Իսրայել Սարգսյանի կալանքի որոշումը կբողոքարկվի այսօր՝ վերաքննիչ դատարանում 02/24/2014   10:42  |  Քրեական խրոնիկոն
Վերաքննիչ դատարանն այսօր կքննարկի Թեւոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի սպանությունը պատվիրելու և այդ պատվերն իրագործած Մովսես Ներսիսյանի սպանության մեղադրանքով  կալանավորված Իսրայել Սարգսյանի խափանման միջոցը բողոքարկելու հայցը:
Նման հայցով վերաքննիչ քրեական դատարան է դիմել Իսրայել Սարգսյանի փաստաբանը՝ Գայանե Գալոյանը:
Գայանե Գալոյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ  արդեն 24 օր է, ինչ Մովսես Ներսիսյանի դիակը չի հաջողվում գտնել, բայց Իսրայել Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրել սպանության համար:
Փաստաբանը նշեց, որ չնայած հիմքերի ու ապացույցների բացակայությանը` նախաքննական մարմինը լրատվամիջոցներում տարածված տեսանյութում որպես կայացած փաստ է ներկայացնում, որ ոչ միայն Թեւոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի սպանությունը պատվիրել, այլև դրա կատարողի` Մովսես Ներսիսյանի սպանությունը կատարել է իր պաշտպանյալը:
Գայանե Գալոյանը նաև համոզմունք հայտնեց, թե Մովսես Ներսիսյանն իրականում կենդանի է:
«Եթե դիակը չկա, անձը կենդանի է: Որեւէ այլ ապացույց, որ Իսրայելը սպանել է Մովսեսին չկա. չկա զենքը, արյան հետքերն էլ  ումն ասես կարող են լինել»,- նշեց Գայանե Գալոյանը` հավելելով, որ փորձաքննությունների արդյունքները դեռ չեն ստացվել:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 27-ին Երևանի կենտրոնում՝ Արամի նրբանցքի 5/ա շենքի բակում, սպանվել էր թաղային հեղինակություն համարվող Թևոսիկի եղբայրը՝ Արթուր Սաֆարյանը: Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի (սպանություն) և 235 հոդվածի 1-ին մասի  (ապօրինի զենք-զինամթերք կրելը, պահելը, օգտագործելը) հատկանիշներով:
Իսրայել Սարգսյանը ձերբակալվել էր հենց այս սպանության կասկածանքով: Ավելի ուշ, սակայն, ոստիկանությունը հայտարարեց, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի հատկանիշներով, այն է` ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը: Հիմա էլ, փաստորեն, պարզվել է, որ նա սպանության պատվիրատուն է և Մովսես Ներսիսյանի սպանության կատարողը:

Апелляционный суд рассмотрит жалобу на меру пресечения в отношении Исраэла Саргсяна, обвиняемого в убийстве брата “Тевосика” 02/24/2014   11:35  |  Криминальная хроника
Апелляционный суд Армении сегодня рассмотрит вопрос об обжаловании меры пресечения в виде заключения под стражу, избранной в отношении Исраэла Саргсяна, обвиняемого в убийстве Мовсеса Нерсисяна – заказчика и исполнителя убийства брата криминального авторитета Тевосика Артура Сафаряна.
В Уголовный апелляционный суд с подобным вопросом обратилась адвокат Исраэла Саргсяна – Гаяне Галоян.
Гаяне Галоян сообщила в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, что уже 24 день, как труп Мовсеса Нерсисяна не удается найти, однако Исраэлу Саргсяну предъявлено обвинение в его убийстве.
Адвокат отметила, что, несмотря на отсутствие оснований и доказательств, орган предварительного следствия в видеоматериале, распространенном в СМИ, представляет в качестве свершившегося факта то, что его подзащитный заказал не только убийство брата Тевосика - Артура Сафаряна, но и совершил убийство исполнителя преступления - Мовсеса Нерсисяна.
Гаяне Галстян выразила также убеждение, что Мовсес Нерсисян в действительности жив.
“Если нет трупа, значит человек жив. Ни одной другой улики, подтверждающей, что Исраэл убил Мовсеса, нет: нет оружия, а следы крови могут принадлежать кому угодно”, - отметила Гаяне Галоян, добавив, что они пока не получили результатов экспертиз.
Напомним, 27 января в центре Еревана, во дворе дома по адресу Арами 5/а, был убит брат криминального авторитета Тевосика – Артур Сафарян. По данному факту в следственном отделе следственного управления Еревана ГСУ Полиции Армении было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 104 и ч. 1ст. 235УК РА(“незаконное ношение , хранение и использование оружия и боеприпасов”).
Исраэл Саргсян был арестован именно по подозрению в совершении данного убийства. Позже, однако, Полиция заявила, что ему предъявлено обвинение по признакам ст. 235 УК РА - “незаконное ношение , хранение и использование оружия и боеприпасов”.Теперь же, выясняется, что он являлся заказчиком преступления и исполнителем убийства Мовсеса Нерсисяна.