Կիվիրյանը պահանջում է բռնություն գործադրած ոստիկանների դեմ քրեական գործ հարուցել 01/15/2014   13:20  |  Քրեական խրոնիկոն
Նախօրեին հայտարարվել է «Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող, վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի դեմ  օգոստոսի 24-ին Երևանի Կոմիտաս 5 հասցեում տեղի ունեցած միջադեպի գործով վերսկսված նախաքննության  ավարտի մասին:
Ինչպես հայտնի է, դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը գործը՝ մեղադրական եզրակացության հետ միասին, ուղարկել էր հետ՝ Հատուկ քննչական ծառայություն:
«Երկրորդ նախաքննության» ընթացքում ՀՔԾ-ն մեղադրանքի ծավալում փոփոխություն էր կատարել՝ հրաժարվելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ հանցագործության մասին սուտ մատնություն անելը, մեղադրանքից՝ ուժի մեջ թողնելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ոստիկանի նկատմամբ ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը, մեղադրանքը:
Ա.Կիվիրյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը «Փաստինֆո» թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ իրենք ծանոթացել են վերսկսված նախաքննության ընթացքում գործում ավելացած նյութերին և միջնորդություն են ներկայացրել  այդ մասով էլ գործի վարույթը կարճելու  և  Ա.Կիվիրյանի դեմ բռնություն գործադրած ոստիկանների դեմ  քրեական գործ հարուցելու մասին:
23:47 31/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՉնայած օրենքով սահմանված 3 ժամը լրացել է, այդուհանդերձ, Կիվիրյանն ու մյուսները ազատ չեն արձակվել

Координатор ARMENIA Today Аргишти Кивирян требует возбудить уголовное дело против полицейского, применившего к нему насилие 01/15/2014   13:44  |  Криминальная хроника
Накануне было заявлено о завершении предварительного следствия по делу, возбужденного против координатора ARMENIA Today, аналитика Аргишти Кивиряна по факту инцидента, имевшего место 24 августа на ереванском проспекте Комитаса 5.
Как известно, прокурор, осуществляющий прокурорский надзор, направил дело с обвинительным заключением в Специальную следственную службу.
ССС РА в ходе “второго расследования” произвела существенные изменения обвинения, отказавшись от выдвинутого против А. Кивиряна обвинения по п. 1 ч. 2 ст. 333 УК Армении(“ложный донос”), при этом оставив в силе предусмотренное по ч. 1 ст. 316 УК РА обвинение в применении насилия, не опасного для жизни или здоровья в отношении представителя власти”.
Адвокат А. Кивиряна Лусине Саакян в беседе с корреспондентом “Фактинфо” сообщила, что они ознакомились с новыми материалами, появившимися в деле в ходе возобновившегося расследования, и представили ходатайство о прекращении производства по делу и по этой части и возбуждении уголовного дела против полицейского, применившего к А. Кивиряну насилие.