Պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող ոստիկանության գնդապետը կալանավորված է 02/07/2014   12:53  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող ՀՀ ոստիկանության նախկին աշխատակից, ոստիկանության գնդապետ  Խաչիկ Մարտիրոսյանը կալանավորված է:  Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի քարտուղար Արծվին Բաղրամյանը:
Հիշեցնենք, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ Պետական դավաճանություն:
Խաչիկ Մարտիրոսյանը  ձերբակալվել էր  հունվարի 31-ին՝  ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում:
Ըստ ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի հաղորդագրության՝ ՀՀ ԱԱԾ կողմից ձեռք են բերվել անհերքելի ապացույցներ, որոնք վկայում են, որ Խ.Մարտիրոսյանը, ֆինանսական օժանդակություն ստանալու ակնկալիքով, 2013թ. օգոստոսին սեփական նախաձեռնությամբ դիմել է Վրաստանում Ադրբեջանի դեսպանություն ու կապ է հաստատել դեսպանության քողի տակ գործող ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ` առաջարկելով իր ծառայությունները:
Ըստ  նախաքննական մարմնի՝ ՀՀ ԱԱԾ Քննչական վարչության, Խ.Մարտիրոսյանն Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններից ստացել է ռազմական բնույթի տեղեկություններ ձեռք բերելու առաջադրանքներ և դրանք կատարելու նպատակով ձեռնարկել է գործուն քայլեր: Իր կողմից ձեռք բերված տեղեկությունները Խ.Մարտիրոսյանը մտադրված է եղել փոխանցել ադրբեջանցիներին, ինչը, սակայն, կասեցվել է ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից:
Նշենք, որ 1953թ. ծնված Խաչիկ Մարտիրոսյանը Երևանի բնակիչ է: Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի ու լրատվության վարչությունից, Խ.Մարտիրոսյանը 21.01.2011թ.  ազատվել է ոստիկանությունում ծառայութունից՝ սահմանային տարիքը լրանալու կապակցությամբ:
Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը զանգվածային լրատվամիջոցներում հերքել է Խ.Մարտիրոսյանի առնչությունը ադրբեջանական հատուկ ծառայություններին և նշել, որ նշված անձնավորությունն իրենց հայտի չէ:
«Ի տարբերություն Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների, որոնք «բեմադրություն» կազմակերպելու համար ընդունակ են հոգեկան  հիվանդությամբ տառապող ՀՀ քաղաքացի, սահմանմերձ գոտու բնակիչ, 77ամյա Մամիկոն Խոջոյանին ներկայացնել որպես «հայկական դիվերսանտ», ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն  իր գործունեությունը կառուցում է փաստերի հիման վրա, որոնք, կոնկրետ Խ.Մարտիրոսյանի դեպքում,  կներկայացվեն դատավարության ժամանակ: Խուճապի մատնվելու՝ ադրբեջանական կողմի շարժառիթները մեզ համար պարզ են, առաջարկում ենք սպասել դատավարության գործընթացին»,- նշվել է ՀՀ ԱԱԾ պատասխան հայտարարության մեջ:

Обвиняемый в шпионаже в пользу Азербайджана экс-сотрудник полиции Армении Хачик Мартиросян заключен под стражу 02/07/2014   13:41  |  Актуальная тема
Бывший сотрудник полиции Армении, полковник полиции, Хачик Егишович Мартиросян, обвиняемый в шпионаже в пользу Азербайджана, заключен пдо стражу. Об этом корреспонденту информагентства “Фактинфо” сообщил пресс-секретарь СНБ Армении Арцвин Баграмян.
Напомним, ему предъявлено обвинение по ч.1 ст. 299 УК Армении (государственная измена).
Хачик Мартиросян был задержан 31 января в результате предпринятых сотрудниками Службы нацбезопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий.
В распространенной пресс-центром Службы нацбезопасности информации отмечалось, что СНБ РА располагает неопровержимыми уликами, свидетельствующими о том, что Мартиросян с целью получения финансового содействия в августе 2013 года по собственной инициативе обратился в посольство Азербайджана в Грузии и наладил связь с сотрудниками спецслужб Азербайджана, предлагая им свои услуги.
Х. Мартиросян получил от спецслужб Азербайджана задание добыть информацию военного характера и предпринял конкретные шаги для этого. Добытую информацию Х.Мартиросян намеревался передать азербайджанской стороне, что, однако удалось пресечь сотрудникам СНБ.
Отметим, что 61-летний Хачик Мартиросян является жителем Еревана. Как сообщили “ФактИнфо” в пресс-службе Полиции РА, Х. Мартиросян 21.01.2011г. был освобожден от работы в полиции в связи с достижением предельного возраста.
Центр общественных связей Министерства национальной безопасности Азербайджана опроверг информацию о Х. Мартиросяне и заявил, что им неизвестен этот человек.
В отличие от соответствующих структур Азербайджана, которые для разыгрывания „спектакля” способны представить страдающего психическим заболеванием 77-летнего гражданина Армении, жителя приграничного района, Мамикона Ходжояна в качестве „армянского диверсанта”, Служба национальной безопасности РА строит свою деятельность на основе фактов, которые конкретно в случае с Х. Мартиросяном будут предъявлены в ходе судебного процесса”. Мотивы возникшей у азербайджанской стороны паники нам ясны. Предлагаем дождаться судебного процесса”, - отмечалось в сообщение СНБ РА.