Աշխարհը նշում է Ջրի համաշխարհային օրը. Հայաստանը փորձում է փրկել խմելու ջրի իր պաշարները 03/22/2014   11:24  |  Բնապահպանական իրավունք
ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից 1999 թվականի մարտի 22-ը հռչակվել է Ջրի համաշխարհային օր: Նպատակը հանրության ուշադրությունը ևս մեկ անգամ մեր մոլորակի ջրային ռեսուրսների խնդիրների վրա բևեռելն է:
Հայաստանն այն եզակի երկրներից է, որոնց բնությունը քաղցրահամ ջրի բնական պաշարներ է նվիրել: Բայց որքանո՞վ ենք մենք գնահատում բնական այդ հարստությունն ու որքանո՞վ ենք խնայողաբար մոտենում մեր հարստությանը: Այս հարցերի շուրջ, «Փաստինֆո»-ն զրուցել է ոլորտի մասնագետների հետ:
Բնապահպան Գագիկ Սուխուդյանը մեզ հետ զրույցում անդրադարձավ Սևանի խնդրին` հիշեցնելով լճի հատուկ կարգավիճակի մասին:
«1978թ. կոչվել է ազգային պարկ, որը որպես արգելավայր ունի իր հատուկ կարգավիճակը` միջազգային օրենքներով հաստատված: Եթե մենք վերաբերվում ենք Սևանին որպես ոռոգման ջրամբարի, եկեք չկոչենք ազգային պարկ, իսկ եթե ընդունում ենք, որ Սևանն ազգային պարկ է, ապա պարտավոր ենք պահպանել այն»,- ասաց մեր զրուցակիցը` անդրադառնալով այն հարցին, որ կառավարությունը հերթական անգամ այս տարի որոշել է ավելացնել լճից ոռոգման նպատակով բաց թողնվող ջրի առավելագույն քանակը:
Հիշեցնենք` օրնեքի այս նախագիծը, որով նախատեսվում է «Սևանա լճի մասին» օրենքով սահմանված առավելագույն 170մլն խմ ջրի փոխարեն այս տարի ջրառն ավելացնել ևս 70 մլն-ով` հասցնելով 240 մլն խմ-ի, արդեն ԱԺ-ում է և արդեն հասցրել է արժանանալ բնապահպանների բուռն քննադատությանը:
«Վերջիվերջո, այս օրենքն ինչի՞ համար է գրվել, գրվել է, որ 2 տարին մեկ խախտե՞նք»,- մեզ հետ զրույցում ասաց «Սևանա լճի մասին» օրենքի համահեղինակ Գագիկ Թադևոսյանը՝ հավելելով. «2 տարի առաջ 230 մլն խմ դարձրեցին, հիմա էլ նույնը»:
Ի դեպ, Գագիկ Թադևոսյանը Արարատյան դաշտի ոռոգման խնդիրը լուծելու սեփական տարբերակն է առաջարկում, որն իր խոսքով կառավարությունը, ցանկության դեպքում, կարող է անել, բայց չի անում:
«Այսօր Արարատյան դաշտի արհեստական ջրամբարներում այդ վայ-ձկները, որ աճեցում են, ո՞վ թույլ տվեց, որ այդքան խորքային հորեր խփեն, ո՞ր նախարարությունը այդքան լիցենզիա տվեց»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Բայց նույնիսկ այս պարագայում, նրա խոսքով, կարելի է այս ջրի երկրորդական օգտագործման շնորհիվ լուծել ոռոգման ջրի պակասորդի հարցը:
«Գերմանացիները եկան, ուսումնասիրություն արեցին, ասացին՝ այդ ջուրը, որ արհեստական ջրավազաններում օգտագործվում է, նորից կարելի է պոմպով հետ պտտել, տալ ժողովուրդը ոռոգում անի: Չեն անում: Ինչո՞ւ տան, Սևանից բաց կթողնեն դրա փոխարեն»:
Բնապահպանների համոզմամբ Սևանը մեր միակ հարստությունն է, որն 90-ականներին իր պաշարների հաշվին ամբողջ ազգի գոյությունն ապահովեց` թե’ ձկան և թե’ ռազմավարական կարևոր օբյեկտների համար էլեկտրաէներգիա ապահովելու հաշվին:
Այսօր, երբ Սևանի գոյության հարցն է դրված, նրանց համոզմամբ, մենք պարտավոր ենք ազգովին փրկել մեր հարստությունը՝ մի քանի հոգու անձնական շահի պատճառով սպառնացող կործանումից:
«Մի խմելու ջուր ունի մեր Հայաստանը, խմելու ջուր էլ չլինի՞. ոչ թե արտագաղթ, արտավազք կսկսվի Հայաստանից»,- եզրափակեց բնապահպանը:

Экологи Армении знают, как решить ирригационную проблему Араратской области и не навредить озеру Севан 03/22/2014   11:49  |  Экологическое право
Всемирный день водных ресурсов  отмечается ежегодно 22 марта. Он призван привлечь внимание общественности к состоянию водных объектов и проблемам.
Армения из тех единичных стран, которой природа подарила природные ресурсы пресной воды. В какой мере мы дорожим доставшимся нам богатством и насколько бережно с ним обращаемся? Об этих и других вопросах корреспондент ”ФактИнфо” побеседовала с экологом Гагиком Сухудяном. В частности, специалист коснулся в разговоре проблемы Севана, напомнив об особом статусе озера.
“В 1978 году оно было названо Национальным парком, которое как заповедник имеет свой особый статус, утвержденным в соответствии с международным законодательством. Если мы обращаемся с Севаном как с водохранилищем для орошения, то давайте перестанем называть его Национальным парком. Если мы воспринимаем как Национальный парк, то мы обязаны беречь его”, - отметил эколог, отвечая на вопрос относительно очередного решения Правительства о планируемом в этом году увеличении максимального количества выпускаемой в оросительных целях воды из озера.
Напомним, что законопроект, по которому предусмотрено увеличить объем выпускаемой из озера воды с установленных в соответствии с законом закона “Об озере Севан” максимальных 170 млн. куб.м до 240 млн. куб.м, находится в НС и уже подвергся жесткой критике со стороны экологов.
“В конце концов, зачем писали этот закон. Затем, чтобы раз в два года его нарушали”, - отметил соавтор закона “Об озере Севан” Гагик Тадевосян.
Гагик Тадевосян предлагает свой вариант решения ирригационной проблемы Араратской области. По его словам, Правительство может при желании прибегнуть к этому способу решения, однако не делает этого.
"Кто позволил разводить столько горе-рыбы в искусственных водохранилищах Араратской долины, кто разрешил сверлить столько глубоких скважин...и почему министерство выдавало столько лицензий?”, - задается вопросом специалист.
Даже в сложившихся условиях, по его словам, можно благодаря вторичному потреблению воды решить проблему нехватки оросительной воды. Пришли немцы, провели исследование и заявили, что воду, которую используют в искусственных водохранилищах, можно вновь с помощью насоса откачать обратно и предоставить ее людям для орошения земель. "Не делают. Зачем отдавать, выпустят воду из Севана", - отметил он.
По убеждению экологов, Севан - наше единственное достояние, которое в 90-ие за счет своих ресурсов обеспечило существование нацию, как за счет рыбы, так и электроэнергии для стратегических объектов.
Сегодня, когда стоит вопрос о существовании Севана, по их убеждению, мы обязаны всей нацией спасать наше богатство, оказавшееся под угрозой исчезновения из-за личного интереса отдельных людей.
У Армении – один единственный источник питьевой воды. Она не может лишиться его. Если это произойдет, то не миграция, а начнется массовый отток населения из страны”, - резюмировал эколог.