Վահե Ղուկասյանի կալանավորման որոշումը մնացել է անփոփոխ 05/16/2013   20:23  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր  Գագիկ Ավետիսյանի նախագահությամբ, այսօր անփոփոխ է թողել Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդու՝ Վահե Ղուկասյանի,  նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանավորումը:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց մեղադրյալի պաշտպան, փաստաբան Հայկ Ալումյանը, ով  բողոքարկել էր իր պաշտպանյալին կալանավորելու մասին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը:
Վերաքննիչ քրեական դատարանն, ըստ Հ.Ալումյանի, միաժամանակ արձանագրել է, որ առաջին ատյանի դատարանում խափանման միջոցի հարցը որոշելիս զգալի թերություններ են եղել, մասնավորապես՝ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից բավարար նյութեր չեն ներկայացվել: Դրանք ներկայացվել են Վերաքննիչ դատարանում:
Մայիսի 18-ին Շիրակի մարզի դատարանը՝ դատավոր  Հարություն Մովսեսյանի նախագահությամբ,  կքննի Հայկ Ալումյանի բողոքն ընդդեմ քննչական մարմնի՝ իր պաշտպանյալին տուժող ճանաչելու դիմումը մերժելու որոշման դեմ:
Վ.Ղուկասյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ սպանություն, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ սպանության փորձ և 235-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ ապօրինի զենք կրելը, առաջադրված մեղադրանքում: Ըստ նրա՝  իր վրա հարձակում է տեղի ունեցել, և ինքը որովայնի շրջանում ստացել է հրազենային վնասվածք: Վ.Ղուկասյանն իրեն «մեղավոր» է ճանաչում միայն, որ «հասցրել է պաշտպանվել»:
Հիշեցնենք, որ ըստ ոստիկանության հաղորդագրության՝ ապրիլի 23-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, Գյումրիի բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Գյումրիի բաժնում ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Շիրակացի 54բ շենքի մոտից հրազենային վնասվածքներով իրենց մոտ են տեղափոխվել Հարություն Խաչատրյանը և Արտյոմ Կարապետյանը: Վերջինս հիվանդանոցում մահացել է: Նրանք Գյումրիում առավել հայտնի են համապատասխանաբար «Քավոր Հարութ» և «Շեկո» մականուններով և համարվում են ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի շրջապատի մարդիկ։

Племянник экс-мэра Гюмри Ваге Гукасян останется под стражей: Апелляционный суд Армении оставил без изменения меру пресечения 05/16/2013   21:03  |  Криминальная хроника
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством Гагика Аветисяна сегодня оставил без изменений избранную в отношении племянника экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна Ваге Гукасяна меру пресечения в виде заключения под стражу.
Об этом корреспонденту информагентства “ФактИнфо”сообщил адвокат обвиняемого Айк Алумян, который оспаривает решение суда общей юрисдикции Ширакской области о заключении его подзащитного под стражу.
Апелляционный уголовный суд, по словам А. Алумяна, в то же время констатировал, что при назначении меры пресечения были допущены серьезные упущения, в частности, орган, осуществляющий производство по делу, не представил материалы. Они были предъявлены Апелляционному суду.
18 мая суд Ширакской области под председательством судьи Арутюна Мовсисяна рассмотрит жалобу Айка Алумяна против следственного органа, принявшего решение о непризнании его подзащитного потерпевшим.
По словам Айка Алумяна, его подзащитный, проходящий по делу о перестрелке в Гюмри в качестве обвиняемого, не признает себя виновным в предъявленном ему обвинении в совершении преступления, предусмотренного ч.1ст. 104 Уголовного кодекса РА –“убийство”, ч. 2ст. 34-104 “попытка убийства” и ч.1 ст. 235 – “незаконное ношение оружия”. Обвиняемый считает, что на него было совершено нападение, вследствие чего он получил огнестрельное ранение в области шеи. В. Гукасян признает себя лишь в виновным в том, что “успел защититься”.