Սևանի ճահճահոտը կարող է հասնել մինչև Երևան 03/17/2014   15:55  |  Բնապահպանական իրավունք
Սևանի ճահճացումն անխուսափելի է: Նման մտահոգություն է բնապահպանների շրջանում առաջացրել Սևանից հավելյալ 70 խմ ջուր բաց թողնելու՝ կառավարության նախագիծը:
Կառավարությունը մտադիր է ավելացնել Սևանա լճից բաց թողնվող ջրի ծավալը՝ այն ներկայիս 170 միլիոն խորանարդ մետրից հասցնելով 240 միլիոնի: Այս նպատակով գործադիրն արդեն դիմել է ԱԺ:
Ի դեպ, նման որոշման ընդունումը բացատրվում է Արարատյան դաշտի ոռոգման աշխատանքների անհրաժեշտությամբ և չորային եղանակի պատճառաբանությամբ:
Խնդրի շուրջ այսօր «ԷկոԼուր»  բնապահպանական ակումբում կազմակերպված քննարկմանը ներկա «Սևանա լճի մասին» ՀՀ օրենքի համահեղինակ Գագիկ Թադևոսյանը փաստեց, որ հանրապետության ողջ տարածքում և’ այսօր, և ‘ արդեն տևական ժամանակ տեղումներ են:
«Երաշտի հոտ էլ չի գալիս, էդ որտեղի՞ց վերցրեցին, որ չոր եղանակ է լինելու»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ լճի ներկայիս վիճակում ջրի մակարդակի բարձրացումը կասեցնելն անթույլատրելի է:
«Առաջին միջոցառումը, որ պետք է անել` դադարեցնել ջրառը` անկախ այն բանից, թե ինչի համար է ջուրը պետք»,- ասաց Գագիկ Թադևոսյանը:
Ի դեպ, նրա խոսքով, որպեսզի լիճը պահպանի իր որակական հատկանիշերը, դրանում առնվազն 20-25 000 տոննա ձուկ պետք է լինի, մինչդեռ հիմա որոշ հաշվարկներով այդ ցուցանիշը չի գրազանցում մի քանի հարյուրը:
Փոխարենն աճում են վնասակար օրգանիզմները, որոնք կարող են լճի ճահճացման պատճառ դառնալ:
«Կենսազանգվածն աճում է, բայց չկա ձուկը, որը դրանով սնվի»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ եթե այս գործընթացը շարունակվի, ապա ճահճահոտը Սևանից կհասնի մինչև Երևան:
Ի դեպ, քննարկման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաև Արփա-Սևան թունելին, որն արդեն տասնյակ տարիներ չի գործում: Քննարկմանը մասնակցող ջրային էկոհամակարգերի մասնագետ Սեյրան Մինասյանի տեղեկացմամբ՝ թունելի վերականգնման համար 11 մլրդ 800 մլն դրամից ավելի գումար է հատկացվել, արդեն 4 տարի է, ինչ շինարարությունն սկսվել է և դեռ 5 տարի էլ նախատեսված է, որ կտևի:
«Պարզ է, որ չեն ուզում հավելյալ ջուր բերեն Սևան: Շարունակաբար, համառորեն չեն իրականացվում այն որոշումները, որոնցով պետք է բոլոր բնակավայրերը մաքրիչ-զտիչ կայաններ ունենային»,- նշեց բանախոսը:

Экологи Армении бьют в набат: Озеро Севан под угрозой заболачивания 03/17/2014   17:40  |  Экологическое право
Заболачивание Севана неизбежно. Беспокойство экологов вызвал проект Правительства о заборе 70 куб.м.воды дополнительно.
Правительство намерено увеличить объем выпускаемой из озера воды с нынешних 170 млн. куб.м до 240 млн. куб.м. С этой целью Кабмин обратился в НС.
Принятие подобного решения объясняется необходимостью проведения оросительных работ в Араратской области и засушливым климатом района
Автор закона “Об озере Севан” Гагик Тадевосян на обсуждении, организованном в клубе “Эколур”, констатировал, что на всей территории республики длительное время идут осадки.
“И засухой тут и не пахнет, с чего они взяли? ”, - удивился он, добавив, что сворачивание работы по повышению уровня воды недопустимо при нынешнем состоянии озера.
Первое мероприятие, которое следовало бы осуществить – это остановить забор воды вне зависимости от того, на какие нужды она идет, - отметил Гагик Тадевосян.
По его словам, чтобы озеро сохранило свои качественные особенности, в нем должно быть как минимум 20-25 000 тонн рыбы, в то время как по некоторым подсчетам этот показатель не превышает несколько сотен.
Вместо этого произрастают вредные организмы, которые могут привести к заболачиванию озера.
“Биомасса увеличивается, однако нет рыбы, которая питалась бы этим. Если этот процесс продолжится, то болотный запах может дойти до Еревана”, - отметил он.
Участники дискуссии затронули также вопрос тоннеля Арпи-Севан, который уже многие годы не действует. Специалист по водной экосистеме Сейран Минасян сообщил, на восстановления тоннеля выделено более 11 млрд. 800 млн. драмов. Строительство идет уже четвертый год и предполагается, что займет еще 5 лет.
Ясно, что не хотят дополнительно увеличивать воду в озере Севан, упорствуя в невыполнении тех решений, согласно которым все населенные пункты должны быть оснащены фильтровальными водоочистными станциями.