Շավարշ Քոչարյան. ՄՄ-ին անդամակցելուց հետո որոշ ապրանքների գներ կարող են նվազել 03/01/2014   14:52  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Որ երկրներից ներմուծված ու որ ապրանքները կթանկանան Հայաստանում ՄՄ-ին անդամակցությունից հետո, դեռ պարզ չէ: Այս հարցերի շուրջ Հայաստանը դեռ բանակցում է և Էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանի խոսքով՝ բանակցությունները կավարտվեն միայն ապրիլի վերջին:
Հիշեցնենք՝ Հայաստան ներմուծվող ապրանքների գների փոփոխությունը պայմանավորված է ՄՄ-ում և Հայաստանում գործող մաքսատուրքերի դրույքաչափերի տարբերությամբ: Դրանցից կախված՝ եթե համապատասխան պայմանավորվածություններ ձեռք չբերվեն, ապա ՄՄ-ին անդամակցությունից հետո մեր երկրում շուրջ 5%-ով կբարձրանա տավարի մսի, 15%-ով` թռչնամսի, 8-15%-ով` կաթնամթերքի, կարագի, պանրի,  4-5%-ով` ձեթի, 3-13%-ով` հացահատիկի, բրնձի, եգիպտացորենի, ձավարեղենի գները:
Կթանկանան նաև օճառներն ու լվացող այլ միջոցները, նավթամթերքը, գործվածքեղենը, էլեկտրական սարքերն ու սարքավորումները, ավտոմեքենաներն ու անվադողերը և այլն:
Թանկացումներից խուսափելու համար ՀՀ կառավարութունն արդեն առանձնացրել է զգայուն ապրանքների ցանկն ու դրանց շուրջ բանակցում է ռուսական կողմի հետ:
Ներկայացնելով բանակցությունների բուն նպատակը՝ Կարինե Մինասյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը մասնավորապես ասաց.
«Բանակցությունների բուն առարկան այն ապրանքներն են, որոնք արտադրվում են ՄՄ երկրների տարածքում, ըստ էության, եթե մենք ներկայացնում ենք, որ այս կամ այն ապրանքի մասով տվեք մեզ բացառություն, իրենք մեզ ասելու են` չէ՞ որ մեր երկրում այդ ապրանքը արտադրվում է, եկեք մեր երկրից ներմուծեք»:
Կարինե Մինասյանը նաև նշեց, որ հայաստանցի գործարարներին էլ այս պարագայում անհրաժեշտ է լրացուցիչ ժամանակ նոր գործարար կապերի հաստատման ու նոր աշխարհագրությանը հարմարվելու համար: Ինչ վերաբերում է հարցերին, որոնց շուրջ բանակցային գործընթացքում այդպես էլ պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվի, կլուծվեն արդեն ՄՄ անդամ երկրների նախագահների մակարդակով` քաղաքական որոշումների արդյունքում:
Ի դեպ, ասուլիսին ներկա ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը չբացառեց, որ բանակցությունների ավարտին որոշ ապրանքատեսակների գները նույնիսկ կնվազեն:

Замглавы МИД Армении Шаварш Кочарян не исключает падения цен на ряд товаров после вступления Армении в Таможенный союз 03/01/2014 16:35 | Актуальная тема
Пока еще не известно, какие именно и из каких стран импортируемые товары подорожают. Армения пока ведет переговоры вокруг этого вопроса, и, по словам замминистра экономики Армении, переговоры планируется завершить в середине апреля.
Напомним, что изменение цены на импортируемые в Армению товары обусловлено разностью ставок на госпошлин, действующих в ТС и Армении. Исходя из этого, если не будут достигнуты соответствующие договоренности, то по вступлении в Таможенный союз, в нашей стране примерно на 5% повысятся цены на говядину, на 15% - курятину, 8-15%- молочные продукты, сливочное масло, сыр, 4.5%- подсолнечное масло, 3-13% прибавят в стоимости зерно, рис, кукуруза.
Подорожают также мыло и других моющие средства, нефтепродукты, электроприборы, автомобили, автозапчасти и т.д.
Во избежание инфляции Правительство Армении составила список т подверженных наиболее риску товаров и ведет относительно этого переговоры с российской стороной.
Представляя суть переговоров, Карине Минасян сегодня на встрече с журналистами, в частности, отметила:
“Основным предметом переговоров являются те товары, которые производятся на территории стран-членов ТС”.
Карине Минасян также подчеркнула, что армянским предпринимателям потребуется дополнительное время для налаживания новых деловых связей и адаптации к новой географии. Что касается вопросов, вокруг которых в ходе переговорного процесса не будут достигнуты соглашения, то они будут урегулированы на уровне президентов стран-членов ТС – по итогам политических решений.
Отметим, что присутствующий на пресс-конференции замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян не исключил, что ближе к завершению переговоров цены на некоторые товары даже упадут.