Արմեն Մովսիսյան. «Նաիրիտ»-ի պարտքը պետական բյուջեի վրա չի մնա 03/27/2014   15:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման և «Նաիրիտ Գործարան»-ի վերագործարկման ծրագրերին:
Ինչ վերաբերում է ատոմակայանին, ապա այսօր կառավարության նիստում ընդունված որոշմամբ, փաստորեն, արդեն պաշտոնապես հաստատվել է, որ ՀԱԷԿ նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը, որն, ի դեպ, նախկինում արված պաշտոնական հայտարարություններով արդեն 2016-ին պիտի ավարտված լիներ, դարձյալ հետաձգվում է՝ այս անգամ արդեն անժամկետ: Փոխարենը կառավարությունը փորձելու է ևս 15 տարով երկարացնել գործող էներգաբլոկի կյանքը: Ի դեպ, դրա շահագործման ժամկետն ավարտվում է2016թ.:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչն է պատճառը, որ նոր Էներգաբլոկի կառուցումը հերթական անգամ հետաձգվում է, նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշեց համաշխարհային ֆինանսատնտեսական  ճգնաժամն ու Ֆուկուսիմայի ատոմակայանի վթարը:
«Հիմա, քանի որ որոշակի հանգստություն է տիրում այդ դաշտում, արդեն կփորձենք նորից ակտիվացնել աշխատանքները»,- նշեց նախարարը և կարծիք հայտնեց, որ նոր ատոմակայանն առաջիկա 15 տարիների ընթացքում կկառուցի «Ռոսատոմ»-ը:
Հիշեցնենք՝ ռուսական այս ընկերությունը տարիներ առաջ համաձայնել էր մասնակցել նոր էներգաբլոկի կառուցմանը՝ 50-50 պայմանով, բայց հայկական կողմին այդպես էլ չհաջողվեց համաֆինանսավորող գտնել:
Ինչ վերաբերում է երբեմնի արդյունաբերական հսկա «Նաիրիտ Գործարան»-ի վերագործարկման խնդրին, ապա Արմեն Մովսիսյանը լրագրողներին հայտնեց, որ ներկա փուլում բանակցությունները շարունակվում են, և արդյունքների մասին կհայտնվի, երբ կավարտվեն  տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները և կկազմվի գործարանի վերագործարկման ճանապարհային քարտեզը:
Իսկ մինչ այդ Էներգետիկայի և բնականա պաշարների նախարարը հաստատեց միայն այն տեղեկությունները, որ գործարանում աուդիտ իրականացրած անգլիական ընկերությունը գործարանի արտադրական ներկա տեխնոլոգիայի վերաբերյալ դրական եզրակացություն է տվել:
Անդրադարռնալով «Նաիրիտ»-ի ունեցած պարտքերին և դրանք դատարանի վճռով բռնագանձելու խնդրին՝ նախարարը հերքեց այն մտավախությունը, թե դրանք կարող են ի վերջո ավելանալ ՀՀ պետական պարտքին:
«Դրանք բյուջեի հետ ոչ մի կապ չունեն, վերագործարկման ծրագրի մեջ է ներառվելու»,- ասաց նախարարը:
Հիշեցնենք՝ օֆշորային գոտում գրանցված Rhinoville Property Limited ընկերության կառավարման շնորհիվ՝ 2006թ. ի վեր «Նաիրիտ»-ը շուրջ 300 մլն դոլարի պարտքեր է կուտակել, այդ թվում նաև` Միջպետական բանկին: Բանկն էլ դիմել է Մոսկվայի արբիտրաժային դատարան, որն էլ բավարարել է հայցը`«Նաիրիտ»-ի սեփականատեր Rhinoville Property Limited ընկերությունից 107.95 միլիոն դոլար ու ևս 25.183 մլն դոլար հենց «Նաիրիտից» հօգուտ Միջպետական բանկի բռնագանձելու վերաբերյալ որոշում կայացնելով:
Բայց քանի որ այս ընկերությունն արդեն ասպարեզում չկա, իսկ «Նաիրիտը» անհայտ հանգամանքներում ձեռք է բերել Rhinoville-ին պատկանող իր իսկ բաժնետոմսերը, ընդ որում՝ վաճառքի գնից մի քանի անգամ էժան գնով, ապա այժմ պետք է վճարի ոչ միայն իր, այլև՝ Rhinoville-ի պարտքը:
Իսկ եթե «Նաիրիտ»-ն ի վիճակի չլինի վճարելու, մտավախություն կա, որ պարտքը կմնա ՀՀ կառավարության վրա, քանի որ ՀՀ կառավարությունը ոչ միայն վարկի երաշխավոր է հանդիսացել, այլև «Նաիրիտ»-ի 10% բաժնետերն է:
Ի դեպ, նախարարը չպատասխանեց նաև հարցին, թե որտեղից է ՀՀ կառավարությունը միջոցներ վերցնում գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձերի պարտքերը ժամանակ առ ժամանակ վճարելու համար: Միայն ասաց, որ դրանք ևս բյուջեի վրա չեն մնա, այլ կներառվեն վերագործարկման ծրագրի մեջ:
10:33 27/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Նաիրիտ»-ի ներկա տնօրինությունը նախկին տնօրենի հայտարարությունը «էժանագին շոու» է որակում
12:54 26/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Նաիրիտ»-ը կաշխատի, եթե լինի քաղաքական կամք. Նախկին տնօրեն
21:50 25/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայաստանի արտաքին պարտքին կարող է գումարվել 300 մլն դոլար
09:45 13/03/2014  |  ՄամուլԴԱՀԿ-ն ունի հստակ ցուցում ոչ մի միջոց «Նաիրիտ»-ի դեմ չձեռնարկել
12:52 25/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նաիրիտ»-ի հարցով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելուն սատարող ցույց է հրավիրվում
15:49 01/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ ՀՅԴ-ն հետամուտ կլինի «Նաիրիտ»-ի հարցով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծմանը
10:22 07/11/2013  |  Մամուլ«168 ԺԱՄ»: «Նաիրիտ»-ի գործում՝ մութ թունելի վերջում լույսի նշույլնե՞ր
22:57 30/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նաիրիտի» դեմ Մոսկվայում ընթացող դատական գործը շարունակվում է
11:13 29/08/2013  |  Մամուլ «168 ԺԱՄ»:«Նաիրիտ»-ի վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է

Армен Мовсисян: Долг армянского завода “Наирит” не ляжет на госбюджет 03/27/2014 16:51 | Актуальная тема
Министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян сегодня на встрече с журналистами коснулся программы строительства нового энергоблока Армянской АЭС и перезапуска завода “Наирит”.
Что касается АЭС, то, согласно принятому сегодня на заседания Правительства решению, фактически, уже официально подтверждена программа строительства нового энергоблока Армянской АЭС. Программа, которую, кстати сказать, согласно ранее сделанным заявлениям, планировалось завершить в 2016г., вновь откладывается на неопределенный срок. Вместо этого Кабмин попытается продлить жизнь действующего энергоблока еще на 15 лет. Отметим, что срок его эксплуатации истекает в 2016г.
Глава Минэнерго Армен Мовсисян мотивировал перенос сроков строительства нового энергоблока мировым финансовым кризисом и аварией на японской АЭС “Фукусима”.
Теперь, когда в этой сфере царит некое беспокойство, мы попытаемся активизировать работы”, -отметил министр и выразил мнение, что новую АЭС в ближайшие 15 лет построит “Росатом”.
Напомним, что “Росатом” несколько лет назад заявил о готовности взять на себя лишь 50% инвестиций в строительство нового энергоблока, но армянской стороне так и не удалось найти соинвестора.
Что же касается проблемы перезапуска гиганта химической промышленности – завода “Наирит”, то Армен Мовсисян сообщил журналистам, что на нынешнем этапе переговоры продолжаются, и о результатах проинформируют тогда, когда будут готовы технико-экономические обоснования и будет составлена “дорожная карта” по реэксплуатации.
А до этого министр энергетики и природных ресурсов подтвердил те сведения, согласно которым английская компания, проводившая на заводе аудит, дала положительное заключение относительно нынешней технологии производства.
Что касается долга “Наирита” и вопроса конфискации его через суд, то глава Минэнерго опроверг опасения касательно того, что его могут приплюсовать к госдолгу.
Они никоим образом не связаны с бюджетом и будут включены в программу перезапуска”, - отметил министр.
Напомним, по состоянию на 1 января 2009г. владелец “Наирита“ - компания Rhinoville Property Limited- должна была уже инвестировать порядка 60 млн. долларов. В случае же невыполнения, согласно договору, она лишалась этой доли. Из-за деятельности оффшорной компании Rhinoville Property Limited у “Наирита” скопился долг в 300 млн.долларов, в том числе завод задолжал Межгосударственному банку. Банк в свою очередь обратился в арбитражный суд Москвы, который удовлетворил иск и постановил взыскать с владельца “Наирита” – компании Rhinoville Property Limited - $107.95млн. и еще $25.183млн с завода “Наирит” в пользу Межгосударственного банка.
Кроме того, компании уже нет на арене, а “Наирит” при неизвестных обстоятельствах приобрел принадлежащие компании Rhinoville свои же акции, причем в несколько раз дешевле за цену, которая в несколько раз дешевле отпускной цены: теперь предприятие должно выплатить не только свой, но и долг компании Rhinoville.
А если “Наириту” не удастся расплатиться с задолженностью, есть опасения, что долг ляжет на Правительство, поскольку Правительство РА выступало не только в качестве гаранта кредита, но и является владельцем 10% акций “Наирита”.
Глава Минэнерго отказался отвечать на вопрос о том, откуда Правительство и берет средства на то, чтобы время от времени выплачивать сотрудникам предприятия задолженность по зарплате. Он лишь отметил, что они не лягут тяжким бременем на госбюджет, а будут включены в программу перезапуска.