Խաչիկյանի հետ դատավորի լավ հարաբերությունները կարող են ազդել գործի ելքի վրա (Լրացված) 02/27/2014   13:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Վազգեն Խաչիկյանի եւ մյուսների» գործով այսօրվա դատական նիստում Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մեսրոպ Մակյանը հայտարարեց, թե Վազգեն Խաչիկյանի հետ համակուրսեցիներ են եղել եւ սովորել ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում։
Ըստ Մակյանի՝ Խաչիկյանը եղել է իրենց կուրսի ավագը։ Ավելին՝ նրանց շփումները շարունակվել են նաեւ ուսանողական տարիներից հետո։
Թե ինչու դատավորը միայն այսօր հիշեց այդ մասին՝ մի քանի նիստի ձգձգումներից հետո, այդպես էլ պարզ չդարձավ, սակայն մեղադրող դատախազ Հովհաննես Ենոքյանը հայտարարեց,որ նման պայմաններում դատավորը պետք է ինքնաբացարկ հայտնի։
Պաշտպանական կողմի դիրքորոշումը տարբեր էր. մի մասը թողեց դատարանի հայեցողությանը, իսկ մյուսն էլ՝ միջնորդեց փոխել իրենց պաշտպանյալների խափանման միջոցը։
Դատարանը ամբաստանյալների խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը քննարկման առարկա չդարձրեց եւ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ ինքնաբացարկի հարցը որոշելու համար, որտեղից վերադառնալուց հետո Մակյանը հայտարարեց, որ ինքնաբացարկի որոշում է ընդունել, քանի որ իր եւ Խաչիկյանի հարաբերությունները կարող են ազդել գործի ելքի վրա։

Судья по резонансному делу “о пенсионных хищениях” взял самоотвод: Месроп Макян оказался сокурсником Вазгена Хачикяна 02/27/2014   13:40  |  Актуальная тема
На сегодняшнем заседании суда общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш по делу Вазгена Хачикяна и других фигурантов судья Месроп Макян сообщил, что является сокурсником Вазгена Хачикяна и учился на юридическом факультете Ереванского госуниверситета.
По словам Макяна, Хачикян был старостой их курса. Более того, они продолжали общаться и после окончания вуза.
Почему судья вспомнил об этом лишь сегодня, после затягивания нескольких заседаний, осталось тайной, однако гособвинитель - Ованнес Енокян заявил, что в подобных условиях судья должен взять самоотвод.
В позиции защиты не было единодушия: одна часть оставила сей факт на усмотрение суда, другая же – ходатайствовала об изменении подзащитным меры пресечения.
Суд не стал рассматривать ходатайство об изменении подсудимым меры пресечения и удалился в совещательную комнату для вынесения решения по вопросу об объявлении самоотвода. По возвращении судья заявил, что принял решение о самоотводе, поскольку его взаимоотношения с Хачикяном могут повлиять на исход дела.