Գերմանիայում պահանջում են սառեցնել Թուրքիայի հետ ԵՄ բանակցությունները 02/20/2014   13:32  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի կողմից ընդունված համացանցի գրաքննության մասին օրենքը մի քանի օր առաջ  վավերացվել է նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի կողմից:
Բացասական արձագանքներն իրենց սպասեցնել չտվեցին: Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Քենթ գազեթեսի» լրատվական կայքը, Գերմանիայի «Քրիստոնեական միություն» կուսակցությունը պահանջել է, որպեսզի Գերմանիան սառեցնի Թուրքիայի հետ եվրաինտեգրման շուրջ  բանակցությունները:
Կուսակցության եվրոպական քաղաքականության հարցերով պատասխանատու Մայքլ Սթուբգենը Թուրքիայում համացանցի վերահսկումը սահմանող օրենքն անընդունելի է համարել:
Ըստ գերամանացի պատգամավորի՝  նրանք, ովքեր չարաշահում են Եվրոպայի  համար գլխավոր սկզբունքներից մեկը՝ խոսքի ազատությունը, չեն կարող Եվրամիության անդամ դառնալ:
Նա կարծում է, որ վարչապետ Ռեեփ Թայիփ Էրդողանի հետ Թուրքիան հեռանում է այնպիսի եվրոպական չափանիշներից, ինչպիսիք են խոսքի և մամուլի ազատությունը:

В Германии требуют заморозить переговоры с Турцией о вступлении в Евросоюз из-за законопроекта о цензуре в Сети 02/20/2014 13:58 | Международные новости
Президент Турции Абдулла Гюль несколько дней назад ратифицировал принятый Великим Национальным Собранием Турции законопроект о цензуре в Интернете.
Негативная реакция не заставила себя ждать. Как сообщает турецкий информационный сайт “Кент газетеси”, партия “Христианский союз “Германии потребовала, чтобы ФРГ заморозила переговоры с Турцией вокруг евроинтеграции.
Член партии, ответственный по вопросам европейской политики Майкл Стубген посчитал закон о цензуре в Сети неприемлемым.
По мнению немецкого депутата, те, кто злоупотребляет одним из главных для Европы принципов – принципом свободы слова – не может стать членом Евросоюза.
Он полагает, что с премьер-министром Реджепом Тайипом Эрдоганом Турция отдаляется от таких европейских стандартов, как свобода слова и прессы.