ՄԻԵԴ-ում կայացավ «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործի լսումը 02/05/2014   17:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստրասբուրգում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի մեծ պալատում կայացավ «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի»  գործի լսումը, որի վերաբերյալ այսօր մամուլի հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Ըստ դատախազության, գործով հայցվորը նշել  է, որ ինքն ստիպված է եղել լքել իր տունը 1992թ-ին Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հայ-ադրբեջանական հակամարտության պատճառով։  ՄԻԵԴ դիմումատուն եղել է 1929թ-ին ծնված Մինաս Սարգսյանը, ով մահացել է 2009թ-ին։ Մինաս Սարգսյանի որդին և դուստրը ճանաչվել են գործով իրավահաջորդներ։ Հայցվոր կողմը ներկայացնում էին Ֆիլիպ Լիչը, Նարինե Գասպարյանը, Արման Ալոյանը և  Վահե Գրիգորյանը։
«Ֆիլիպ Լիչը ներկայացնելով գործը՝ ասաց, որ Մինաս Սարգսյանը և նրա ընտանիքը ապրել են Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղում ՝ երկհարկանի առանձնատանը՝ իր հարակից շինություններով։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում  պատերազմի ժամանակ Գյուլիստանը ռմբակոծվել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից և գյուղի ողջ բնակչությունը՝ ներառյալ դիմումատուն և նրա ընտանիքը, լքել են Գյուլիստանը՝ փրկվելու համար, այնուհետև  հնարավորություն չեն ունեցել հետ վերադառնալ։
Ինչպես նշեց Լիչը, Ադրբեջանն ընդունում է, որ Գյուլիստանը գտնվում է իր հսկողության տակ և այս պարագայում նա պարտավոր է ապահովել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով հաստատված սեփականության իրավունքը, այնպես, ինչպես ՄԻԵԴ նախադեպային՝  Իլասկուն ընդդեմ Մոլդովայի գործի դեպքում։ Սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը ոչինչ չի արել հայցվորների իրավունքների պաշտպանության համար։
Դիմումատուի բողոքը ՄԻԵԴ-ում այն է, որ նա ստիպված տեղահանվել է Գյուլիստանից, և Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակում է մերժել նրան՝ թույլ չտալով վերադարձնել իր ունեցվածքն ու տունը։
Դիմումատուն հենվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվեցիայի 1-ին արձանագրության 1-ին հոդվածի, այն է սեփականության պաշտպանություն, 8-րդ հոդվածի՝ անձնական և ընտանեկան կյանքի իրավունքի հարգում, և 13-րդ հոդվածի՝ արդյունավետ պաշտպանության իրավունքի վրա։
Սագսյանների կողմը՝  հենվելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի վրա, այն է անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի արգելում, 8-րդ և 9-րդ հոդվածների վրա՝  կրոնի ազատություն,  բողոքում է  Ադրբեջանում հայկական գերեզմանատների նկատմամբ վանդալիզմից և ոչնչացումից։
Սագսյանների ներկայացուցիչ Նարինե Գասպարյանը նշեց, որ Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է հոգ տաներ նաև Գյուլիստանում գտնվող հայցվորների ազգականների գերեզմանների մասին, այնինչ արվել է ճիշտ հակառակը՝  գերեզմաններն ավիրվել և վանդալիզմի են ենթարկվել։
«Սարգսյաններն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով, ըստ հայցվոր կողմի,  խախտվել է նաև կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածը՝ այն է  խտրականության արգելում։ Սարգսյանների կողմը պնդում է, որ Ադրբեջանում ապրող միայն էթնիկ հայերն էին դառնում բռնության թիրախ և Ադրբեջանի կառավարությունը «չէր կարողանում» հետաքննել հայերի նկատմամբ հարձակումները կամ տրամադրել համապատասխան փոխհատուցում՝ նրանց սեփականությունն անօրինական զբաղեցնելու համար, ինչպես նաև հայկական գերեզմանների ոչնչացման համար։
Հայցվորները պահանջում են՝ հնարավորություն տալ իրենց վերադառնալ Գյուլիստան և ստանալ համապատասխան փոխհատուցում։
ՄԻԵԴ-ում «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավված Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանն  անդրադարձավ կոնվենցիայի 1-ին արձանագրության 1-ին հոդվածին՝ ասելով, որ Հայաստանի կառավարությունը ևս պնդում է, որ տեղի է ունեցել հայցվորների իրավունքների խախտում։ Գյուլիստանը, որտեղ ապրել են Սարգսյանները, գտնվում է Ադրբեջանի ամբողջական վերահսկողության տակ։
Ինչպես նշեց ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչը, հայկական եկեղեցիները և գերեզմանները վանդալիզմի են ենթարկվում և պատասխանող կողմն այս առումով որևէ հակափաստարկ չի ներկայացրել։
Գևորգ Կոստանյանը դատարանին առաջարկեց այս առումով իրականացնել հետազոտական առաքելություն, որը կօգնի նրան գործով որոշում կայացնելու համար։
Հայաստանի կառավարությունը ևս պնդում է, որ տեղի է ունեցել կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածի խախտում և որ խտրականության հիմքով են Ադրբեջանի կողմից իրականացվել բռնություններ կոնկրետ էթնիկ հայերի նկատմամբ, ինչի վառ ապացույցն էլ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Գուրգեն Մարգարյանի կացնահարումն էր, ով հերոսացվեց Ադրբեջանում։
ՄԻԵԴ-ում գործով պատասխանող կողմ հանդիասցող Արբեջանի կառավարության ներկայացուցիչների հիմնական պնդումներն այն են, որ Ադրբեջանը չունի ամբողջական վերահսկողություն Գյուլիստանում, քանի որ այն գտնվում է հայ-ադրբեջանական շփման գծում և տարածքը ականապատված է։ Այս հիմքով ադրբեջանական կառավարությունը նշում է, որ տարածքը խիստ վտանգավոր է քաղաքացիների համար և կառավարությունը չի կարող ապահովել այնտեղ բնակվող քաղաքացիների անվտանգությունը», - նշվում է դատախազության հաղորդագրության մեջ՝ արձանագրելով, որ Սարգսյանների կողմից ընդդեմ Ադրբեջանի հայցը ՄԻԵԴ բերվել է 2006թ-ի օգոստոսի 11-ին։

В Европейском суде по правам человека состоялись слушания по делу “Саркисян против Азербайджана” 02/05/2014   18:34  |  Лента новостей
В Европейском суде по правам человека в Страсбурге сегодня состоялось заседание Большой палаты по делу “Саркисян против Азербайджана”.
Истец отмечает, что в 1992 г. был вынужден покинуть свой дом из-за конфликта в Нагорном Карабахе. Иск подал Минас Саркисян(1929г.р.), который скончался в 2009г. Сын и дочь Минаса Саркисяна были признаны правопреемниками.Как передает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, истца представляют в суде Филипп Лич, Нарине Гаспарян, Арман Алоян и Ваге Григорян.
Филипп Лич, представляя дело, отметил, что Минас Саркисян и его семья проживали в селе Гюлистан Шаумяновского района в двухэтажном доме с прилегающими сооружениями. Во время войны азербайджанские ВС разбомбили Гюлистан, и все население деревни, включая заявителя и его семью, чтобы спастись, вынуждены были покинуть Гюлистан. После этого им так и не представилась возможность вернуться обратно.
Как отметил Лич, Азербайджан признают, что Гюлистан находится под его контролем, и в таком случае он обязан обеспечить выполнение права собственности, утвержденного Европейской конвенцией по правам человека, аналогично тому, как это имело место в случае с прецедентном решении ЕСПЧ по делу “Иласко против Молдовы”. Однако до сих пор Азербайджан не предпринял ничего для защиты прав истца.
Заявитель в своем иске, в частности, отмечает, что он был вынужден уехать из Гюлистана, и правительство Азербайджана продолжает отказывать ему в праве вернуть принадлежащие ему имущество и дом.
Заявитель основывается на ст. 1 протокола N 1 к Европейской конвенции по правам человека (“право на защиту собственности”), ст. 8("право на уважение личной и семейной жизни") и ст.13 (“право на эффективную защиту”).
Саркисяны, основываясь на ст. 3 Европейской конвенции по правам человека (“запрет пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания”), ст. 8 и ст. 9 (“свобода вероисповедания”) жалуются на вандализм и уничтожение армянских кладбищ в Азербайджане.
Представитель Саркисянов – Нарине Гаспарян - отметила, что правительство Азербайджана должно было позаботиться о находящихся в Гюлистане могилах похороненных в Азербайджане родственников истца, в то время как все было сделано с точностью да наоборот: кладбища были преданы огню и подверглись вандализму.
По словам стороны-истца, по делу “Саркисяны против Азербайджана” имело место также нарушение ст. 14 Конвенции (“запрещение дискриминации”.) Саркисяны утверждают, что только проживающие в Азербайджане этнические армяне становились мишенью насилия, и правительство Азербайджана “не могло” расследовать факты нападения на армян или предоставлять соответствующую компенсацию за незаконное завладение чужой собственностью, а также за уничтожение армянских кладбищ.
Истцы требуют предоставить им возможность вернуться в Гюлистан и получить причитающуюся им компенсацию.
Представитель правительства Армении Геворк Костанян, который привлечен для участия в проходящем в ЕСПЧ судебном процессе по делу “Саркисян против Азербайджана” в качестве третьей стороны , обратился к ст. 1 протокола N 1 к Конвенции, заявив, что Правительство Армении также настаивает на том ,что имело место нарушение прав истца. Гюлистан, где проживали Саркисяны, находится под полным контролем Азербайджана.
Как отметил представитель Правительства РА, армянские церкви и кладбища подвергаются вандализму, и сторона-ответчик не представила ни одного контраргумента относительно этого.
Геворк Костанян предложил суду осуществить исследовательскую миссию, которая поможет при вынесении решения по делу.
Правительство Армении также утверждает, что имело место нарушение ст. 14 Конвенции, и что Азербайджан подвергал дискриминации по национальному признаку и учинял насилие конкретно над этническими армянами, ярчайшим свидетельством которого является случай с героизацией в Азербайджане Рамиля Сафарова, зарубившего топором спящего офицера армянской армии Гургена Маркаряна.
Основные доводы представителей правительства Азербайджана в ЕСПЧ заключаются в том, что Азербайджан не обладает полным контролем в Гюлистане, поскольку он находится на  линии соприкосновения армянских и азербайджанских сил, и территория заминирована. На этом основании азербайджанское правительство отмечает, что территория крайне опасна для граждан, и оно не может обеспечить безопасность проживающих там людей.