ՀՀ ոստիկանության նախկին աշխատակիցը կասկածվում է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու մեջ 02/05/2014   11:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում սույն թվականի հունվարի 31-ին ձերբակալվել է ՀՀ Ոստիկանության նախկին աշխատակից, ոստիկանության գնդապետ, Երևան քաղաքի բնակիչ, 1953թ. ծնված Խաչիկ Եղիշի Մարտիրոսյանը:
ՀՀ ԱԱԾ կողմից ձեռք են բերվել անհերքելի ապացույցներ, որոնք վկայում են, որ Խ. Մարտիրոսյանը, ֆինանսական օժանդակություն ստանալու ակնկալիքով, 2013թ. օգոստոսին սեփական նախաձեռնությամբ դիմել է Վրաստանում Ադրբեջանի դեսպանություն ու կապ է հաստատել դեսպանության քողի տակ գործող ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ` առաջարկելով իր ծառայությունները:
Խ. Մարտիրոսյանը Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններից ստացել է ռազմական բնույթի տեղեկություններ ձեռք բերելու առաջադրանքներ և դրանք կատարելու նպատակով ձեռնարկել է գործուն քայլեր: Իր կողմից ձեռք բերված տեղեկությունները Խ. Մարտիրոսյանը մտադրված է եղել փոխանցել ադրբեջանցիներին, ինչը սակայն, կասեցվել է ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից:
ՀՀ ԱԱԾ Քննչական վարչությունում Խ. Մարտիրոսյանի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական Օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (Պետական դավաճանություն), կատարվում է նախաքննություն:

Экс- сотрудника полиции Армении подозревают в шпионаже в пользу Азербайджана 02/05/2014   12:06  |  Актуальная тема
В результате предпринятых сотрудниками Службы нацбезопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий 31 января сего года был задержан бывший сотрудник полиции Армении, полковник полиции, житель Еревана Хачика Егишович Мартиросян, 1953 г.р.
СНБ располагает неопровержимыми уликами, свидетельствующими о том, что Мартиросян с целью получения финансового содействия в августе 2013 года по собственной инициативе обратился в посольство Азербайджана в Грузии и наладил связь с сотрудниками спецслужб Азербайджана, предлагая им свои услуги.
Х. Мартиросян получил от спецслужб Азербайджана задание добыть информацию военного характера и предпринял конкретные шаги для этого. Добытую информацию Х.Мартиросян намеревался передать азербайджанской стороне, что, однако удалось пресечь сотрудникам СНБ.
В следственном управлении СНБ в отношении Мартиросяна возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст. 299 УК Армении (государственная измена). Ведется расследование.