Հրայր Թովմասյան. Օրենսդրական փոփոխությունները միտված են ավելի արդար դատական իշխանություն ունենալուն 03/12/2014   16:57  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովն այսօր առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ՀՀ դատական օրենսգրքում և մի շարք այլ օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին կառավարության կողմից ներկայացված օրենսդրական փաթեթը:
Ըստ հիմնական զեկուցող՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի, փաթեթը կարևոր է այն խնդիրների լուծման համար, որոնց մասին թե ԱԺ ամբիոնից, թե հասարակության տարբեր շրջանակներում եղել են բազմաթիվ քննարկումներ:
«Խոսքը վերաբերում է դատաիրավական բարեփոխումներին, Վճռաբեկ դատարանին, գործերի ընդունելության հիմքերին, գործերի բաշխմանը, դատական իշխանության ինքնակառավարման մարմիններին, նրանց հարաբերակցությանը և այլն, մի խոսքով ասած՝ ավելի արդար կամ ավելի արդյունավետ դատական իշխանություն ունենալուն»,-նշեց նախարարը՝ ընդգծելով, որ նախագծի համար հիմք է հանդիսացել Հանրապետության Նախագահի կողմից հաստատված 2012-2016թթ. դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիրը:
ՀՀ դատական օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է ներդնել մի համակարգ, որը հնարավորություն կտա դատարանների նախագահներ նշանակել սահմանափակ ժամկետով՝ օրենքով սահմանված հստակ չափանիշների հիման վրա: Մասնավորապես, առաջարկվում է առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարանի նախագահների պաշտոնավարումը սահմանափակել 4 տարի ժամկետով: Ընդ որում, միևնույն անձը չպետք է հնարավորություն ունենա նշանակվելու նույն դատարանի նախագահի պաշտոնում 2 անգամ անընդմեջ:
Նախատեսվում է նաև ներդնել դատավորների միջև գործերի բաշխման այնպիսի համակարգ, որի պարագայում հնարավոր կլինի բաշխումն իրականացնել նախապես որոշված հստակ չափանիշների հիման վրա` բացառելով սուբյեկտիվ մոտեցումները: Ընդ որում, այն պետք է գործի համակարգչային հատուկ ծրագրի միջոցով` հնարավորինս բացառելով մարդկային միջամտությունը:
Հաջորդ խնդիրը դատարանների և դատավորների կողմից հաշվետվությունների պարտադիր ներկայացման սկզբունքի ներդրումն է, ինչը, ըստ գործադիրի, մասնավորապես, կնպաստի հանրության առջև դատական իշխանության թափանցիկության, հաշվետվողականության և արդյունավետության բարձրացմանը:
Նշենք, որ առաջարկվող լուծումները ոչ միանշանակ են ընդունվել պատգամավորների կողմից: Ինչպես նշեց հարակից զեկուցող՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, կարևոր են հնչած մի շարք հարցադրումներըч մասնավորապես կապված Արդարադատության խորհրդի գործունեության, դատարանների նախագահների վարչական աշխատանքի հետ, որոնք հստակեցման կարիք ունեն:
Նա նշեց, որ, այդուհանդերձ, մտահոգիչ դրույթների առկայությունը չի նսեմացնում նախագծի կարևորությունը և կոչ արեց այն ընդունել առաջին ընթերցմամբ:

Грайр Товмасян: Законодательные изменения нацелены на то, чтобы иметь более справедливую судебную власть 03/12/2014   18:58  |  Актуальная тема
Национальное Собрание сегодня в первом чтении рассмотрело представленный Правительством ‘Армении законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА и ряд законов.
По словам основного докладчика - министра юстиции Армении Грайра Товмасяна, пакет важен для решения тех проблем, по которым велись обсуждения как с трибуны парламента, так и в различных общественных кругах.
“Речь идет о судебно-правовых реформах, Кассационном суде, основаниях для принятия дел, распределения дел, судебных органов самоуправления, их соотношения и т.д. Одним словом, реформы направлены на то, чтобы иметь более справедливую и эффективную судебную власть”, - отметил министр, подчеркнув, что основанием для проекта послужила утвержденная Президентом Армении программа судебно-правовых реформ на 2012-2016гг.
Согласно предлагаемым поправкам в Судебный кодекс, предусмотрено внедрение такой системы, которая позволит назначать председателей судов на ограниченный срок на основании установленных законом четких критериев. В частности, предлагается ограничить срок пребывания в должности председателей судов первой инстанции и Апелляционного суда четырьмя годами. Причем, одно и то же лицо не должно иметь возможности назначения на пост председателя того же суда два срока подряд.
Предусмотрено также внедрение такой системы распределения дел между судьями, при которой будет возможно осуществить распределение на основании заранее определенных критериев, исключив субъективные подходы. Причем, она будет действовать посредством специальной компьютерной программы, максимально исключающей вмешательство человека.
Следующее - внедрение принципа предъявления судьями обязательных отчетов, что, согласно органу исполнительной власти, в частности, будет способствовать повышению прозрачности, подотчетности и эффективности судебной ветви власти перед обществом.
Отметим, что предлагаемые решения были приняты депутатами неоднозначно. Как отметил содокладчик - председатель постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян, важны некоторые озвученные вопросы, в частности, связанные с деятельностью Совета правосудия, административной работой председателей судов, которые нуждаются в уточнении.
Он отметил, что наличие положений, вызывающих беспокойство, не умаляет значимости проекта, и призвал принять его в первом чтении.