Ո՞վ կամ ովքե՞ր են կանգնած Սևանում ձկնաբուծարան կառուցելու ծրագրի հետևում 03/18/2014   11:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Առաջիկա 5 տարում Սևանա լճի տարածքի մի մասը կվերածվի ձկնաբուծարանի: Դրա համար լճի տարածքում կկառուցվեն ցանցավանդակային տնտեսություններ: Այլ կերպ ասած՝ հենց լճի մեջ կսկսեն ձկներ բուծել:
Այս ծրագիրն արդեն արժանացել է կառավարության հավանությանը, անգամ բնապահպանության նախարարն է հասցրել գովաբանել այն: Ավելին, կառավարությունը պետական բյուջեից 8.4 մլն դրամ է հատկացնել «Գրանթ Թորոնթոն» ՓԲԸ-ին` ծրագիրն անկախ տնտեսագիտական փորձաքննության ենթարկելու համար: Եվ փորձաքննությունն էլ արդեն կանաչ լույս է վառել լճում արդյունագործական ձեռնարկություն հիմնելու նախաձեռնության առաջ:
Ծրագրի իրականացմանը, սակայն, դեմ է, Հայաստանի բնապահպանական հանրույթը: Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն ու մասնագետները վստահ են, որ այս ծրագիրն ուղղակի դատավճիռ է Սևանի համար:
«Փաստինֆո»-ի հարցին, թե ո՞վ կամ ովքե՞ր են կանգնած այս ծրագրի հետևում, «Էկո լուր» ՀԿ նախագահ Ինգա Զարաֆյանը պատասխանեց.
«Այս հարցի պատասխանը շատ պարզ է, վերցնում են մի կազմակերպություն` «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ՓԲԸ, որը պետք է իրականացնի այս ծրագիրը: Հիմա իրենք ասում են, որ այս մասշտաբային ծրագրի իրականացման մեջ պետք է մասնակցություն ունենա նաև մեր կառավարությունը, որ դա մի մասով կլինի պետական ծրագիր»:
Ի դեպ, «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ընկերության կապիտալում ՀՀ կառավարությունը 2011թվականից սկսած 49 տոկոսի չափով մասնակցություն ունի: 2011-ի հոկտեմբերի 27-ին գործադիրը 4 մլն 900 հազար դրամով գնել է ընկերության բաժնետոմսերի 49 տոկոսը:
Ի դեպ, ավելորդ չէ հիշեցնել, որ ժամանակին այս ընկերությունն ստեղծվել էր մասնավորապես ջերմոցային տնտեսությունների զարգացման նպատակով, և, ինչպես ժամանակին հայտարարել էր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, այս ընկերության նպատակը Հայաստանում ջերմոցային տնտեսությունների մեծ ցանց ունենալու ակնկալիքով նման բիզնես ծրագրերի ներդրմանն օժանդակելն էր:
Սևանում ձկնաբուծական տնտեսությունների մասին այն ժամանակ դեռ ոչ մի խոսք չկար:
Իսկ ներկայացված նոր ծրագրով նախատեսվում է, որ այս ընկերությունը 74 ձկնաբուծական տնտեսություն կստեղծի, որոնք 5 տարի աշխատելով, տարեկան 50 000 տոննա ձուկ կարտադրեն:
Իսկ ձկներին կերակրելու համար տարեկան 50 000 տոննա կեր պետք է լցվի լիճը կամ, ինչպես պատկերավոր նշեց մասնագետներից մեկը, տարեկան 1000 վագոն:
Արդյունքում, ըստ մասնագետների, լճի հատակը կպատվի թանձր նստվածքով, լիճն էլ անդառնալիորեն կճահճանա: Այս կործանարար ծրագրի իրականացումը կանխելու համար բնապահպաններն արդեն դիմել են երկրի նախագահին ու վարչապետին և ակնկալում են նրանց միջամտությունը:
Ի դեպ, մեր հարցին, թե որքանո՞վ են հավատում նման մեծ բիզնես ծրագիրը չեղյալ հայտարարելու հավանականությանը, ջրային էկոհամակարգերի մասնագետ, բնապահպան Սեյրան Մինասյանը հիշեց տարիներ առաջ Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկան Սոթք տեղափոխելու ծրագրի դրական օրինակը:
«Այն ժամանակ շատ մեծ մարդիկ էին կանգնած և շատ բարձր մակարդակով էր որոշումներն ընդունվում: Ավելին` ԳԱԱ 3 ինստիտուտներից 2-ը դրական եզրակացություն էին տվել և ինձ ասում էին, մեկ է դրական է լինելու, լավ է միանգամից համաձայնենք, դեմ էր արտահայտվել միայն Հիդրոէկոլոգիայի ինստիտուտը: Ես չեմ ասում միայն այդ ինստիտուտի շնորհիվ էր, բայց այս ինստիտուտը պայքարեց մինչև վերջ, և վերջ ի վերջո, տարբեր առվակներ միանալով այս պայքարին, դարձան գետի նման, և առաջին դեմքի մակարդակով ծրագրի վրա վետո դրվեց»,- ասաց Սեյրան Մինասյանը՝ հույս հայտնելով, որ այսօր էլ նման հնարավորություն կա:

Кто стоит за проектом строительства рыборазводни на озере Севан? 03/18/2014   12:59  |  Актуальная тема
В ближайшие 5 лет часть территории озера Севан превратится в рыборазводню. С этой целью на территории озера построят садковые хозяйства. Иными словами, рыбу будут разводить прямо в озере.
Эта программа уже удостоилась одобрения Правительства, даже министр охраны природы успел прорекламировать ее. Более того, Правительство выделило из госбюджета 8.4 млн. драмов ЗАО “Гранд Торонто” с тем, чтобы подвергнуть программу независимой экономической экспертизе. А экспертиза уже зажгла ”зеленый свет” перед инициативой об основании на озере промышленного предприятия.
Однако экосообщество Армении против реализации проекта. Представители общественных организаций и специалисты уверены, что программа просто станет приговором для Севана.
На вопрос “ФактИнфо”, кто стоит за всем этим, председатель общественной организации “Эколур” Инга Зарафян отметила:
“Ответ на этот вопрос прост: берут какую-либо организацию - ЗАО “Центр продвижения армянского урожая”, которая должна реализовать эту программу. Теперь они говорят, что в осуществлении данной масштабной программы должно участвовать и Правительство и что часть ее будет госпрограммой.
Начиная 2011 г. Правительство имеет 49% доли участия в капитале компании “Центр продвижения армянского урожая”. 27 октября 2011г. oрган исполнительной власти приобрел за 4 млн. 900 тыс драмов 49% акций компании.
Нелишним будет напомнить, что некогда эта компания была создана, в частности, с целью развития тепличных хозяйств и, как в свое время заявил премьер-министр Тигран Саркисян, цель этой компании – содействие внедрению подобных бизнес-проектов в надежде создать в Армении огромную сеть парниковых хозяйств.
О рыбоводных хозяйствах Севана тогда не было и речи.
По новой программе планируется, что эта компания создаст 74 рыбоводных хозяйства которые в течение 5 лет работы произведут 50 тыс. тонн рыбы.
Чтобы прокормить рыб в год в озеро будет выброшено до 50 тыс. тонн кормовых единиц или, как выразился образно один из специалистов, 1000 вагонов.
В итоге, по мнению специалистов, дно озеро покроется густым осадком, озеру же грозит заболачивание. Чтобы предотвратить реализацию этой разрушительной программы, экологи уже обратились к президенту страны и премьер-министру и надеются на их вмешательство.
На вопрос о том, в какой мере они верят в вероятность сворачивания такого масштабного бизнес-проекта, специалист по водным экосистемам, эколог Сейран Минасян вспомнил обнадеживающий пример, связанный с проектом о переводе в Сотк Араратской золотоизвлекающей фабрики.
“В то время решения принимались на очень высоком уровне. Более того, 2 из 3 институтов НАН РА дали положительное заключение, а мне говорили, что все равно ответ будет положительным – лучше сразу согласиться. Против высказался лишь Институт гидроэкологии. Я не утверждаю,что этого удалось достичь только благодаря этому институту, но институт боролся до конца и на уровне первого лица государства на программу было наложено вето”, - напомнил Сейран Минасян, выразив надежду, что и сегодня такая возможность не утеряна.