Սաուդյան Արաբիայում գտել են դինոզավրերի հրաշալի պահպանված մասունքներ 01/08/2014   10:33  |  Միջազգային լրահոս
Ավստրալիայից, Շվեդիայից և Սաուդյան Արաբիայից գիտնականները Արաբական թերակղզու հյուսիսում հայտնաբերել են Abelisauridae և Titanosauridae ընտանիքի մեծամողեսների մի քանի ողներ և ատամներ: Ըստ հեղինակների, սա տվյալ տարածաշրջանում առաջին գտածոն է, որի  դասակարգային պատկանելիությունը հնարավոր է հստակ որոշել: Ոսկորների ուսումնասիրությունը հրապարակվել է PLoS ONE ամսագրում, աշխատության մասին հակիրճ կարելի է կարդալ Ուփսալայի համալսարանի կայքում: Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն:
Պեղումները կատարվել են Արաբական թերակղզու հյուսիս-արևմուտքում, Կարմիր ծովից ոչ հեռու: Գիտնականներին հաջողվել է հայտնաբերել սողունների պոչի յոթ ողներ և երկու ատամ: Գտածոի տարիքը մոտ 75 միլիոն տարի է: Մասունքների դասակարգային պատկանելիությունը հաջողվել է որոշել ձևաբանական վերլուծության շնորհիվ՝ այլ մեծամողեսների հետ հիմնական բաղադրիչների համեմատությամբ: Այս մեթոդը թույլ է տալիս տարբերակել կենդանիների առանձին խմբերի առավել վառ անատոմիական առանձնահատկությունները՝ նույնիսկ եթե դասակարգման համար հստակ որակյալ չափանիշները բավարար չեն:
Ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ մասունքները պատկանել են կենդանիների երկու խմբի: Դրանցից մեկը (Abelisauridae) եղել է գիշատիչ երկոտանի մեծամողես, որը զգալիորեն փոքր չափերի տիրանոզավրի է հիշեցնում: Մյուսն եղել է բրոնտոզավրի խոտակեր արյունակիցը, որի մարմնի երկարությունը կարող էր հասնել 20 մետրի:
Ըստ գիտնականների, Արաբական թերակղզում դինոզավրերի գտածոները չափազանց հազվադեպ են: Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նստվածքները, որտեղ նրանք կարող էին պահպանվել, այդ տարածքում շատ քիչ են: Ավելի վաղ, երբ հաջողվել է գտնել մեծամողեսների առանձին ոսկորներ, գիտնականները չեն կարողացել որոշել դրանց դասակարգային պատկանելիութունը՝  վատ պահպանվածության պատճառով:

В Саудовской Аравии нашли останки динозавров рекордной сохранности 01/08/2014   10:40  |  Международные новости
Ученые из Австралии, Швеции и Саудовской Аравии обнаружили на севере аравийского полуострова несколько позвонков и зубов ящеров семейств Abelisauridae и Titanosauridae, передает “Лента.ру”. По словам авторов, это первая находка в данном регионе, таксономическую принадлежность которой можно надежно установить. Исследование костей опубликовано в журнале PLoS ONE, кратко о работе можно прочитать на сайте Университета Упсалы.
Раскопки проводились на северо-западе аравийского полуострова, неподалеку от побережья Красного моря. Ученым удалось обнаружить семь хвостовых позвонков и два зуба рептилий. Возраст находки составил около 75 миллионов лет. Таксономическую принадлежность останков удалось определить с помощью морфологического анализа с последующим сравнением с другими ящерами по методу главных компонент. Этот метод позволяет выделить наиболее яркие анатомические особенности анатомии отдельных групп животных, даже если твердых качественных критериев для таксономии недостаточно.
Исследование показало, что останки принадлежали двум группам животных. Одно из них (Abelisauridae) было хищным двуногим ящером, напоминающим тиранозавра, но значительно меньшего размера. Другое было травоядным родственником бронтозавра, длина тела которого могла достигать 20 метров.
По словам ученых, находки динозавров на аравийском полуострове крайне редки. Это связано с тем, что отложений, где могли бы они сохраниться, на данной территории, очень мало. Ранее, в тех случаях, когда отдельные кости ящеров и удавалось находить, ученые не могли определить их таксономическую принадлежность из-за плохой сохранности.