Շտապօգնությունը հրաժարվել է 73-ամյա կնոջը տեղափոխել հիվանդանոց 12/27/2013   16:41  |  Առողջություն
«Փաստինֆո» գործակալությունը քաղաքացուց ահազանգ է ստացել, որ այսօր գիշերը՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում, շտապօգնությունը հրաժարվել է Երևանի Արցախի 14-ի Դ 10-րդ բնակարանի բնակիչ 73-ամյա Ասիա Գաբրիելյանին տեղափոխել հիվանդանոց:
Մինչ շտապ օգնության ժամանելը հիվանդը 5-7 րոպե եղել է անգիտակից վիճակում: Շտապ օգնության բժիշկը հրաժարվել է հիվանդին տեղափոխել՝ պատճառաբանելով, որ «հիվանդի վիճակը ծանր է»:
Հիվանդի դստեր խոսքով՝ Ասիա Գաբրիելյանին մոտ ախտորոշվել է ՍԻՀ հետինֆարկտային կարֆդիոսկլիրոզ սողացող տախիառիթմիայի պարոքսիզմ, քրոնիկ սրտային անբավարարություն 4-րդ կարգ, սուր երիկամային անբավարարություն, օլիգուրիա, երկկողմանի  թոքաբորբ, շաքարային դիաբետ՝ երկրոդ տիպ:
Հարցի վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալու համար դիմեցինք առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանին, ով խոստացավ պարզաբանում տալ 20 րոպեից:
Հավելենք նաև, որ այս պահին ևս հիվանդի ընտանիքի անդամները շտապօգնություն են կանչել, սակայն արդեն 23 րոպե է անցել, իսկ շտապ օգնությունը դեռ չի ժամանել:

Служба “Скорой помощи” отказала 73-летней жительницы Еревана в госпитализации 12/27/2013   17:47  |  Здоровье
Информагентство Фактинфо“ получило сообщение от гражданина, который рассказал, что сегодня ночью, в 04.00 служба “Скорой помощи” отказалась доставить Асю Габриелян, проживающую по адресу ул. Арцаха 14, в больницу.
Еще до прибытия кареты “Скорой помощи” больная около 5-7 минут находился без сознания. Врачи “скорой” отказали женщине в госпитализации, мотивировав свое решение “тяжелым состоянием пациентки”.
По словам дочери женщины, у Аси Габриелян диагностировали постинфарктный кардиосклероз, пароксизм мерцательной тахиаритмии, 4-ую степень хронической сердечной недостаточности, острую почечную недостаточность, олигоурию, двустороннее воспаление легких, сахарный диабет второго типа.
Мы попросили прокомментировать сложившуюся ситуацию руководителя аппарата Минздрава Армении Сурена Кимояна, который пообещал дать разъяснения через 20 минут.
Добавим, что в данный момент члены семьи пациентки вызвали “скорую”, однако уже прошло 23 минуты с момента вызова, но “скорая” еще не прибыла.