Խաչիկյանի գործով վկայի հարցաքննությունը հիշեցրեց «ով է ուզում դառնալ միլիոնատեր» խաղը 09/19/2013   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի ու մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստում հարցաքննվեց դատակոչված 8 վկա, ովքեր բերման էին ենթարկվել ոստիկանների կողմից։
Նրանց բերման ենթարկելու որոշումը  Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը կայացրել էր նախորդ նիստում, քանի որ վկաները չէին ներկայացել դատարան՝ չնայած ծանուցումներին։
Վկա Գևորգ Թագվորյանը չէր հիշում, թե երբ է իր հայրը, ով շուրջ 13 տարի բնակվում է ԱՄՆ-ում և այնտեղ էլ ամուսնացել է, Հայաստան եկել և իր կենսաթոշակը ստացել, բայց վկան կոնկրետ հիշում էր, որ հորեղբոր հուղարկավորության ժամանակ հայրը Հայաստանում է եղել, իսկ թե հորեղբայրը երբ էր մահացել՝ վկան կրկին չէր հիշում:
Դատարանը վկային 3 տարբերակ առաջարկեց՝ զանգահարել  հարազատներից որևէ մեկին, մահվան վկայականը ներկայացնել, գամ գնալ և հորեղբոր գերեզմանի վրա նայել մահվան տարեթիվը: «Ով է ուզում դառնալ միլիոնատեր»  խաղը հիշեցնող հարցաքննության ժամանակ վկան կանգ առավ «զանգ ընկերոջը»  տարբերակի վրա և զանգահարեց հորաքրոջը: Պարզվեց, որ վկայի հորեղբայրը մահացել էր 2009թ. այդ ժամանակ էլ հայրը գալով Հայաստան ստացել է իր կենսաթոշակը:
Հարցաքննված վկաներից ոչ ոք չճանաչեց դատավարության մասնակիցներին, իսկ մեծ մասն էլ նշեցին, որ գործն առնչվում էր իրենց հարազատներին:
Վկա բժիշկ Ռաֆիկ Հովհաննիսյանն էլ, ով բավականին տարեց մարդ էր և լսողության հետ կապված խնդիրներ ուներ, դատարանին տեղեկացրեց, որ իրեն կանչել են «ներքին գործերից» և հարցաքննել 1,5 ժամ: Վկայի խոսքով՝ ինքը Հայաստանից բացակայել է 10 տարի, 2001թ. -2011թթ-ներին, սակայն սկզբնական շրջանում որդուն լիազորել է իր կենսաթոշակը ստանալ: Իսկ երբ վերադարձել է Հայաստան ստացել է վերջին 3 տարիներ կենսաթոշակը:
Գրեթե նույն պատմությունն էլ կրկնվում էր մյուս վկաների մոտ իրենք կամ իրենց ծնողները Հայաստանից բացակայել էին, իսկ վերադառնալով ստացել՝ վերջին 3 տարվա կենսաթոշակ:
Հաջորդ սեպտեմբերի 26-ին կայանալիք նիստին կշարունակվի այն վկաների հարցաքննությունը, ովքեր այսօր ինչ-ինչ պատճառներով բերման չէին ենթարկվել:

Сегодняшний допрос свидетелей по делу Вазгена Хачикяна напоминал популярную телеигру “Кто хочет стать миллионером?” 09/19/2013   17:41  |  Лента новостей
На сегодняшнем судебном заседании по делу бывшего начальника Государственной службы социального обеспечения Вазгена Хачикяна и других проходил допрос 8 свидетелей, которые были подвергнуты приводу в суд полицейскими.
Решение об их приводе было принято судом общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш на предыдущем заседании, поскольку свидетели не явились в суд, несмотря на повестку.
Свидетель Геворк Тагворян не помнил, когда его отец, который вот 13 лет, как проживает в США, где, собственно и женился, приехал в Армению и получил свою пенсию, однако свидетель конкретно помнил, что во время похорон дяди отец находился в Армении, однако запамятовал, когда скончался дядя.
Суд предложил свидетелю три варианта: позвонить одному из родственников, представить свидетельство о смерти или съездить на кладбище и взглянуть на дату смерти на надгробии. В ходе допроса, напоминающего популярную телеигру “Кто хочет стать миллионером?”, свидетель выбрал “звонок другу” и позвонил тете. Выяснилось, что дядя свидетеля скончался в 2009г. Именно тогда и его отец, приехав в Армению, получил пенсию.
Свидетель – врач по профессии Рафик Ованнисян, довольно преклонного возраста мужчина, поведал суду, что его вызвали из “внутренних дел” и допрашивали около полутора часа. По словам свидетеля, его не было в Армении 10 лет(с 2001 по 2011гг.), однако в первые годы его отъезда он выдал доверенность своему сыну на получение пенсии. Когда же вернулся в Армению, то ему выдали пенсию за последние три года.
Почти аналогичную историю рассказали другие свидетели.
На предстоящем 26 сентября судебном заседании продолжится допрос тех свидетелей, которых по каким-то причинам не удалось подвергнуть приводу.