Վճռաբեկ բողոքը վերադարձվելու դեպքում 20 հազար դրամը չգերազանցող պետտուրքը չի վերադարձվի 01/08/2014   14:07  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Այսուհետ Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի կողմից գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը վերադարձվելու կամ վարույթ ընդունելը մերժվելու դեպքում պետական տուրքը, բայց ոչ ավելի, քան քսան հազար դրամ, չի վերադարձվելու:
«Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում Ազգային ժողովի կողմից 2013թ. դեկտեմբերի 11-ին կատարված այս փոփոխությունն ուժի մեջ է մտել այս տարվա հունվարի 7-ից:
Կառավարության հեղինակած հիշյալ փոփոխության անհրաժեշտությունը հիմնական զեկուցող՝ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն Ազգային ժողովում հիմնավորեց այն հանգամանքով, որ Վճռաբեկ դատարանի կողմից դիմումների վերադարձման ընթացակարգը, ի տարբերություն այլ դատարանների, բովանդակային առումով էականորեն տարբերվում է:
Հաշվի առնելով նաև Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշումը, որով ամրագրվում է, որ հետ վերադարձվելու վերաբերյալ Վճռաբեկ դատարանի որոշումները պետք է հիմնավորվեն, վճռաբեկ բողոքը մերժելու և վերադարձնելու դեպքում իրականացվող աշխատանքները իրենց բնույթով հանդիսանում են ծառայությունների մատուցում:
Բացի այդ, օրենսդրական այս փոփոխությունը նպատակ է հետապնդում կրճատել վճռաբեկ դատարան մուտք գործող բազմաթիվ անհիմն դիմումների քանակը, ինչը անհարկի ծանրաբեռնում է վճռաբեկ դատարանի գործունեությունը և խոչընդոտում դատարանի բնականոն ու արդյունավետ աշխատանքը:

В Армении в случае возврата кассационной жалобы госпошлина, не превышающая сумму в 20 тыс. драмов, отныне не будет возвращаться 01/08/2014 14:47 | Информационная платформа
В случае возвращения или отказа в принятии кассационной жалобы, поданной против судебного акта, которым Кассационным судом Армении дело разрешается по существу, госпошлина, не превышающая сумму в размере 20 тыс. драмов, отныне не будет возвращаться.
Принятое 11 декабря 2013г. данное изменение в закон РА “О госпошлине” вступило в силу с 7 января сего года.
Основной докладчик, министр юстиции Грайр Товмасян в НС обосновал вышеупомянутую законодательную инициативу Правительства тем обстоятельством, что процедура возвращения Кассационным судом заявлений в отличие от других судебных инстанций в содержательном плане существенно отличается.
С учетом принятого Конституционным судом РА постановления, по которому закреплено, что решения Кассационного суда о возврате заявлений следует обосновывать, работы, проводимые в случае отказа в принятии кассационной жалобы или ее возврата, по своей сути представляют собой оказание услуг.
Кроме того, данная законодательная поправка преследует цель сократить количество поступающих в Кассационный суд многочисленных безосновательных жалоб, которые без всяких оснований перегружают деятельность Кассационного суда и препятствуют нормальной и эффективной работе суда.