Մոսկվայում ձերբակալել են հայազգի դրամանենգների 01/09/2014   22:20  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի իրավապահները Մոսկվայում ձերբակալել են հայազգի դրամանենգների՝ 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար կեղծելու կասկածանքով:
Ըստ «LifeNews»-ի՝ Մոսկվայի քրեական հետախուզության օպերատիվ աշխատակիցները ձերբակալել են դրամանենգների խմբի, ովքեր կեղծում էին ռուբլու և ԱՄՆ դոլարի թղթադրամներ և դրանք տարածում Մոսկվայում ու Մոսկվայի մարզում:
Ինչպես հայտնել են ոստիկանությունից, իրենց ահազանգել են, որ  գոյություն ունեն մի քանի արտադրամասեր, որտեղ Հայաստանի քաղաքացիները կեղծ թղթադրամներ են պատրաստում: Իրավապահները ներկայացել  են որպես կեղծ փողերի խմբաքանակի գնորդներ և դրամանենգների հետ հանդիպում են նշանակել մոսկովյան սրճարաններից մեկում: Այդ հանդիպման ժամանակ դրամանենգները հայտնել են, որ իրացման համար պատրաստ են տրամադրել 5 մլն դոլարի թղթադրամներ:
Հանցագործները երկրորդ հանդիպմանը, որպես փորձանմուշ, բերել են 100 դոլարանոց թղթադրամներ: Դրանք փոխանցելուց անմիջապես հետո 27-ամյա Արման Լևոնյանին և 30-ամյա Արտակ Մարդոնյանին ձերբակալել են:
Իրավապահների տեղեկություններով՝ կեղծ թղթադրամների պատրաստման արտադրամասերը գտնվում են մերձմոսկովյան Լյուբերցիում և Զելենոգրադ քաղաքում:
Ձերբակալվածները հայտնել են, որ իրենց գործում ներգրավված են իրավապահ մարմինների բարձրաստիճան աշխատակիցներ, չինովնիկներ և հանցավոր աշխարհի հեղինակություններ:

В Москве задержаны граждане Армении, промышлявшие фальшивомонетничеством 01/10/2014   08:46  |  Международные новости
Оперативники МУРа задержали группу фальшивомонетчиков, которые изготовляли рублевые и долларовые купюры, а затем распространяли их по Москве и Московской области.
Задержанные, по информации оперативников, изготовили купюр на 5 миллионов долларов.
Как сообщает Life News, операция происходила по оперативной разработке. В полицию поступила информация о существовании нескольких цехов по изготовлению фальшивых купюр гражданами Армении, - сообщил источник в полиции. - Оперативники выступили покупателями партии фальшивых денег и для этого назначили встречу с изготовителями на Фрунзенской набережной в одном из кафе. На первой же встрече фальшивомонетчики рассказали, что готовы отдать на сбыт купюры на 5 миллионов долларов.
На второй встрече преступники уже принесли на пробы 100-долларовые купюры. Сразу после их передачи произошло задержание.
В ходе операции полицейские задержали 27-летнего Армана Левоняна и 30-летнего Артака Мардоняна.
По информации правоохранительных органов, цеха по изготовлению фальшивых купюр находятся в подмосковных Люберцах и в городе Зеленограде.
- Задержанные сообщили, что в их схеме задействованы высокопоставленные сотрудники правоохранительных органов, а также чиновники и авторитетные представители криминальных кругов. Сейчас оперативники проверяют на причастность возможных соучастников, - добавил источник.
Задержанные продолжают давать показания полиции. В ближайшее время будет принято процессуальное решение, передает Life News.