ՍԴ-ն բավարարեց ԱԺ պատգամավորների միջնորդությունը 01/24/2014   17:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ սահմանադրական դատարանը հունվարի 24-ին աշխատակարգային նիստում որոշել է մինչեւ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ» գործի դատաքննության ավարտը կասեցնել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 76-րդ հոդվածի եւ 86-րդ հոդվածի 3-րդ մասի գործողությունը:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 34-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հիման վրա որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
Այս մասին ՍԴ մամլո քարտուղար Հովհաննես Պապիկյանը հայտնում է իր ֆեյսբուքյան էջում
Ինչպես վաղ հայտնել էինք, «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 37-րդ, 38-րդ, 45-րդ, 49-րդ և 86-րդ հոդվածների՝ 2014թ.-ի հունվարի 1-ից գործողության մեջ դրվելիք պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթների սահմանադրականությունը վիճարկող Ազգային ժողովի ոչ իշխանական չորս՝ ՀՅԴ, «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչների դիմումի հիման վրա գործը Սահմանադրական դատարանը քննության կառնի 2014թ. մարտի 28-ին:

Конституционный суд Армении приостановил действие ряда спорных положений закона "О накопительных пенсиях" до 28 марта 01/24/2014   17:27  |  Актуальная тема
Конституционный суд Армении 24 января на процедурном заседании поставил приостановить действие ч. 3 ст. 76 и ст. 86 закона РА “О накопительных пенсиях” до завершения слушаний по делу о проверке конституционности статей 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА “О накопительных пенсиях“.
Решение, принятое на основании ч. 2ст. 34 закона РА “О Конституционном суде” вступает в силу с момента его оглашения.
Об этом пресс-секретарь КС Армении Ованнес Папикян сообщает на своей странице в соцсети Фейсбук.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, дело на основании заявления 4 некоалиционных фракций парламента Армении("Процветающая Армения". "Армянский национальный конгресс", "Наследие", АРФД), оспаривающих конституционность положений статей 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона “О накопительных пенсиях”, связанных с вводимым с 1 января в обращение обязательным компонентом накопительной части пенсии, Конституционный суд возьмет на рассмотрение 28 марта 2014г.