«Արարատցեմենտ»-ում իրականացվել են քննչական գործողություններ 02/27/2014   14:47  |  Քրեական խրոնիկոն
Կառավարության այսօրվա նիստն սկսվեց «Արարատցեմենտ» գործարանի ջրի անջատման շուրջ վերջին օրերին բարձրացված աղմուկի վերաբերյալ Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի պարզաբանմամբ:
Նախարարը նշեց, որ «Արարատցեմենտ»-ի հետ կապված մեկնաբանություններն իրականությանը չեն համապատասխանում և իրականում խնդիրը ոչ թե գործարանի, այլ այդ մարզի մյուս ապօրինի ջրօգտագործողների հետ է կապված:
Իսկ արդեն կառավարության նիստից հետո հրավիրված ասուլիսում Արամ Հարությունյանը նշեց, որ գործարանին մատակարարվող ջուրն, իրոք, անջատվել է, բայց միայն մի քանի ժամով, այն էլ՝ կեսգիշերից հետո:
«Այդ կես օրվա ընթացքում մենք կարողացել ենք հայտնաբերել ապօրինի ջրօգտագործողներ, որոնց մեծ մասը ձկնաբուծարաններ են»,- ասաց նա:
Ի դեպ, նախարարի համար ցեմենտի գործարանի շուրջ բարձրացած աղմուկն անհասկանալի է նաև այն պատճառով, որ, իր հավաստմամբ, գործարանն իրենց գրավոր տեղեկացրել է, թե արտադրական գործունեություն չի ծավալում:
Բացի այդ, անցած տարեվերջին լրացել է գործարանին տրված ջրօգտագործման թույլտվության ժամկետը և գործարանը այդ պահին, փաստորեն, թույլտվության երկարացում չի ունեցել, թեև արդեն իսկ այդ հարցով դիմել էր նախարարություն:
Այդուհանդերձ, բնապահպանության նախարարն անդրադարձավ նաև այն հայտարարություններին, թե ջուրն անջատելով՝ իշխանությունը փորձել է խոչընդոտել «Արարատցեմենտ»-ի գործունեությունը:
«Որևէ խոչընդոտ չի եղել, գործարանի տնօրինությունը որևէ առարկություն չի ունեցել այդ ուսումնասիրություններն անցկացնելու համար»,- ասաց Արամ Հարությունյանը:
Հարցին, լրագրողների խնդրանքով, անդրադարձավ նաև ՀՀ ԳԴ Գևորգ Կոստանյանը:
Նրա խոսքով՝ ԲՆ ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել է, որ Արարատյան դաշտում ջրառի ծավալները գերազանցում են օրենքով նախատեսված առավելագույն չափաքանակը:
Այս փաստով, ինչպես նշեց Գևորգ Կոստանյանը, հարուցվել է 2 քրեակա գործ՝ Արարատի և Արմավիրի մարզերում:
Քննությունն, ըստ գլխավոր դատախազի, տարվում է 3 հիմնական ուղղություններով՝ խորքային հորերի ապօրինի շահագործում՝ առանց համապատասխան թույլտվության, և ժամկետանց պայմանագրերով ջրօգտագործման փաստեր:
Քրեական գործի շրջանակներում քննչական գործողություններ են իրականացվել 2 մարզերում գործող 120-ից ավելի կազմակերպություններում, այդ թվում նաև՝ «Արարատցեմենտ» գործարանում:

Генпрокурор и министр охраны природы Армении “пролили свет” на ситуацию вокруг завода “Араратцемент” 02/27/2014   15:56  |  Криминальная хроника
Сегодняшнее заседание Правительства началось разъяснений министра охраны природы Армении Арама Арутюняна по поводу поднятого в последние дни шума вокруг отключения воды, подаваемой в завод Араратцемент.
Министр отметил, что муссируемые вокруг “Араратцемента” сведения не соответствуют действительности, и проблема на самом деле не в заводе, а связано с другими случаями незаконного водопользования.
Арам Арутюнян на созванной после заседания Кабмина пресс-конференции пояснил, что подача воды в завод была приостановлена, но только на несколько часов, да и то после полуночи.
“За эти полдня мы сумели выявить незаконных водопользователей, большая часть из которых рыбоводные предприятия”.
Министр выразил недоумение по поводу поднятого вокруг завода “Араратцемент” шума. По его убеждению, завод в письменной форме уведомил их о том, что не ведет производственную деятельность. Кроме того, к концу прошлого года истек срок выданного заводу разрешения на использование воды, и предприятие на тот момент фактически не продлила срок лицензии, хотя обращалась с этим вопросом в ведомство.
Министр охраны природы, тем не менее, прокомментировал также заявления якобы о том, что путем отключения воды власти пытались воспрепятствовать деятельности “Араратцемента”.
Ничего подобного не имело место быть, руководство завода не возражало против проведения этих исследований”, - сказал Арам Арутюнян.
По просьбе журналистов ситуацию вокруг завода прокомментировал и генпрокурор Армении Геворк Костанян. По его словам, по итогам исследования Министерства природы охраны было выявлено, что объемы забора воды превышают предусмотренную законом максимальную норму.
По данному факту было возбуждено 2 уголовных дела – в Араратской и Армавирской областях.
Следствие, по словам генпрокурора Армении, ведется по трем основным направлениям – незаконная эксплуатация водозаборных скважин без соответствующего разрешения и по фактам водопользования по просроченному договору.
В рамках уголовного дела следственные действия проводились в более 120 организациях, действующих в двух областях, в том числе и на заводе “Араратцемент”.