Գյումրիի «հակամարտության» գործով նշանակվել է դատական քննություն 03/07/2014   09:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիի նախկին քաղաքապետի եղբորորդու՝ Վահե Ղուկասյանի դեմ քրեական գործով առաջին դատական նիստը տեղի կունենա մարտի 14-ին:
Վահե Ղուկասյանին առաջադրված մեղադրանքի համաձայն՝ նա 2013թ ապրիլի 23-ի առավոտյան, ապօրինի կերպով ձեռք բերված և իր մոտ պահվող հրազենով փորձել է շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով ապօրինաբար, դիտավորությամբ կյանքից զրկել Հարություն Խաչատրյանին, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով չի կարողացել հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Այնուհետեւ, ըստ մեղադրական եզրակացության, նա ապօրինաբար, դիտավորությամբ կյանքից զրկել է Արտյոմ Կարապետյանին և ապօրինի կերպով ձեռք բերել, պահել ու կրել է հրազեն և ռազմամթերք:
Վ.Ղուկասյանը մեղադրվում է Գյումրիի «հակամարտության» գործով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով, 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր սպանության փորձ, սպանություն, ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելը:
Մեղադրանքը դատարանում կպաշտպանի Շիրակի մարզի դատախազի տեղակալ Ա.Շիրոյանը:
Գործը կքննվի Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աշոտ Մանուկյանի նախագահությամբ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ գործը մակագրվել ու ընդունվել էր նույն դատարանի մեկ այլ դատավորի՝ Հարություն Մովսեսյանի վարույթ, սակայն  դատավորը սեփական նախաձեռնությամբ փետրվարի 14-ին ինքնաբացարկի որոշում էր կայացրել:
Ըստ այդ որոշման՝ դատավորը քրեական գործի նյութերը հետազոտելուց հետո պարզել է, որ 11.02.2014թ. Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում մուտքագրված, 12.02.2014թ. իրեն մակագրված և 13.02.2014թ. իր վարույթ ընդունված քրեական գործով տուժող Հարություն Խաչատրյանը բնակվել է Արցախ թաղամասում, որտեղ և բնակվել է դատավորը, այսինքն՝ եղել են հարևաններ:
«Մենք գտնվում ենք նորմալ հարաբերությունների մեջ, որին տեղյակ է նաև մեղադրվող կողմը: Նշված հանգամանքը մեղադրվողի կողմից կարող է կասկած հարուցել իմ անկողմնակալության մեջ, որի պատճառով հայտնում եմ ինքնաբացարկ»,- նշվում էր դատավորի՝ ինքնաբացարկ հայտնելու որոշման մեջ:

Назначена дата первого судебного заседания по делу о “перестрелке в Гюмри” 03/07/2014   10:22  |  Актуальная тема
Первое судебное заседание по уголовному делу против племянника бывшего мэра Гюмри Ваге Гукасяна состоится 14 марта.
Последний проходит в качестве обвиняемого по делу о “перестрелке в Гюмри”. Ему предъявлено обвинение в совершении деяний, предусмотренных ч.1 ст. 104 УК РА – “убийство”, ч.2 ст. 34-104 – “покушение на убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей ” и ч.1ст. 235 – “незаконное ношение оружия”.
Согласно предъявленному Ваге Гукасяну обвинению, он 23 апреля 2013г. утром попытался с помощью незаконно приобретенного оружия умышленно лишить жизни Арутюна Хачатряна, однако по не зависящим от его воли обстоятельствам не смог довести преступление до конца.
Тем не менее, согласно обвинительному заключению, он незаконно, умышленно лишил жизни Артема Карапетяна. Ему также вменяют незаконное приобретение, хранение и ношение оружия и боеприпасов.
Обвинение в суде будет поддерживать заместитель прокурора Ширкакской области А. Широян.
Дело будет рассматриваться в суде общей юрисдикции Ширакской области под председательством судьи Ашота Манукяна.
Напомним, ранее дело поступило в производство судьи того же суда – Арутюна Мовсесяна, однако судья по собственной инициативе 14 февраля вынес решение о самоотводе.
Таким образом, судья, изучив материалы уголовного дела, выяснил, что, потерпевший по поступившему в его производство 13.02.2014г. уголовному делу Арутюн Хачатрян проживал в квартале Арцах, где проживал и судья, то есть они являлись соседями.
“Судья в своем решении отметил, что они поддерживают хорошие отношения, и указанное обвиняемой стороной обстоятельство может вызвать подозрение в его непредвзятости, посему он заявляет о самоотводе ”.