Գլխավոր դատախազը` Բուդաղյանների գործի շուրջ 02/13/2014   13:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն այսօր կառավարության նիստի ավարտին լրագրողների հետ ճպազրույցում անդրադարձել է Ավետիք Բուդաղյանի սպանության գործին:
«Դատաքննության փուլում վիճարկվում է որոշումների օրինականությունը և հիմա բոլորս էլ սպասում ենք: Մենք մեր դիրքորոշումը հայտնել ենք համապատասխանաբար այդ որոշումների օրինականությունը ստուգելու եղանակով, և հիմա այդ որոշումների օրինականությունը վիճարկվում է դատական կարգով: Դատարանի որոշման հիման վրա  հնարավորություն կունենանք այլ իրավական ընթացակարգերի մասին խոսել», -ասաց Գևորգ Կոստանյանը:
Հիշեցնենք` ներկայում Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանում Բուդաղյանների ընտանիքի փաստաբան Հայկ Ալումյանը բողոքարկում է Սուրիկ Խաչատրյանի որդու՝ Տիգրան Խաչատրյանի և թիկնապահ Զարզանդ Նիկողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին քննիչ Ալեքսան Ղազարյանի որոշումները, ինչպես նաև դեպքի օրը սպանված Ավետիք Բուդաղյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը:
Ի դեպ, լրագրողները հարց հնչեցրեցին նաև , թե ինչպես է դատախազը մեկնաբանում Գլխավոր դատախազի պաշտոնում իր նշանակումը և պաշտոնեական առաջխաղացումը հենց այս գործի հանգուցալուծման հետ կապելուն:  «Ես անհեթեթություններ երբեք չեմ մեկնաբանում», - հարցին կարճ պատասխանեց Գևորգ Կոստանյանը:
12:01 04/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայկ Ալումյանի երկրորդ դիմումի գործով եւս դատավորը դիմեց դատարանի նախագահին
16:35 18/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԲուդաղյանները մրցում են Սուրիկ Խաչատրյանի, դատախազության և դատարանի հետ (Տեսանյութ)

Геворк Костанян назвал абсурдом попытки связать его назначение на пост генпрокурора Армении с развязкой громкого дела об инциденте в Горисе 02/13/2014   14:23  |  Лента новостей
Генпрокурор Армении Геворк Костанян сегодня в ходе брифинга, состоявшегося после завершения заседания правительства, обратился к теме убийства Аветика Будагяна.
“На стадии судебного следствия оспаривается законность решений и теперь все мы ждем. Мы выразили свою позицию соответственно путем проверки законности этих решений, и теперь законность этих решений оспаривается в судебном порядке. На основании решения суда нам представится возможность говорить  о других правовых процедурах ”, - сказал Геворк Костанян.
Напомним, что адвокат семьи Будагянов Айк Алумян подал жалобу в суд административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун на решение следователя Алексана Казаряна о приостановлении уголовного преследования в отношении сына экс-губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна – Тиграна Хачатряна и его телохранителя Зарзанда Никогосяна. А. Алумян также обжаловал решение о приостановлении уголовного преследования в отношении Аветика Будагяна.
Геворк Костанян в ответ на вопрос, как бы он прокомментировал попытку связать его назначение на пост генпрокурора Армении и карьерное продвижение  с развязкой этого дела, лаконично парировал: “Я никогда не комментирую абсурдные заявления”.