Անդրիաս Ղուկասյան. Հայաստանը, ՀԱՊԿ այլ մասնակից պետությունների թվում, կանգնած է պատմական ընտրության առաջ 03/03/2014   14:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անդրիաս Ղուկասյանն այսօր հայտարարություն է տարածել՝ ուկրաինական ճգնաժամի վերաբերյալ, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Քաղաքական ճգնաժամը Ուկրաինայում սպառնալիք է ստեղծել միջազգային խաղաղությանը և անվտանգությանը:
Ռուսաստանն առանց ՀԱՊԿ մասնակից պետությունների հետ խորհրդակցությունների միջամտեց Ուկրաինայի ներքին գործերին և արդեն փաստացի ռազմական ներխուժում իրականացրեց Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետություն:
ՌԴ Դաշնային Ժողովի Դաշնության Խորհուրդը համաձայնություն է տվել Ռուսաստանի զինված ուժերի կիրառմանը Ուկրաինայում:
Այս գործողությունները արմատապես հակասում են Ռուսաստանի միջազգային պարտավորություններին, այդ թվում խախտում են Համատեղ անվտանգության պայմանագրի 1 և 2 հոդվածների դրույթները։ Անհրաժեշտ է նշել, որ այդ պայմանգրի գործողության ժամկետը ավարտվում է սույն տարվա ապրիլի 20-ին:
Հայաստանը, ՀԱՊԿ այլ մասնակից պետությունների թվում, կանգնած է պատմական ընտրության առաջ․ կամ կիսել Ռուսաստանի հետ Ուկրաինա ներխուժման ողջ պատասխանատվությունը, կամ դուրս գալ ՀԱՊԿ կազմից:
Անկախ նրանից, թե ինչ որոշում է ընդունվելու, դրա հետևանքները կունենան հիմնարար նշանակություն՝ մեր երկրի ապագայի համար:
Հարկ չկա խոսելու այն բոլոր անձանց անհատական պատասխանատվության մասին, ովքեր այսօր գտնվում են Հայաստանի Անվտանգության Խորհրդի անդամի պաշտոնում:
Ես համոզված եմ, որ մեր ժողովրդի մեծամասնությունը կհամաձայնվի, որ Հայաստանը չպետք է մասնակցի Ուկրաինայի բաժանման համար պատերազմում, որը պատրաստ են սանձազերծել Եվրոպական Միությունը և Ռուսաստանը:
Եկել է ժամանակը, երբ Հայաստանը պետք է հայտարարի իր միջազգային չեզոքության մասին:
Որքան էլ բարդ և վտանգավոր չթվա այսօր մեր երկրի անկախ ինքնուրույն գոյության ճանապարհը, այն հանդիսանում է միակ միջոցը, որի պարագայում Հայաստանի ճակատագիրը կախված կլինի միայն մեր ժողովրդի որոշումներից»:
20:05 01/03/2014  |  Միջազգային լրահոսԴաշնային խորհուրդը միաձայն համաձայնություն տվեց նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձին

“Армения в числе остальных государств-членов ОДКБ стоит перед историческим выбором”. Андриас Гукасян о ситуации на Украине 03/03/2014   15:06  |  Лента новостей
Политический кризис на Украине создает угрозу международному миру и безопасности, - заявил экс-кандидат в президенты Армении Андриас Гукасян.
“Россия, не посовещавшись со странами ОДКБ, вмешалась во внутренние дела Украины и фактически осуществила вооруженное вторжение в Автономную Республику Крым. Совет Федерации РФ дал согласие на использование российских ВС на территории Украины. Эти действия в корне противоречат международным обязательствам России, в том числе и положениям 1 и 2 Договора о коллективной безопасности. Необходимо отметить, что срок действия данного соглашения истекает 20 апреля сего года. Армения в числе остальных государств-членов ОДКБ стоит перед историческим выбором: либо разделить с Россией всю ответственность за вторжение в Украину, либо выйти из состава ОДКБ”, -считает Андриас Гукасян.
По его мнению, вне зависимости от того, какое решение буде принято, его последствия возымеют принципиальное значение для будущего страны.
“Нет надобности говорить о личной ответственности каждого, кто сегодня находится на посту члена совета безопасности Армении.
Я убежден, что большинство нашего народа считает, что Армения не должна принимать участие в войне за раздел Украины, которую готовы развязать Европейский союз и Россия.
Настало время, когда Армения должна объявить о своем нейтралитете.
Каким бы сложным и опасным не казался путь самостоятельного существования нашей страны, но это является единственный способ, при котором судьба Армении будет зависеть от только решения народа”, - отметил Андриас Гукасян.
09:07 24/02/2014  |  Международные новостиСША: Военное вмешательство России в дела Украины было бы "серьезной ошибкой"