«Նաիրիտ»-ի ներկա տնօրինությունը նախկին տնօրենի հայտարարությունը «էժանագին շոու» է որակում 03/27/2014   10:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ տնօրինությունն արձագանքել է մարտի 25-ին ՀՅԴ կազմակերպած լսումների ժամանակ Նաիրիտի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրեյելյանի կողմից հնչեցված այն պնդումանը, թե` «…կաուչուկի շուկայական գինը 6000 դոլար է, ինքնարժեքը տարիներ առաջ 2600-2700 դոլար էր, այս ընթացքում գազի գինն աճել է ընդամենը 2 անգամ:
Նախկին տնօրենն ասել էր նաև. «Աղբյուրները կան, սարքավորումները կան, մասնագետները դեռ կան, չնչին ներդրումներով ամսական 700-1000 տոննա կարելի է արտադրել և վաճառել Ռուսաստանին: Դրա համար 15-18 մլն դոլարը լիովին բավարար է»:
Մինչդեռ, գործարանի ներկայիս տնօրինությունը հայտարարում է .«Այս, չգիտես որտեղից վերցված, «թվաբանությունը» որևէ իրական հիմք չունի» և մեկնաբանում. «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ն իր հիմնադրման պահից` 2001թվականից առ այսօր աշխատել է վնասով, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ ընկերության գլխավոր տնօրենը Կ.Իսրայելյանն էր: Դա են վկայում իր կողմից հաստատված ֆինանսական հաշվետվությունները, ըստ որոնց՝ արտադրանքի իրացումը եղել է վնասով (համախառն շահույթ (վնաս)+իրացման ծախսեր+վարչական ծախսեր)»:
Այդ տարիներին, ընկերության պնդմամբ, արտադրանքի ինքնարժեքը գերազանցել է վաճառքի գինը:
«Կ.Իսրայելյանն այս պահի իր գործունեությամբ ապահովում է միայն հասարակությանն ապակողմնորոշելու էժանագին շոու: Մենք ունենք և պատրաստ ենք ներկայացնել գործարանի գործարկմանն ու հետագա զարգացման ռազմավարության մի քանի սցենար և քննարկել այն կաուչուկների արտադրության և հարակից ոլորտում համապատասխան որակաորում ունեցող հետաքրքրված ներդրողների հետ, որոնք կունենան լուրջ հնարավորություններ և ներդրումային դրական պատմություն` համաձայն ընդունված միջազգային պրակտիկայի»,- ասված է «Նաիրիտ Գործարան»-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք՝ մարտի 25-ին ՀՅԴ նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ում ստեղծված իրավիճակը, այն վերագործարկելու հնարավորությունները և հետագա զարգացման ուղիները» թեմայով հանրային մասնագիտական քննարկման ընթացքում Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել էր, որ «Նաիրիտ»-ի ղեկավարությունը հրաժարվել էր մասնակցել քննարկմանը:

Нынешнее руководство армянского завода “Наирит” назвало заявление экс-директора предприятия “дешевым шоу” 03/27/2014 11:14 | Актуальная тема
Руководство ЗАО “Наирит” отреагировало на озвученное бывшим директором завода Кареном Исраэляном в ходе организованных 25 марта АРФД слушаний заявление о том, что “ рыночная стоимость каучука - 6000 долларов, себестоимость несколько лет назад составляла 2600-2700 долларов, а цена на газ за это время выросла всего лишь вдвое”.
“Есть источники, имеется оборудование, нет пока специалистов, инвестируя мизерные суммы можно производить в год до 700-1000 тонн и продавать России. Для этого достаточно 15-18 млн. долларов”, - сказал экс-директор завода.
Между тем, нынешнее руководство предприятия заявляет: “Это неизвестно откуда взятая “арифметика” не имеет под собой реальной основы”. ЗАО “Завод Наирит” со дня своего основания, с 2001 г и по сей день, работало в ущерб себе, даже в то время, когда гендиректором компании являлся К. Исраэлян. Об этом свидетельствуют утвержденные им финансовые отчеты, согласно которым сбыт продукции осуществлялся себе в убыток(валовый доход(ущерб)+расходы на реализацию + административные затраты”, - пояснил действующий директор.
В эти годы, по утверждению компании, себестоимость продукции превышала отпускную цену.
К. Исраэлян своей нынешней деятельностью обеспечивает только дешевое шоу, дезориентирующее общественность. Мы можем представить ряд сценариев по запуску завода и стратегии дальнейшего развития и обсудить их с обладающими соответствующей квалификацией в сфере производства каучука и смежных отраслях заинтересованными инвесторами с серьезными возможностями и положительной инвестиционной историей, согласно принятой международной практике”, - отмечается в распространенном заводом “Наирит”заявлении.
Напомним, что в ходе организованного 25 марта по инициативе АРФД публичного обсуждения сложившейся в заводе “Наирит” ситуации и возможностей перезапуска предприятия, а также дальнейших шагов развития Арцвик Минасян заявил, что руководство “Наирита” отказалось от участия в дискуссии.