«Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնությունը՝ գործատուներին. Մի՛ եղեք մասնակից հակաօրինական գործարքի 01/31/2014   11:07  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնությունը բոլոր գործատուներին հորդորում է հիմք ընդունել ՀՀ սահմանադրական դատարանի հունվարի՝ 24-ի աշխատակարգային որոշումը, չկատարել իրենց աշխատակիցների աշխատավարձերից որևիցե պահում կուտակային պարտադիր վճարի պատրվակով: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է քաղաքացիական նախաձեռնության՝  բոլոր գործատուներին ուղղված հրապարակային կոչում:
Նախաձեռնության հունվարի 31-ի կոչում, մասնավորապես, ասված է.
«Սույն թվականի հունվարի 24-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանը, քննության առնելով ՀՀ ԱԺ պատգամավորների դիմումի հիման վրա՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45 և 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ գործով դիմումի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը, հրապարակեց իր աշխատակարգային որոշումը, համաձայն որի մինչև գործի դատաքննության ավարտը կասեցվել է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 76-րդ հոդվածի և 86-րդ հոդվածի 3-րդ մասի գործողությունը: Սա նշանակում է, որ այժմ պարտադիր կուտակային վճար կատարելու պարտավորություն ունեցող անձինք (այդ թվում նաև հարկային գործակալները) ընդհուպ մինչև դատաքննության ավարտը պատասխանատվություն չեն կրում կուտակային վճարները չկատարելու կամ ուշացումով կատարելու համար: Ինչպես նաև պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակիցները դեռևս պարտավորված չեն կատարել կենսաթոշակային ֆոնդի և կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարչի ընտրություն (Որոշման ամբողջական տեքստը՝ http://concourt.am/armenian/decisions/working/2014/pdf/sdav-3.pdf):
Ելնելով վերոնշյալից՝ դիմում ենք Ձեզ և հորդորում, հիմք ընդունել ՀՀ սահմանադրական դատարանի սույն աշխատակարգային որոշումը, ձեռնպահ մնալ դրանում նշված հոդվածների պահանջները կատարելուց, այն է՝ չկատարել Ձեր աշխատակիցների աշխատավարձերից որևիցե պահումներ կուտակային պարտադիր վճարի պատրվակով:
Հավատացած եղեք, որ Ձեր աշխատակիցները մշտապես Ձեր կողքին են եղել, բազմաթիվ աշխատողներ երախտապարտ են եղել այն գործատուներին, ովքեր շտապել են բարձրացնել իրենց աշխատավարձերը: Սակայն հարկ է նկատել, որ դա հարցի լուծման օպտիմալ և ընդունելի տարբերակը չէ:
Համոզված ենք, որ շատ գործատուներ այսօր իրենց աշխատողների աջակցության կարիքն ունեն, իսկ աշխատողները պատրաստ են կանգնել իրենց գործատուների կողքին:
Դուք՝ գործատուներդ, այժմ ՍԴ աշխատակարգային որոշման միջոցով հնարավորություն ունեք առանց որևէ տույժ կամ տուգանք կրելու կանգնել Ձեր աշխատողների կողքին: Ավելին՝ եթե մարտի 28-ի դատաքննության արդյունքում օրենքի վիճահարույց դրույթները Սահմանադրական դատարանի կողմից ճանաչվեն ՀՀ սահմանադրությանը հակասող և անվավեր, աշխատողները չվերականգնվող ֆինանսական կորոստներ կարող են կրել, եթե նրանց աշխատավարձերից կուտակային ֆոնդերին կամ կամուրջ հաշվին փոխանցումներ իրականացվեն:
Մի՛ եղեք մասնակից հակաօրինական գործարքի, որի մասին բարձրաձայնել են հազարավոր քաղաքացիներ, ինչպես նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը, ՀՀ փաստաբանների պալատը, իրավապաշտպան ՀԿ-ներ, ԱԺ 4 խմբակցություններ:
Մի մոռացեք, որ այս օրինական և արդարացի պահանջները բարձրացնող անձանց (պայքարողների) շարքերում են նաև Ձեր աշխատողները:
Արդյունքը երկար սպասել չի՛ տա՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանը դիմումը քննության է առնելու ս. թ. մարտի 28-ին, և հավանականությունը մեծ է, որ օրենքի վիճահարույց հոդվածները կճանաչվեն ՀՀ սահմանադրությանը հակասող և անվավեր»:
15:36 18/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԼևոն Զուրաբյան. Սա ոչ թե կենսաթոշակային բարեփոխում է, այլ՝ թալան
15:08 18/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈւսանողները Գագիկ Հարությունյանին. «Ապացուցիր, որ չես ստել մեզ դասավանդելիս»
14:28 18/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՊարտադիր կուտակայինի դեմ հանրահավաքը մեկնարկեց
16:48 17/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՉորս քաղաքական ուժերը կմասնակցեն քաղաքացիական նախաձեռնության հրավիրած հավաքին

“Не становитесь участниками противозаконной сделки”. Противники “пенсионной обязаловки” обратились с призывом к работодателям 01/31/2014   11:52  |  Актуальная тема
Гражданская инициатива “Я против” призывает всех работодателей принять за основание процедурное решение Конституционного суда Армении от 24 января и не делать отчислений с зарплат своих сотрудников под предлогом обязательных взносов в накопительные пенсионные фонды. Об этом, в частности, говорится в публичном обращении инициативы ко всем работодателям.
“Конституционный суд Армении 24 января его года на процедурном заседании поставил приостановить действие ч. 3 ст. 76 и ст. 86 закона РА “О накопительных пенсиях” до завершения слушаний по делу о проверке конституционности статей 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА “О накопительных пенсиях“ до завершения слушаний по делу.
Это означает, что теперь лица, ранее обязующиеся отчислять обязательные взносы в накопительные фонды (в том числе и налоговые агенты) вплоть до завершения судебного разбирательства не несут ответственности за неуплату накопительных взносов или за внесение суммы с опозданием. Участники накопительного компонента пока не обязуются делать взносы в накопительные пенсионные фонды или выбирать управляющего фондом(полный текст постановления: http://concourt.am/armenian/decisions/working/2014/pdf/sdav-3.pdf).
Исходя из вышеизложенного, обращаемся к Вам и призываем принять за основание данное процедурное решение Конституционного суда Армении, воздержаться от выполнения требований указанных в нем статей, а именно: не делать каких-либо отчислений с заработных плат своих сотрудников под предлогом взносов в накопительный пенсионный фонд.
Будьте уверены, что Ваши сотрудники всегда были рядом с Вами. Многие были благодарны тем работодателям, которые поспешили повысить своим сотрудникам зарплату. Однако, следует отметить, что это не оптимальный и приемлемый вариант решения проблемы.
Мы уверены, что многие работодатели сегодня нуждаются в поддержке своих сотрудников, а сотрудники готовы поддержать своих работодателей.
Вам, работодателям, теперь в связи с процедурным решением КС представилась возможность поддержать своих сотрудников, при этом Вам за это не придется нести ответственность- платить штрафы. Более того, если 28 марта Конституционный суд 8 марта признает спорные положения закона противоречащими Основному закону страны и недействительными, сотрудники могут понести невозмещаемые убытки, если с их зарплат будут отчислять суммы в накопительные пенсионные фонды.
Не становитесь участниками противозаконной сделки, о чем неоднократно говорили граждане, в том числе и омбудсмен Армении, Палата адвокатов РА, правозащитники, и представители 4 парламентских фракций.
Не забывайте о том, что среди оппонентов и Ваши сотрудники.
Результат не заставит себя долго ждать – Конституционный суд РА рассмотрит 28 марта заявление и высока вероятность того, что спорные положения закона Кс признает противоречащими конституции и недействительными”, - в частности отмечается в обращении гражданской инициативы.
17:27 24/01/2014  |  Актуальная темаКонституционный суд Армении приостановил действие ряда спорных положений закона "О накопительных пенсиях" до 28 марта