Արգիշտի Կիվիրյանին առաջադրված մեղադրանքի ծավալում փոփոխություն է կատարվել 01/13/2014   19:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող, վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանին այսօր հրավիրել էին ՀՔԾ՝ հայտնելու համար, որ նախաքննությունը վերսկսվել է և մեղադրանքի ծավալում փոփոխություն է կատարվել:
Հիշեցնենք, որ Ա.Կիվիրյանին մեղադրանք էր առաջադրվել երկու հոդվածներով՝ 316-րդ հոդվածով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը) և 333-րդ (Սուտ մատնությունը):
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արգիշտի Կիվիրյանը տեղեկացրեց, որ  ՀՔԾ-ն հրաժարվել է 333-րդ հոդվածից, և որ այս հոդվածով նրան մեղադրանք առաջադրելն ի սկզբանե աբսուրդ է եղել, «բայց նաև անհասկանալի է, թե ինչու են հրաժարվել»,- ասաց Կիվիրյանը:
Վերջինս նաև նշեց, որ իր դեմ հարուցված քրեական գործը չունի որևէ բանական տրամաբանություն:
Կիվիրյանի խոսքով՝ նախաքննական մարմինը «պեղել»  է, որ նա ունի անչափահաս՝ մինչև 3 տարեկան երեխա, իսկ այդ պարագայում նրա վրա տարածվում է համաներման ակտը, որից Կիվիրյանը հրաժարվել է՝ կրկին անգամ պահանջելով, որ իր դեմ ապօրինություն իրականացրած բոլոր անձանց ենթարկեն պատասխանատվության:
Ի դեպ, վաղը ևս Արգիշտի Կիվիրյանին հրավիրել են ՀՔԾ՝  նախաքննության ավարտի մասին հայտնելու համար, որից հետո հավանաբար 316-րդ հոդվածով գործը կուղարկվի դատարան:
23:47 31/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՉնայած օրենքով սահմանված 3 ժամը լրացել է, այդուհանդերձ, Կիվիրյանն ու մյուսները ազատ չեն արձակվել
23:07 31/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԼրանում է Կիվիրյանին ու մյուսներին բերման ենթարկվածի կարգավիճակում պահելու ժամկետը

С координатора ARMENIA Today Аргишти Кивиряна снято обвинение в ложном доносе 01/14/2014   10:39  |  Актуальная тема
Координатор ARMENIA Today Аргишти Кивирян накануне был вызван в Специальную следственную службу Армении для того, чтобы известить его о возобновлении предварительного следствия по уголовному делу против него и изменении обвинения.
Напомним, что против Аргишти Кивиряна были выдвинуты обвинения по ч. 1 ст. 316 (“применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо угроза его применения в отношении представителя власти”) и п. 1 ст. 333 (“ложный донос”) Уголовного кодекса Армении.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, Аргишти Кивирян сообщил, что ССС РА отказалась от ст. 333. Он отметил, что абсурдным было как приписывание ему этой статьи, так отказ от обвинения.
Он также отметил, что возбужденное против него уголовное дело лишено логики рационального мышления.
По словам Кивиряна, орган предварительного следствия выяснил, что у меня есть несовершеннолетний ребенок, которому почти три года, и на меня распространяется амнистия, от которого Кивирян отказался, в очередной раз потребовав призвать к ответственности всех виновных, осуществивших противозаконные действия против него. Отметим, что Аргишти Кивирян вызван и сегодня в ССС РА с тем, чтобы поставить его в известность о завершении предварительного следствия, после чего, по всей вероятности, дело по ст. 316 будет направлено в суд.