Ոստիկանությունը փակել է «Իրավունքի նվաճման երթի» ճանապարհը 02/06/2014   12:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության 3-րդ մասնաշենքի դիմաց մեկնարկել է պարտադիր կենսաթոշակային կուտակային համակարգի դեմ պայքարող «Դեմ ենք պարտադիրին» նախաձեռնության կազմակերպած «Իրավունքի նվաճման երթը»:
Երթի մասնակիցներին, սակայն, ոստիկանությունը թույլ չի տալիս շարժվել նախանշված ուղով` փակելով շենքի բակից դեպի Հանրապետության փողոց գնացող ճանապարհը:
Նշենք, որ նախապես արված հայտարարության համաձայն՝ երթի մասնակիցները ծրագրում են Կառավարության 3-րդ մասնաշենքի մոտից շարժվել Հանրապետության փողոցով  դեպի ՀՀ Կառավարության շենք, ապա` Իտալիայի փողոցով դեպի  Կենտրոնական բանկ,  Քաղաքապետարան, որտեղից էլ՝ Խորենացու փողոցով դեպի ՊԵԿ:
Երթի նպատակն է կոչ անել գործատուներին պահումներ չանել իրենց աշխատողների աշխատավարձերից և չստիպել մարդկանց ֆոնդ ընտրել, իսկ աշխատողներին` այլևս չհանդուրժել իրենց պարտադրվող պահանջները:
Ինչպես նշում են երթի կազմակերպիչները, իրենք ցանկանում են բոլոր պատկան մարմիններին հորդորել ճիշտ կատարել իրենց պարտականությունները և չստեղծել խառնաշփոթ: Սա վերաբերում է հատկապես ՊԵԿ-ին և ԿԲ-ին:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 24-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանը կասեցրեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի որոշ հոդվածների կիրառումը, մինչև գործի դատաքննության ավարտը: Սակայն այս կասեցումը հանգեցրեց խառնաշփոթ իրավիճակի՝ էլ ավելի մեծացնելով բողոքի ալիքը, քանի որ արաշ հիմնարկների աշխատակիցներ միայն հունվարի աշխատավարձը ստանալուց հետո էին պարզել, որ դրանից գործատուն 5% պահում է արել կենսաթոշակային ֆոնդի համար:

В Ереване стражи порядка преградили дорогу шествию против пенсионной реформы 02/06/2014   13:26  |  Лента новостей
Напротив третьего корпуса здания Правительства стартовало шествие “по завоеванию права” против внедрения обязательного компонента накопительной части пенсии. Акцию протеста организовала гражданская инициатива “Мы против обязательного компонента”.
Полиция, однако не позволяет участникам шествия двигаться по намеченному маршруту, блокировав дорогу, ведущую со двора здания  на улицу Анрапетутян(Республики).
Отметим, что, согласно ранее появившейся информации, шествие стартует по следующему маршруту: ул. Анрапетутян - здание правительства - ул. Италии – Центробанк – Мэрия – ул Хоренаци – КГД.
Цель шествия “по завоеванию права” – призвать все компетентные органы исправно выполнять свои обязательства и не создавать хаос. Это в основном касается КГД и Центробанка. В заявлении отмечалось, что посредством шествия они призывают всех работодателей не взимать обязательные взносы с заработных плат своих сотрудников, не пытаться оказать давление на людей и не заставлять их выбирать фонд.
Напомним, Конституционный суд Армении 24 января приостановил действие ряда спорных положений закона “О накопительных пенсиях” до завершения судебного процесса, однако это привело к путанице, вызвавшей большую волну протеста, поскольку сотрудники некоторых учреждений по получении  заработной платы за январь выяснили, что работодатель перечислил в пенсионный фонд с их получки 5%.