Հայաստանը ցանկանում է էլեկտրաէներգիա արտահանել ՌԴ և Թուրքիա 02/26/2014   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄՄ շրջանակներում 2018թ-ից հետո Հայաստանը կարող է Էլեկտրաէներգիա արտահանել ՌԴ: Այս մասին այսօր Հայաստանի ՄՄ-ին միանալու շրջանակներում էներգետիկ ոլորտում իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Իոսիֆ Իսայանը:
Ի դեպ, փոխնախարարի խոսքով, ծրագիրը նոր չէ, այլ ՀՀ-ից Վրաստան էլեկտրաէներգիա արտահանելու ծրագրի տրամաբանական շարունակությունն է: Հիշեցնենք, տարիներ շարունակ ՀՀ-ն և Վրաստանը բանակցում են բարձրավոլտ էլեկտրագիծ կառուցելու շուրջ: Բայց գիծն այդպես էլ չի կառուցվում:
«Վրաստանի հետ մենք տարիներ շարունակ աշխատել ենք, բայց դա զուգահեռ աշխատանք չէր, իսկ զուգահեռ աշխատանքի պայմաններում մենք կարող ենք միայն ապահովել տարանցիկություն և դուրս գալ Ռուսաստանի հարավային մարզերը, որտեղ էլեկտրաէներգիայի դեֆիցիտ կա»,- ասաց  Իոսիֆ Իսայանը: Փոխանախարարը նշեց, որ ներկայում ՀՀ-ում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի բավական մեծ ավելցուկ կա, որը և կարող է արտահանվել Ռուսաստան: Իոսիֆ Իսայանի խոսքով, մեր երկիրն այսօր արտադրում է 6 մլն կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, բայց ունի 1 մլրդ կվտ/ժամ արտադրելու պոտենցիալ: Հենց այս ավելցուկն էլ նախատեսվում է արտահանել ոչ միայն Ռուսաստան, այլև Թուրքիա:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե արդյոք Վրաստանը համաձայնություն կտա իր տարածքով տարանցիկ արտահանում իրականացնելու այս ծրագրին, փոխնախարարը հայտնեց, որ վրացական կողմի հետ բանակացություններն ընթացքի մեջ են:

Армения подумывает об экспорте электроэнергии в Россию и Турцию 02/26/2014   14:39  |  Лента новостей
После 2018г. Армения может экспортировать электроэнергию. Об этом заявил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Иосиф Исаян, комментируя осуществляемые в сфере энергетики работы в рамках присоединения Армении к Таможенному союзу.
По словам замминистра, идея не нова, а является логическим продолжением программы экспорта электроэнергии из Армении в Грузию. Напомним, на протяжении многих лет Армения и Грузия вели переговоры вокруг прокладки электролинии. Но программа никак не воплощается в жизнь.
“Мы долгие годы работали с Грузией. Это была не параллельная работа. А в условиях параллельной работы мы можем обеспечить только транзитность и выйти на южные регионы России, где есть дефицит электроэнергии”, - пояснил Иосиф Исаян. Замминистра отметил, что в настоящее время образовался значительный профицит вырабатываемой в Армении электроэнергии, который можно экспортировать в Россию. По словам Иосифа Исаяна, наша страна сегодня производит 6 млн. кВт/ч электроэнергии, но потенциал производства оценивается в 1 млрд. кВт/ч.Именно этот излишек и планируется экспортировать не только в Россию, но и в Турцию.
Что касается согласия Грузии на транзит электроэнергии на экспорт через ее территорию, замминистра отметил, что с грузинской стороной на сей счет ведутся переговоры.
09:14 18/02/2014  |  Пресса “Жоговурд”: Министр по основным направлениям интеграции и макроэкономике ЕЭК Татьяна Валовая посетит Армению
11:53 13/02/2014  |  Лента новостейТигран Саркисян поручил строго придерживаться графика осуществления мероприятий по вступлению Армении в Таможенный союз
16:23 30/01/2014  |  Лента новостей Визиты делегаций стран Таможенного союза обойдутся бюджету Армении в 10 млн. драмов
17:14 23/01/2014  |  Актуальная темаШаварш Кочарян: “Дорожную карту” по вступлению Армении в Таможенный союз обнародуют через два дня