейн Холдинг” договор об услугах по обслуживанию систем, по которому обязуется заплатить за вышеуказанные услуги 83 млн. драмов.
Примечательно, что в пределах этой суммы швейцарские специалисты будут предоставлять исключительно услуги по программному обеспечению. В том случае, если возникнет необходимость замены оборудования, то, согласно договору, “все соответствующие устройства и серверы предоставит КГД”. Кроме того, 83 млн – сумма не за целый год, а за апрель-декабрь. То есть, подобные дорогостоящие услуги будут оказываться в течение 9 месяцев.
Следует отметить, что сумма в объеме примерно 27.6 млн.драма будет возвращена в госбюжет, поскольку по 13 833 125 драмов из них составляют НДС и налог на прибыль.